В Ужгороді декларації керівників КП – повна таємниця для громади

Декларація про доходиФірма збиткова, а начальник їздить на дорогій автівці й живе у розкішному будинку. Так може бути з деякими комунальними підприємствами країни, надто там, де особливого контролю з боку ЗМІ чи активістів немає. Тож, одним із способів викорінити корупцію у цій сфері є моніторинг декларацій таких керівників.

І попри те, що наше законодавство уже передбачає доступ до інформації із декларацій, в Ужгороді, як виявилося, отримати такі дані журналістові проблемно. Наразі у доступі до інформації дописувачу «Ні корупції!» відмовлено повністю.

Версія заступника мера – керівники КП не повинні подавати декларації

У міській раді Ужгорода не просто відмовляють в отриманні копій декларацій керівників КП, а твердять – директори муніципальних підприємств не зобов’язані подавати декларації згідно з вимогами Закону «Про запобігання корупції». А це вже може стати цікавим для правоохоронців. Втім, про все по порядку.

У липні автор подав запит на інформацію щодо отримання копій декларацій керівників комунальних підприємств Ужгорода. При цьому, у запиті було чітко наголошено, що комунальне підприємство - це, згідно із статтею 81 Цивільного кодексу України, – юридична особа публічного права. А згідно із вимогою статті 3 Закону «Про запобігання корупції», його дія поширюється і на посадових осіб (себто,  керівників), юридичних осіб публічного права. Відповідно, останні повинні подавати і зберігати декларації за місцем своєї роботи. Ну і, звісно ж, оприлюднювати їх згідно із вимогами «Про доступ до публічної інформації», наприклад,  на інформаційний запит.

Втім, у відповідь на такий запит перший заступник міського голови Ужгорода Іштван Цап зазначив, що у міськради нема законних підстав надати журналістові копії декларації керівників КП.

1 vidpovid

Втім, через кілька днів автор отримав за підписом Цапа нового листа, в якому сказано, що міська рада не володіє запитуваною інформацією, відтак, запит перенаправлено безпосереднього до керівників 10 комунальних підприємств.

2 vidpovid

Але при цьому у листі перший заступник міського голови уже твердить: керівники комунальних підприємств підпадають під дію Закону України «Про запобігання корупції», однак даним законом не зобов’язані надавати декларації.

Лише у двох підприємствах журналісту пояснили версію відмови

В підсумку, із 10-ти муніципальних підприємств журналісту лише з двох прийшли листи-відповіді на запит.

Так, директор КП «Служба пасажирських перевезень» Йосип Трембецький у своєму листі твердить, що його посада не належить до переліку осіб, щодо яких передбачено доступ до інформації про їх розміри і види оплати праці та інших доходів. Директор КП стверджує, що він за посадою не належить до державних службовців. З листа-відповіді можна припустити, що Йосип Трембецький взагалі не подав декларацію про доходи за місцем своєї роботи. Далі – цитата: «визначено чіткий перелік осіб, які зобов’язані подавати декларацію про майновий стан, так як директора комунальних підприємств не відносяться до державних службовців, тому не зобов’язані надавати декларації».

3 vidpovid

4 vidpovid

А заступник директора КП «Ужгородський Водоканал» Сергій Воробець у листі-відповіді прямо каже, що директор цього комунпідприємства не подавав декларацію за місцем своєї роботи, відтак, установа не є розпорядником такої інформації. Також, твердить Воробець, згідно із законодавством, керівник підприємства не повинен подавати декларацію за місцем роботи, а лише до податкової інспекції.

5 vidpovid

6 vidpovid

Із решти восьми комунальних підприємств обласного центру Закарпаття, як уже згадано, відповіді на інформаційний запит журналісту взагалі не надіслали.

Невже керівники комунальних підприємств в Ужгороді забули, що працюють у структурах, власниками яких є громада? А власникам треба звітувати про роботу. А звітувати про доходи вимагає нове антикорупційне законодавство нашої країни.

У разі, якщо керівники ужгородських комунальних підприємств дійсно не подали декларації про свої доходи за місцем роботи згідно із вимогами Закону «Про запобігання корупції», то це може стати цікавою новиною для правоохоронних органів. Або безпосередньо для Національного агентства запобігання корупції.

У разі, якщо керівники ужгородських КП таки подали декларації згідно із законом, втім, відмовляються їх оприлюднювати на інформаційний запит, доведеться вимагати отримання цієї суспільно важливої інформації через суд. Адже те, що законом передбачено бути публічним, не може бути таємним. Навіть якщо інакше вважають перший заступник міського голови Ужгорода чи усі десять директорів десятьох ужгородських КП.

Тож, далі буде.

Ярослав Гулан,
Бюро журналістських розслідувань
«Варто ЗНАТИ!»
для «Ні корупції»