На Черкащині роздержавлення “районки” закінчилося її рейдерським захопленням

Не сесії Монастирищенської районної ради тривають бурні дебати щодо подальшої долі "районки"

Не сесії Монастирищенської районної ради тривають бурхливі дебати щодо подальшої долі "районки"

Реформа державної і комунальної преси на Черкащині засвідчила, що владні співзасновники місцевих ЗМІ не поспішають відпускати їх у вільне плавання. У Черкаському районі за кілька днів до набрання чинності Закону «Про реформування державних і комунальних засобів масової інформації» не продовжили контракт з редактором районної газети «Сільські обрії», а колектив районки, який, згідно з Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», має визначальне право на обрання чи звільнення редактора, поплатився за його підтримку звільненням з роботи. Яке вже тут реформування…

Лихоманить редакційний колектив районної газети «Жашківщина». Лихоманить від комісій, створених для численних перевірок її діяльності, попри те, що положеннями згаданого вже закону про реформування, з 1 січня нинішнього року органи місцевого самоврядування позбавлені всіх повноважень, пов’язаних із друкованими ЗМІ.

Своєрідним каменем спотикання між співзасновниками та редакцією у Кам’янському районі стали майнові питання. В ході конфлікту тамтешні журналісти подали прізвище голови Кам’янської районної ради до Антирейтингу ворогів реформування преси в Україні .

Наступними претендентами на занесення до списків Антирейтингу, чиї прізвища надсилають до Міжнародної федерації журналістів, Ради Європи, Європарламенту для моніторингу та контролю з боку міжнародних структур, можуть стати владці Монастирищенського району, які цілком свідомо порушують основні розділи закону про роздержавлення.

cherk-monast-rda-rada

Прийнявши у квітні нинішнього року рішення про роздержавлення районної газети «Зоря», районна рада майже повністю ухилилася від виконання своїх (як співзасновника) фінансових зобов’язань щодо дотації на підтримку «Зорі», знехтувала зверненням її колективу щодо погашення боргів перед друкарнею та іншими кредиторами, що передбачено Законом «Про реформування…».

Районна рада як співзасновник майже повністю ухилилася від виконання своїх фінансових зобов’язань

А по тому, як «Зорю» було занесено до відповідного проекту постанови Кабінету міністрів про роздержавлення, районна рада на позачерговій сесії від 27 липня несподівано приймає рішення «Про призупинення рішення районної ради від 22.04.2016 р. «Про вихід із складу засновників редакції газети «Зоря».

У Монастирищі владці району думають, що вони й досі можуть керувати газетою

Над основною причиною такого «рішення на попереднє рішення» надто сушити мізки не треба: монастирищенські можновладці прагнуть і надалі тримати районне видання на короткому повідку. Це відразу ж стало зрозуміло редактору газети Ігореві Свиридівському.

 Ігор Свиридівський редактор газети «Зоря»

Ігор Свиридівський, редактор газети «Зоря»

- На базі «Зорі» нам запропонували створити товариство з обмеженою відповідальністю спільно з районною спілкою товаровиробників. З кабальними при цьому умовами: 90 відсотками акцій мала володіти спілка, до якої входила і частина депутатів райради, а колективу редакції залишалося всього 10 відсотків, - розповідає він. - На це ми не пішли і стали шукати інших партнерів. Врешті на своїх зборах, виходячи з того, що пріоритет рішення з цього питання надається виключно колективу редакції, вирішили спільно створити ТОВ «Газета «Зоря». Тоді й почався на нас шалений тиск, оскільки районі владці думають, що вони й досі можуть керувати газетою…

Справді, журналістам і редактору районна рада вирішила наочно показати, хто тут диктує свої умови. Перевірки фінансової діяльності «Зорі» стали входити у практику діяльності районної ради, хоч, як вже зазначалося, повноваження на це райрада втратила ще з початку року. Та, почуваючись безкарними, керівники районної ради призначають аудиторську перевірку, в ході якої було вилучено печатку та штамп редакції. І це тоді, коли, окрім всього іншого, чинним законодавством передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік здійснюються контролюючими органами виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

cherk-monast-zoria04

Проявляючи правовий нігілізм, монастирищенські можновладці не зупиняються на досягнутому. І як результат - на сесію районної ради 11 серпня винесли питання «Про фінансово-економічний звіт редактора газети «Зоря» з наступним висновком про його перебування на посаді, будучи фактично позбавленими повноважень впливати на фінансову та творчу діяльність реформованого ЗМІ.

В такій ситуації редакція «Зорі» змушена була повідомити про протиправні дії районної влади, кваліфікувавши їх як тиск на свободу слова та перешкоджання діяльності журналістів, у правоохоронні органи району, обласні та всеукраїнські медіа організації. Поки що районних медійників підтримали лише колеги. Правоохоронці досі не оприлюднили жодної реакції на звернення монастирищенських журналістів.

На підтримку колективу газети на останню сесію Монастирищенської районної ради прибули члени Асоціації місцевої преси в Черкаській області, які були шоковані безпідставними звинуваченнями окремими депутатами редактора «Зорі».

Тетяна Калиновська, редактор обласної газети «Черкаський край»

Тетяна Калиновська, редактор обласної газети «Черкаський край»

Головний редактор обласної газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська висловила своє бачення ситуації, що склалася в районі навколо «Зорі», та вказала на грубі порушення законодавства з боку районних владців, наголосивши, що вже вилучивши без законодавчих підстав печатку і штамп редакції, районна рада фактично здійснила рейдерське захоплення газети та створила прецедент на всю Україну.

«Очевидно, що всі причини є надуманими, адже: місцеві ради, депутати і зараз, і після реформування повинні розміщати свої публікації в газеті лише на підставі договору, інше є втручанням в редакційну політику видання, що прямо заборонено Конституцією України, оскільки є цензурою. Майно і приміщення, якими і зараз, і після реформування користуються редакції, передаються їм за умови випуску газети з незмінною назвою, суспільно-політичною спрямованістю та мовою видання. У разі припинення випуску газети, майно і приміщення повертаються у комунальну власність. А щодо державницьких позицій, то карколомні події останніх років показали, як легко відмовлялися від державницьких позицій деякі органи самоврядування. Будь-які аргументи проти реформування преси є надуманими і приховують справжні побоювання місцевих “царьків”: втрату “карманної” газети, яка б друкувала оди “очільнику” району, міста чи області та набуття критично налаштованого до влади видання, яке має багаторічну довіру читачів. Більшість редакторів державних і комунальних видань мають нелегкий досвід відвойовування незалежності редакційної політики газети»,коментує ситуацію із штучним гальмуванням роздержавлення ЗМІ НСЖУ.

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко повідомив, що у 19 державних і комунальних друкованих видань, які повинні реформуватися відповідно до закону до кінця 2018 року, є спільна проблема: засновники-органи влади всупереч закону досі не ухвалили відповідне рішення. За його словами, лідерами серед противників європейської реформи медіасфери є Запорізька, Київська, Сумська, Чернігівська області та місто Київ.

Феофан Білецький, для «Ні корупції!»