Як мер Ромен безкоштовно отримав 2,5 га комунальної землі в центрі міста

Салатун Ромни

Комунальне майно завжди було ласим шматком для наділених владою. Ті, хто виносить свої присуди іменем громади, не гребують  поцупити частинку того, що мали би берегти. Так сталося і в місті Ромни Сумської області, де мер міста, декларуючи відкритість і прозорість, абсолютно безкоштовно користується комунальним майном вартістю 4 мільйони гривень.

Сергій Салатун обраний міським головою вже вдруге. Потрапив він до омріяного крісла градоначальника як успішний директор колективного підприємства «Роменський меблевий комбінат». Щоправда, у колективного підприємства всього 3 власники: донька мера та двоє його бізнес-партнерів.

єдр

Підприємство, тісно пов’язане з міським головою, приховалося від стороннього ока місцевого жителя в невеличкому провулку в самісінькому центрі міста – прямо напроти будівлі міської ради. Та, як виявляється, історія стосунків між владою і приватним «Роменським меблевим комбінатом» має свої приховані сторінки.

IMG_20160809_145912

IMG_20160809_150007

Згідно з відповіддю виконавчого комітету, «Роменський меблевий комбінат» отримав за рішенням виконкому у користування дві земельні ділянки комунальної власності площею 2,323 га та 3,445 га. В листопаді 2007 року комбінат розлучається з другою земельною ділянкою, залишаючи за собою право використання більш цінних 2,3 га в центрі міста, і на них починає зводити об’єкти нерухомості, які в подальшому використовуються як супермаркети та магазини.

002

Загалом, за даним реєстру нерухомості, «Роменський меблевий комбінат» є власником 7-ми об’єктів загальною площею 3800м2, що трішки не дотягує до площі футбольного поля. Частина цих будівель здається в оренду магазинам і компаніям, зокрема, для розміщення супермаркету «Фокстрот».

Page1Page2Page3Page4Page5Page6Page7

 

Назовні для всіх мешканців міста не існує ніяких спільних ознак торгівельного комплексу з сусідніми будівлями:  скромне меблеве виробництво і сучасні різнокольорові магазини, нібито, нічим не пов’язані з постаттю міського голови.

Та головне питання, скільки ж сплачує меблевий комбінат за використання комунальної землі. Відповідь:  0 гривень 0 копійок. Схема привласнення громадського майна приватною структурою має непростий вигляд. По-перше, з приватної компанії виконавчий комітет вирішив не брати орендної плати. Це прямо заборонено нинішнім законодавством. Стаття 92 Земельного кодексу говорить, що право безкоштовного використання комунальними або державними земельними ділянками мають виключно:

- підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;

- громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;

- релігійні організації України,

- ПАТ Укрзалізниця

- вищі навчальні заклади незалежно від форми власності;

- співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку.

Як бачимо, до жодного з цих пунктів не можна віднести приватний меблевий комбінат. Та в попередній версії Земельного кодексу, яка була чинна на момент винесення рішення виконкому, приховувався потайний хід: колективні підприємства, які надають послуги населенню. Саме тому приватна фірма має таку незвичну назву: виробничо-торгівельне колективне підприємство.

Але навіть попри прогалини в Земельному кодексі, головний закон для міської влади як тоді, так і зараз висловлює постулат справедливості: органи місцевого самоврядування діють виключно від імені та в інтересах територіальної громади! (стаття 60 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

В даному ж випадку виконавчий комітет від імені громади віддав її майно в приватні руки всупереч її ж інтересам. На жаль, чим краще написаний український закон, тим гірше його виконують. Тож, виконавчий комітет вирішив переступити через цю правову норму, прикриваючись чинними на той момент нормами Земельного кодексу.

Маневр №2: відповідно до законодавства, якщо юридична особа не сплачує орендну плату за землю, то вона повинна сплачувати відповідний земельний податок за право використання комунальної землі. Та й від цього тягаря фірма мера з легкістю позбулася. Згідно з відповіддю Сумської обласної державної фіскальної служби, ВТКП «Роменський меблевий комбінат» перебуває на спрощеній системі оподаткування, а платники єдиного податку, згідно з Податковим кодексом, звільняються від сплати інших податків.

Page10

Тобто, задекларовано рівень доходів підприємства менше 5 мільйонів на рік (саме така вимога для юридичних осіб для отримання спрощеної системи), і саме тому меблевий комбінат сплачує виключно 5% від власного доходу (який з легкістю може ховатись у тінь, адже комбінат має власну мережу магазинів для збуту, а українські покупці не завжди вимагають чек).

Якщо інші, не наближені до місцевої еліти підприємці, сплачують близько 1,5 гривні за квадратний метр на місяць, то дітище міського голови може собі дозволити «забути» заплатити в бюджет міста чималу суму коштів – близько 400  тисяч гривень на рік. Якщо помножити це на тривалість згаданої події понад 10 років, то ми отримаємо цифру з шістьма нулями, яка не дійшла до бюджету з легкої руки володарів міста.

Місцеве самоврядування часом дорого коштує громаді. На кожну родину в маленькому містечку припадає 1000 гривень, які фінансує міський бюджет в утримання органів самоврядування щороку. Та додавши до цих витрат супутні, на утримання чийогось приватного бізнесу, придбання нового авто і нерухомості,  ми зрозуміємо, що надто багато платимо за неефективне управління інфраструктурою міста. Тож, історія про квадратні метри і круглі нулі має змусити нас задуматись: а чи все правильно в наших стосунках з місцевою владою?

П.С. Поки цей матеріал готувався до публікації, стало відомо, що прокуратура затримала Сергія Салатуна на хабарі у 50 тисяч гривень.

Володимир Даценко, для "Ні корупції!"