Хто більше винен чернігівській профтехосвіті: уряд чи місцева влада?

ПТОМіністр освіти і науки України Лілія Гриневич в інтерв’ю Українській правді від 04 серпня говорила про заборгованість по зарплаті для професійно-технічної освіти в Чернігові.

Вона назвала це проявом «саботажу» місцевої влади.

Міський голова Чернігова Атрошенко замість виправдань   висунув Міністерству зустрічні звинувачення.

В інтерв’ю Українській правді міністр зокрема заявила, що на казначейських рахунках Чернігівської міської ради є суми, значно більші за заборгованість. Не говорячи про 300 мільйонів, які лежать на депозитних рахунках.

Гриневич назвала це політикою спротиву, коли міська влада не хоче виділяти кошти на свої повноваження, які прописані в законі, а при цьому хоче фінансувати ті речі, які будуть видимі відразу і дадуть електоральний результат. На підтвердження цих слів наводимо принаймні один випадок використання грошей громади на не найнагальніші суспільні потреби, а на поліпшення іміджу мера міста.  Улітку в Чернігові активізувалась робота по встановленню та відновленню фонтанів у центрі міста, якими міський голова Владислав Атрошенко, очевидно, хоче увійти в історію  Чернігова.

Фонтан біля ТЦ Мегацентр

Фонтан біля ТЦ Полісся

Міністр освіти Гриневич наполягає, що у багатьох країнах субвенція на здобуття загальної середньої освіти 

Лілія Гриневиччітко покриває тільки педагогічну складову. Це  – зарплата вчителя, нарахування, можливо, ще підвищення кваліфікації цього вчителя, підручники, засоби навчання.

Утримання ж будинків, комунальні послуги, ремонти будинків – усе це робить місцеве самоврядування зі своїх коштів. І це прозорий, дуже зрозумілий розподіл.

В Україні Кабмін зараз освітньою субвенцією покриває і зарплатню вчителів, і частково комунальні послуги.  Якби це утримання було покладено на органи місцевого самоврядування,  вивільнилася б частина коштів для підняття заробітної платні вчителю. Міністр говорить про необхідність мати принципову розмову з органами місцевого самоврядування щодо необхідності виконання ними своїх повноважень відповідно до наданих державою фінансових ресурсів.  В обласних центрах, на відміну від маленьких міст обласного значення, є промисловість, багато платників податків, що дозволяють утримувати повністю професійно-технічну освіту.

Лілія Гриневич повідомила, що на одному з останніх засідань Кабміну міністри розподілили 98 мільйонів, проаналізувавши причини заборгованості. Якщо видатки на профтехосвіту (ПТО) становлять понад 20% видаткової частини бюджету цього міста, то це означає, що їм потрібно допомогти. Але така ситуація, як у Чернігові, коли міська влада має гроші і тримає їх на депозиті – означає, що держава не повинна дофінансовувати такі місцеві бюджети. Міністр освіти вважає, що якщо змін не буде, то даними питаннями має займатись прокуратура.

У цей час Управління освіти і науки Чернігівської ОДА повідомляє, що в області станом на зараз функціонує 20 професійно-технічних навчальних закладів, які загалом навчають 3304 учнів по 78 спеціальностях.

спеціальності в ПТУ областікошторисні призначення на ПТО області

Щодо фінансування ПТО області, то загальний обсяг видатків на 2016 рік складає 110 770,9 тис.грн. з них:

  • 101 478,4 тис.грн – за рахунок місцевих бюджетів
  • 9168,6 – тис.грн. – за рахунок стабілізаційної дотації;
  • 123,9 тис.грн – за рахунок розподілу залишку субвенції на підготовку робітничих кадрів.

Видатки Чернігова в цій сумі на 2016 рік складають 51 457,2 тис.грн на сім професійно-технічних закладів освіти. І всі ці видатки мають бути покриті за рахунок місцевого бюджету.

Щодо зауважень міністра освіти Лілії Гриневич про наявність надмірних депозитів міської ради Чернігова, то міський голова спростовує цю інформацію. Владислав Атрошенко повідомляє, що станом на 10 серпня 2016 року Чернігівська міська рада не має відкритих рахунків в управлінні Державної казначейської служби у м. Чернігові. І для розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету вкладні (депозитні) рахунки у банках або інших фінансових установах на імя Чернігівської міської ради станом на 10.08.2016 також не відкривались.

Владислав АтрошенкоНа закиди Лілії Гриневич щодо недофінансування ПТУ міський голова Чернігова Владислав Атрошенко висунув зустрічні звинувачення в неспроможності Міністерства забезпечити школи навчальними підручниками.

«На місці міністра освіти я б уже повісився або застрелився» - додав міський голова Чернігова.

На ці слова Атрошенка відреагував з трибуни Верховної ради народний депутат України з Народного фронту  Юрій Береза: «Мер Чернігова має вибачитись за хамство на адресу Гриневич». Береза підкреслив, що держава і Міністерство свої зобов’язання перед містом виконали, перерахувавши на підручники половину необхідної суми.

У своєму ж поясненні по недофінансуванню ПТО Управління освіти повідомило наступне.

Відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2015 року №2/VII «Про міський бюджет на 2016 рік»,  були затверджені бюджетні призначення на перше півріччя 2016 року на фінансове забезпечення професійно-технічних закладів в сумі 31 847 063 грн, з них на заробітню плату та нарахування – 18 439 500 грн.

Станом на перше липня всі ПТУ м. Чернігова профінансовані в повному обсязі. Проте станом на 10 серпня виникла заборгованість з виплати заробітної плати, відпускних та матеріальної допомоги працівникам професійно - технічних закладів Чернігова у сумі 3 838 300 грн.  Дану заборгованість управління освіти зобов’язується виплатити до 01 вересня.  Загалом  загальний розмір бюджетних призначень у 2016 році, передбачених на утримання закладів ПТО, становить 51 457 240, 19 грн. Ця сума повністю відповідає даним, що надійшли з Управління освіти Чернігівської ОДА, і відповідає потребам ПТО Чернігова на 2016 рік.

Відповідь Атрошенка по недофінансуванню ПТУ Деталізація стану фінансування Чернігівських ПТУ станом на 10.08.2016

Що стосується ринку праці в Чернігівській області, який потенційно може бути роботодавцем для випускників ПТУ, то станом на 17 серпня в Центрі зайнятості було зареєстровано 779 вакансій, 80% з яких складають робітничі професії для випускників ПТУ. При цьому державна служба статистики фіксує за 2015 рік в області 51,6 тисяч безробітних осіб працездатного віку. А станом на липень 2016 року по всій країні ця цифра складає 369,7 тисяч  працездатних осіб.

В якості висновку варто сказати наступне. ПТО України наразі явно недооцінюється владними інституціями. Поки бюджет витрачає по 30 тисяч щорічно на кожного з 3,3 тисяч учнів чернігівських профтехучилищ, в Україні не вистачає робочих рук  у виробничій сфері економіки. Тож, ці молоді спеціалісти або взагалі не йдуть працювати за здобутим фахом, або ж вони банально виїжджають за кордон трудовими мігрантами. Так чи інакше, це спільна проблема як місцевого самоврядування, так і держави. І вирішувати її треба, не звинувачуючи один-одного, хто більше винен, а спільно консолідуючи зусилля.

Ігор Андрійченко, депутат Чернігівської міської ради, для "Ні корупції!"