Встигнути в останній вагон: у Трускавці освоюватимуть майже 45 млн. в обхід ProZorro

Перед введенням у дію системи публічних державних закупівель ProZorro Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, попереджав щодо ймовірних аномалій, які супроводжуватимуть цей процес. Йшлося про укладання значної кількості договорів та поспішного оголошення тендерів на старому  корупційному майданчику - офіційному веб-порталі «Вісник державних закупівель» - в останні дні липня.

 Публічному використанню ресурсу громади – ні!

Що стосується Трускавця – то прогнози Нефьодова справдилися стовідсотково. Напередодні впровадження ProZorro управління житлово-комунального господарства і будівництва Трускавецької міськради здійснило рекордну кількість перерахунків за виконання проектно-кошторисної документації та проведення експертиз, не маючи бажання «світити» рух грошей  у системі публічних електронних закупівель ProZorro.

Але це, як з’ясувалося, були лише квіточки. Ягідка дозріла 29 липня -  в останній робочий день перед вступом у дію  Закону  «Про публічні закупівлі»  - на «Віснику державних закупівель» з’явилось тендерне оголошення про відкриті торги з реконструкції міського парку у Трускавці на суму майже 45 млн. гривень.

Варто наголосити, що підготовка документів для оголошення цього тендеру відбулась у рекордно стислі терміни. На ресурсі Edata можна побачити трансакцію коштів – 65 тис. грн., здійснену 14 липня міським управлінням ЖКГ і Б  «Львівкомундорпроекту» за виготовлення проектно-кошторисної документації для реконструкції міського парку у Трускавці. Оперативно спрацювала,  як це видно по даті проведення платежу на Edata,  й «Укрдержбудекспертиза» ( договір з управлінням ЖКГ і Б укладено 7 липня) -  державне підприємство провело бліц оцінку проектно-кошторисної документації. Замовники явно поспішали – до впровадження ProZorro залишались лічені дні, а вони не могли допустити, аби привабливу можливість кількамільйонного бюджетного замовлення отримала «чужа» фірма.

Конкурс чи формальне дотримання процедури?

Виглядає на те, що виконавець робіт з реконструкції курортного парку,  який погодився на умови трускавецьких можновладців,  був визначений на момент оголошення торгів – вони стали лише формальним дотриманням процедури. Факти – річ уперта: ще на початку липня міський голова Трускавця Андрій Кульчинський на своїй сторінці у Фейсбук поділився з трускавчанами враженнями від поїздки до Польщі. Пан мер повідомив, що мав перемовини з керівництвом підприємства, яке виготовляє світильники, смітники та лавки, стосовно закупівлі їх для потреб Трускавця. Тобто, міський голова особисто, наче суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності, проводив бізнес-перемовини з іноземною компанією про фактично контрабандні поставки товару!

За результатами цієї поїздки до Польщі  трускавецький мер ініціював у Фейсбук гарячі дискусії щодо люків та смітників з гербом і символікою Трускавця, наголошуючи, що ліхтарі цієї фірми уже встановлені на вул. Шевченка – тепер, цитуємо, «потрібно думати про парк, бо Трускавець має бути неповторним навіть в деталях: лавках, сміттєвих урнах, і зрозуміло – освітленні».

Так от,  Андрій Богданович опублікував допис на своїй сторінці у соцмережі 13 липня! Станом на це число місто ще не оплатило  проект, не зробило експертизу, найважливіше - не розмістило оголошення про проведення тендеру!

Власне, проектно-кошторисна документація на реконструкцію парку у Трускавці підтверджує факт профанації оголошеного тендеру. Серед  першочергових речей, таких як каналізування, у вартість проекту включено 3,7 млн. грн. для встановлення малих архітектурних форм. Серед їхнього переліку  - 195 смітників, які є близнюками до оприлюднених у Фейсбуці трускавецьким мером Кульчинським (ціна кожного – 5 720 грн.);  195 лавок вартістю 7 386,6 грн. за одну, така ж кількість світильників, каналізаційні люки тощо. Тобто, все те, що анонсував мер Трускавця Кульчинський у соціальних мережах під час свого бізнес- турне до Польщі.

