Прокуратура побачила зловживання в закупівлі майданчиків у Чернігові

Дитячий майданчик, відкритий у Чернігові 22 серпня - напередодні свята Незалежності

Дитячий майданчик, відкритий у Чернігові 22 серпня - напередодні свята Незалежності. Фото: 4ernigiv.info

Після виявленого "Ні корупції!" факту закупівлі управлінням ЖКГ Чернігівської міської ради 29 комплектів дитячих та спортивних майданчиків на загальну суму 2,6 млн.грн. у 2016 році ми подали дві скарги до правоохоронних та контролюючих органів.

І на одну з них відреагувала прокуратура, відкривши провадження за ч.1 ст.364 КК України.

 

Заява про злочин в Прокуратуру

Так, закупівлю на 2,6 млн.грн. без проведення тендеру та поза системою «ProZorro» у ТОВ «Укртехмаш», власником якого є керівник Групи компаній "Магр" Сергій Масленніков - член команди міського голови Чернігова Владислава Атрошенка, ми оскаржували в  прокуратурі області по діях, що мають ознаки складу злочину, передбаченого ст.. 210 (нецільове використання бюджетних коштів), ч.1 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.

На наше повідомлення про злочин заступник прокурора області старший радник юстиції Д. Сірик відповів, що 13 липня до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016270000000234 внесено відомості з кваліфікацією кримінального правопорушення за ч.1 ст. 364 КК України.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження

Відповідальність за це передбачена у вигляді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Проведення досудового розслідування у провадженні доручено слідчому  Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, яка проводить наразі взяття показань у людей, дотичних до ситуації.

По даній закупівлі до Держфінінспекції ми також подали заяву про  вчинення адміністративного правопорушення за ст. 164-14 КпАП України (порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти), що тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від трьохсот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У своїй розгорнутій відповіді від 11 серпня в.о. начальника Державної фінансової інспекції в Чернігівській області повідомила:

  1. жодна із наданих комерційних пропозицій не мала вхідної реєстрації, чим недотримано вимоги п. 13 Типового порядку здійснення електронного документообігу в органах виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 №1453;
  2. будь-яких підтверджуючих документів щодо направлення листів-запитів юридичним особам (про які стверджував у своєму обґрунтуванні закупівлі начальник Управління ЖКГ Ярослав Куц) про надання пропозицій для з’ясування рівня їх цінових пропозицій по проведених закупівлях майданчиків з боку Управління ЖКГ не надано.

Держфінінспекцією було надіслано лист для з’ясування причин виявлених порушень, але станом на середину серпня Управлінням ЖКГ пояснень не надано.

Враховуючи два вищевказані факти, можна зробити висновок, що офіційно ніяких пропозицій  для конкурентної закупівлі майданчиків не збиралось. Неофіційно були взяті прайс-листи для обґрунтування наперед визначеної закупівлі у ТОВ «Укртехмаш» Сергія Масленнікова.

Масленніков С.Г

З іншого боку, Держфінінспекція, опираючись на Закон №1197 «Про здійснення державних закупівель» (який діяв до 01.08.2016 року), розділу ІІІ Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки України від 26.07.2010 №921 (чинного до 01.08.2016 року) та Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д.1.1.-1:2013, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293 (далі ДСТУ) обґрунтовує, спираючись на вже застарілу нормативну базу, можливість для Чернігівської міськради розділення великої суми на менші для уникнення тендеру.

Так, на думку ДФІ, згідно з ДСТУ та Законом, предмет закупівлі робіт визначається за об’єктами будівництва і на кожен з таких об’єктів з будівництва складається окремий об’єктний кошторис або об’єктний кошторисний рахунок . Отже, якщо роботи проводяться на окремих об’єктах, на які складені окремі об’єктні кошториси або об’єктні кошторисні рахунки, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн.грн (ч.1 ст.2 Закону №1197), замовник може здійснювати закупівлю без здійснення процедур закупівель.

Держфінінспекція ст.1

Держфінінспекція ст.3

Важливо відмітити, що вартість вже оцінених майданчиків склала від 69 до 156 тис.грн.

В той час, Закон України «Про публічні закупівлі» п.1 ст.2 говорить, що здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за порогову вартість, замовники обов’язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до ст. 10 Закону.

А дана стаття напряму вказує, що замовник (Управління ЖКГ) самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме? оголошення про проведення процедури закупівлі, тендерну документацію та багато іншого.

Робимо висновок, що вказане оголошення не входило в плани керівників міста, чию волю і виконувало Управління ЖКГ? закуповуючи поза тендером майданчики на загальну суму 2,6 мільйони гривень до вступу в силу з 01 серпня нового закону «Про публічні закупівлі».

Такий вчинок можна вважати зайвим підтвердження вже проявленої нелюбові міського голови Атрошенка до системи «ProZorro». А як цю закупівлю оцінить поліція, побачимо після проведеного розслідування.

Ігор Андрійченко, депутат Чернігівської міської ради, для "Ні корупції!"