На Черкащині вміють користуватися землею і не платити за оренду

Центр села Подільське

Центр села Подільське

Село Подільське, що у Золотоніському районі на Черкащині, має доволі обмежений річний бюджет у 678 тисяч гривень. Попри те, що у селі є ферма, сільгосппідприємство, основу надходжень до місцевої скарбниці становить оренда землі. Її в адміністративних межах населеного пункту достатньо. Проблема лиш у тому, що окремі власники земельних ділянок по кілька років не платять за користування землею. За словами сільського голови Артема Кухаренка, від оренди земельної ділянки у понад 16 га за його селом із 2009 року до скарбниці села не надійшло жодної копійки.

Нині ця земельна ділянка, хоч і розташована в адмінмежах села, є державною власністю, оскільки належним чином не оформлена. Тож, допоки нема договору оренди, сільський голова та інші компетентні органи не можуть вплинути на ситуацію.

«Тут у нас був племптахорадгосп, і було підприємство агротрейд на 72 тисячі бройлерів. Зараз за цю землю з 2009 року ніхто за оренду не платить, бо договір на неї не заключений. Реструктуризація підприємства відбулася, його перейменували і оголосили банкрутом. Ми не отримуєм за землю кошти. Добре було би, щоб люди або продали підприємство, або запустили щось своє. До речі, є інвестори, які готові на цьому майданчику запустити птахокомплекс, створитии 50 робочих місць», - зауважує Артем.

cherk-podilske-silrada

До початку дев’яностих років минулого століття у селі працював радгосп, який постачав яйця племінних курей для усієї України. Був тут і потужний птахокомплекс на 72 тисячі голів птиці. Населений пункт був на той час селом-мільйонером. Та виробництво занепало. Від підприємства-гіганта залишилися лише чималі виробничі приміщення, які місцеві називають сараями.

cherk-podilske-zem-orenda

Як повідомив голова Золотоніської РДА Олександр Лісовий, проблемною земельною ділянкою від 01.01.2005 року по 31.12.20014 року володіло на правах оренди ТОВ Агротрейд. Договір був зареєстрований 04.05.2005 року.

«А потім, у 2014 році, перепродали приміщення, які досі є на ділянці, ПП Артбудінвест. Наказом головного управління Держегеокадастру у квітні 2015 році було надано дозвіл на розроблення технічної документації вказаної земельної ділянки. Відповідно до висновків Держземагенства Золотоніського району від 23.04.2015 року й відділу містобудування та архітектури Золотоніської РДА від 23.04.2015 року,  був виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Артбудінвест площею 16 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та погоджений із зазначеними органами. Земельна ділянка була зареєстрована у Державному земельному кадастрі 24.04.2015 року. І був присвоєний кадастровий номер», - повідомив голова Олександр Лісовий.

Витяг з кадастру

На даний час право на користування цією землею досі не зареєстроване – немає відповідного договору. Оскільки нема цього документу, то нема й підстави вимагати плату за оренду землі. Як зазначив районний чиновник, у Золотоніській податковій підтвердили, що плати за проблемну землю в 16 га біля Подільського не бачили уже давно.

Кадастровий номер земельної ділянки 7121588500:02:001:0511

Кадастровий номер земельної ділянки 7121588500:02:001:0511

«На жаль, дуже багато договорів тривалий час знаходяться у Держгеокадастрі. Оце сама велика проблема. Агротрейд не платили, бо були банкрутами. Шукаємо наразі договір. Будемо вимагати, щоб з 2015 року власники сплатили за земельну ділянку. Я так розумію, що договір лежить там (у Держгеокадастрі – Ред.)», - розповів пан Лісовий.

В управлінні Держгеокадастру області повідомили, що у 2015 році до них звернулося ПП Артбудінвест стосовно надання дозволу на розробку документації - проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 16 га у зв’язку з тим, що вони є власниками будівель, які є на цій земельній ділянці.

