На Черкащині сільська громада не дала закрити школу

cherk-gusakove-1veresnia

Гусаківська загальноосвітня  школа у Звенигородському районі на Черкащині - одна з небагатьох в області, де учителі та батьки сказали тверде «ні!» так званій реорганізації. Наприкінці травня цього року селяни  протягом двох діб перекривали  автотрасу Умань-Черкаси,  влаштовували  інші акції протесту,  зокрема й «Похорони школи» під приміщенням Звенигородської районної ради.

Проте не почули їх  ні районні можновладці, ні депутати районної ради. Хоч представники громадськості наводили при цьому  низку конкретних аргументів. Окрім всього іншого, вони посилалися на те, що школу  відвідувало 30 дітей, тоді як до закриття належать  навчальні заклади, що мають  менше 25 дітей. До того ж,  із цього приводу в селі  не проводилося  громадських слухань, як це мало бути. Не  взяли до уваги  й заяви  сільського голови   про те, що  громада Гусакового  готова взяти на себе частину видатків  для утримання школи.

sovsun inna mon (Інна Совсун, фото "Українська правда")

Інна Совсун, фото "Українська правда"

В інтерв’ю інтернет-виданню «Українська правда» заступник міністра освіти і науки Інна Совсун  зазначила, що проектом  закону про освіту, який має розглянути Верховна Рада, передбачено механізм можливості залишення малокомплектної школи, якщо громада бере  на себе  частину її фінансування. Крім того, у  парламенті зареєстровано проект  постанови про встановлення мораторію на закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної власності.  Проте на  позачерговій сесії  Звенигородської районної ради, де вдруге розглядали питання про реорганізацію, депутати більшістю голосів  підтримали попереднє рішення, залишивши за школою  лише початкові класи. З відділу освіти  Звенигородської райдержадміністрації  надіслали  попередження  за підписом її очільниці Лариси Кочерги, в якому йшлося про те, що «згідно ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей  і … забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти»  та про  юридичну відповідальність, аж до кримінальної, за невиконання цих вимог.  Закінчувався ж цей циркуляр пропозицією «визначитися з однією із шкіл району та написати заяву про відвідування школи дитиною до 01 вересня 2016 року».

Батьки  усіх 29  учнів (саме стільки їх є у селі нинішнього навчального року), не  ухиляючись  від вимог Закону,  такі заяви написали, але до Гусаківської школи.  І першого вересня   разом з дітьми  зібралися  на її подвір’ї  на  свято першого дзвоника.

cherk-gusakove-shkola

На урочисту лінійку не приїхав жоден з представників райдержадміністрації та районної ради. Не знайшов можливості  привітати  односельців  зі святом Першовересня і сільський голова. До цього чиновники, за звичкою, не оминали жодної нагоди відвідати цю школу.

А в Жашківському районі, що теж у Черкаській області, адміністрація таки закрила школу, в якій хочуть вчитися діти.

“В селі Сабадаш, Жашківська адміністрація закрила школу! Діти бажають навчатися саме у своїй школі! Задля цього діти і батьки 1 вересня вийшли страйкувати проти закриття школи. Адміністрації було повідомлено, що 25 дітей в старшій школі існує, але вона шукає інші причини, щоб тільки закрити школу! Батьки і діти здаватися не збираються і будуть відстоювати свою рідну школу!” - повідомили місцеві жителі.

Загалом на Черкащині протягом 2015-2016 років реорганізували, тобто, закрили 11 шкіл.