ФОТО
| |

У Києві клітки для затриманих в метро мають бути демонтовані

Без названия (1)Установлені клітки на постах поліції у Київському метрополітені мають бути негайно демонтовані. Попри те, що в українському законодавстві їхня наявність у «підземці» не передбачена, їх продовжують встановлювати навіть на нових станціях.

Про це заявили монітори Національного превентивного механізму (НПМ).

У квітні цього року монітори Національного превентивного механізму (НПМ) без попередження відвідали декілька станцій столичного метро – «Вокзальну», «Майдан Незалежності» та «Палац Спорту». У ході візиту вони виявили грубі порушення і рекомендували Національній поліції демонтувати ці місця тримання. Однак повторний візит на ці та інші станції, що відбувся у понеділок, 29 серпня, показав, що клітки все ще є та використовуються. Так на станції метро «Лісова» монітори побачили у клітці чоловіка.

Без названия

Умови в цих місцях тримання не відповідають ані національним, ані міжнародним стандартам поводження із затриманими, зауважує монітор НПМ Максим Буткевич. Аптечки, що є у відділках, належать не поліції, а Київському метрополітену, тому у деяких випадках відкрити їх можуть лише працівники станції.

«На жаль, клітки подекуди стають символом не лише свавілля, а й просто відсутності гігієни. Так в одному з відвіданих відділків у клітці було знайдено шприц. У клітці зазвичай є лише один предмет – груба лавка, не зафіксована до підлоги. Дуже мало місця для сидіння, не кажучи про лежання. Бруд. Такі умови тримання людей є неприйнятними. Аптечки ж характеризуються надзвичайно малим набором ліків. Розраховувати на долікарську допомогу у відділках поліції у метро я б киянам та гостям столиці не радив: ані хлоргексидину для дезинфекції, ані найбільш запитуваних серед пасажирів кардіопрепаратів у цих аптечках не знайдете» –говорить монітор.

Відповідно до українського законодавства, у відділах поліції можуть бути розташовані камери для затриманих та доставлених (КЗД), вимоги до яких чітко визначені в наказі Міністерства внутрішніх справ (№181). Клітки у поліцейських відділах зовсім не відповідають цим вимогам, підкреслює монітор НПМ Сергій Перникоза.

«Поліція стверджує, що це не клітка, а загорожа. Щоправда, правоохоронці так і не пояснили: на якій підставі людей поміщують у клітки, за яких умов людина може звідти вийти. Під час моніторингу ми перевірили технічну будівельну документацію, клітки в ній не були передбачені. Навіть якщо припустити, що це КЗД, то в них немає доступу до води, світла, свіжого повітря. Лавки не прикуті до підлоги, як цього вимагають нормативи, а в деяких відділах їх взагалі немає. Люди в цих клітках не можуть зв’язатися із адвокатом чи родичами. Навіть конструкція цих кліток не відповідає вимогам, які висувають до КЗД», – наголошує він.

Монітори наголошують: поліцейські у метрополітені жодним чином не фіксують перебування людей у клітках. На всіх станціях, які відвідали монітори, у поліцейських не було журналів обліку затриманих та доставлених, журналів обліку відвідувачів та запрошених та іншої важливої документації. На більшості станцій ані у відділах поліції, ані на входах до них не було відеокамер. Це може призвести до зловживань та безпідставних затримань. Зокрема, про чоловіка, побаченого у клітці на «Лісовій», поліцейські казали, що «він сам прийшов». Правоохоронці розцінюють клітки як особистий захист самих себе від агресивних правопорушників, говорить представник Департаменту НПМ Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини Євген Лєванцов. Він стверджує, що попри рекомендації моніторів, поліція не вжила жодних заходів для демонтажу кліток.

Без названия (3)

«Це не перший візит представників НПМ до постів поліції у Київському метрополітені. Під час попереднього моніторингу ми виявили клітки, які за всіма ознаками є місцями несвободи. Під час розмови навіть керівники управління поліції у метрополітені не змогли пояснити, чим регламентовано утворення та використання цих місць тримання під вартою. Більше того – вони завірили, що не можуть дати прямий наказ демонтувати клітки, оскільки не є власниками цих приміщень. За їхніми словами, приміщення постів поліції разом із клітками перебувають у власності метрополітену. Треба зауважити, що пости поліції у метрополітені не є «традиційними» відділами поліції, і тому до них важко висувати ті ж вимоги. Там відсутня документація, яка зазвичай є в поліції. Принаймні допоки функціонування цих місць несвободи не буде чітко унормовано, їх не повинно бути», – наголошує представник омбудсмена.

Без названия (2)

За словами моніторів, наявність незаконних кліток в купі з відсутністю будь-якого контролю за ними створює передумови для жорстокого поводження та катувань, адже ніхто не знає, хто і коли потрапляє у ці клітки, і що відбувається з людиною під час перебування там.

НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань, і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі «Омбудсмен +», що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами.

Доданий до: Корупція в Києві, Новини, Україна
Теги: , , , , , ,

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Проект «Блогери проти корупції» має на меті створити мережу журналістів та громадських активістів з різних регіонів України та забезпечити їм єдиний ресурс «Ні корупції!» для публікації інформації про факти корупції та зловживання владою на місцях.

Проект виконує Інститут масової інформації за підтримки міжнародної організації Freedom House та МЗС Норвегії