«Головним управлінням було надано дозвіл на це. Проте на сьогодні Артбудінвест не подавав розроблений проект. Він не погоджувався у районному відділі. Зрозуміло, що цей проект не розроблявся. Крім того, він мав пройти експертизу у Держгеокадастрі України, але цією інформацією ми не володіємо. Фактично, на сьогодні Артбудінвест не узаконив своє право на володіння земельною ділянкою. Відповідно, і не платять орендну плату», - пояснила Оксана Сіроштан, виконуюча обов’язки начальника головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

«Проте чинним законодавством визначено, що фактично власник будівель є орендарем, але це право має бути оформлене згідно з законом про реєстрацію речових прав. Оскільки договір із підприємством не укладений, кошти до бюджету не надходять», - додала пані Сіроштан.

cherk-podilske-zem-oren1

Скільки сільська рада недоотримала коштів, відколи власники користуються проблемною земельною ділянкою задарма, з’ясувати не вдалося. Як пояснюють фахівці, остаточну вартість оренди формує нормативно-грошова оцінка землі. Вона має бути визначена після або під час розробки проекту землеустрою. Якщо ж урахувати, що відповідно до чинного законодавства, вже з минулого року договори оренди землі укладаються під вісім відсотків від нормативно-грошової оцінки, то зрозуміло, що сільська скарбниця утратила чимало грошей.

«У зв’язку зі змінами у законодавстві, думаю, це має бути комплексна робота і органів ДФС, і органів прокуратури. Інспекція сільського господарства мала повноваження стосовно здійснення контролю за використанням земельних ділянок і за сплатою земельної плати. Проте є постанова, якою функції інспекції сільського господарства передаються до Держгеокадастру з першого вересня. Яка це буде процедура, яким чином це буде здійснюватися, нікому не відомо. Нема відповідних положень. Не розроблені інструкції, не введені у штат люди, які будуть працювати інспекторами», - наголошує на проблемі Оксана Сіроштан.

«Ніяких заяв чи повідомлень з приводу вказаної земельної ділянки нам не надходило. Загальний нагляд, відповідно до законодавства, прокуратура не здійснює. Поки про порушення законодавства не повідомлять органи державної влади чи громадяни», - повідомили на звернення у Золотоніській місцевій прокуратурі.

«Зв’язалися із сільрадою, з’ясували, що є земельна ділянка під господарськими спорудами і дворами Артбудінвест. 2012 року вони ці будівлі придбали, а земельну ділянку не переоформили, договір оренди не уклали. І, відповідно, з цього часу не сплачується орендна плата», - повідомив згодом Валентин Танцюра, прокурор Золотоніської місцевої прокуратури.

«Зараз ми поробили запити і з’ясовуємо, чи, може, Держгеокадастр реагував на ці факти. Якщо органи держвлади чи контролюючі органи, до компетенції яких входять такі питання, вживають заходів, ми тоді не можемо втручатися у це питання. Якщо з’ясуємо, що вони бездіють, будемо вирішувати питання, щоб захищати інтереси держави у судовому порядкові, відповідно до 23 статті Закону України «Про прокуратуру», - зазначили у прокуратурі.

Усе, що «світить» підприємству, яке протягом тривалого часу ухиляється від сплати оренди за землю, – це цивільно-правова відповідальність. І якщо вдасться, то бізнесменів змусять оформити ділянку і сплатили за неї кошти, починаючи з 2012 року, відколи нею користувалися, повідомили фахівці.

Заяву до Держгеокадастру від квітня 2015 року стосовно надання дозволу на розробку документації підписав Степан Тадейович Новак. Цікаво, що, відповідно до Єдиного державного  реєстру юридичних та фізичних осіб, пан Новак як фізична особа-підприємець взятий на облік ДПI у м.Черкаси ГУ Мiндоходiв у Черкаськiй областi 26.01.2005 і знятий з нього фактично за три місяці до дати подання заяви у Держгеокадастр - 15.01.2015.

cherk-podilske-artbudinwest

Правонаступником приватного підприємства „Артбудінвест" є ПП „Евро-Вет", керівником та підписантом якого з 17.09.2010 року є все той же Степан Тадейович Новак.

cherk-podilske-novak-rejestr

Поспілкуватися зі всюдисущим паном Новаком не вдалося. По телефону в  Артбудінвесті повідомили, що Степан Тадейович вже тривалий час у них не працює. Розповісти, чому склалася така ситуація, можуть юристи підприємства, зазначив чоловік, який назвався представником Артбудінвесту. Як з’ясувалося, - і юристи, і усі інші співробітники у відпустках. Не платять за землю – бо банкрути. Віддати ділянку не можуть з тих же причин.

cherk-podilske-zem-sporuda

Відповідно до офіційних даних,  діяльність ПП Артбудінвест, який нині є банкрутом, була окреслена посередництвом у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами. Звісно, що нічого такого під Подільським ніхто й не бачив. Як розповідають місцеві, приміщення так званих сараїв розбирають по цеглині, і скоро тут залишаться лише фундаменти.