Кому дістаються ласі шматки бюджетного пирога

Що стосується освітлення пішохідної вулиці Шевченка, про  яку Кульчинський згадував неодноразово, то процес освоєння бюджетних коштів для реалізації цього проекту є класичним прикладом «договорняка», темпи реалізації якого просто стаханівські.

 Отже: 19 травня рішенням сесії Трускавецької міськради №171 були внесені зміни до показників міського бюджету на 2016 рік і передбачено  видатки на «Реконструкцію мереж освітлення по вул. Шевченка у м. Трускавець»; 6 червня міське управління ЖКГ і Б підписало угоду на розроблення проектно-кошторисної документації, 10 (!) червня проект уже був скерований для проходження експертизи, і  вже 16 червня управління уклало угоду на виконання будівельно-монтажних робіт. Бюджетне замовлення, кошторисна вартість якого склала 366 тис. грн., отримало ТзОВ  «Комсервіс-Трускавець», зареєстроване в  ЄДР 2 червня цього року зі статутним капіталом  у розмірі 1 тис. грн.(!).

Власником «Комсервісу-Трускавець» зазначено Олега Кабального, який також є засновником ТОВ «ТКО «Комфорт-Сервіс», підприємства, яке упродовж трьох останніх років надавало послуги з обслуговування житлового фонду міста. Заступником директора цього товариства є голова депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства  Мирослав Мицько, який, знаючі люди стверджують, є давнім бізнес-партнером заступника трускавецького мера Олександра Ткаченка. До слова, Мирослав Мицько супроводжував міського голову у його поїздці до Польщі, про яку ми згадували вище.

Серед видів діяльності новоспеченого «Комсервісу-Трускавець»  - усі можливі КВЕДи, включно з прокладанням доріг, монтажем водопровідних мереж  та будівництвом трубопроводів. Встановлення восьми світильників на пішохідній вулиці Шевченка виявилося привабливим для трускавецьких «комбінаторів» не випадково – ліхтарі привезли з Польщі - чималі кошти списали на їх перевезення, яке, швидше за все, є контрабандним. Бо у відповідь на інформаційний запит щодо сертифікату якості на встановлені світильники заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький не надав цього документу, повідомивши, що «паркові світильники на металевих опорах не підлягають обов’язковій сертифікації».

Складається враження, що реалізація проекту освітлення вул. Шевченка розігріла апетити у трускавецьких освоювачів бюджетних коштів  – у проект реконструкції парку внесли зміни, які стосувалися в тому  числі й встановлення лавок, ліхтарів, смітників. Не здивуємося, якщо субпідрядником, якому «довірять» спорудження цих малих архітектурних форм,  виявиться «Комсервіс-Трускавець». Судячи з трансакцій на Edata, це підприємво впевнено завойовує лідерські позиції щодо отримання бюджетних замовлень у Трускавці.

Явка з повинною або як «проколовся» трускавецький мер

Як говорить народна мудрість: шила в мішку не сховаєш. Спроба зберегти гарну міну при поганій грі трускавецьким посадовцям не вдалася –  1 вересня під час робочої поїздки до Перемишля  міський голова Андрій Кульчинський, анонсуючи польським партнерам успіхи влади Трускавця у питанні відновлення курортного парку, заявив: «Вже є підрядник зі Львова»! Наголошуємо, ця заява прозвучала до закінчення відведеного законом терміну для прийняття офіційного рішення щодо переможця тендеру й  оприлюднення його результатів на «Віснику держзакупівель».

Відкриття тендерних пропозицій  з реконструкції парку відбулося 29 серпня  в управління ЖКГ і Б Трускавецької міської ради -  начальник управління Сергій Максимич повідомив, що рішення стосовно переможця буде прийняте впродовж 20 днів.

А міський голова Трускавця, що називається, «проколовся» … Щиросердне зізнання Андрія Кульчинського у кримінально-процесуальному кодексі України  класифікується статтею 96 «Явка з повинною»: особисте, добровільне письмове чи усне повідомлення заявником  … про злочин, вчинений чи підготовлюваний ним…

Ольга Куц, для "Ні корупції!"