Що для лікаря нормально, пацієнту – шок

Івано-Франківський міський клінічний пологовий будинок. Фото: kurs.if.ua

Івано-Франківський міський клінічний пологовий будинок. Фото: kurs.if.ua

За Конституцією, медицина в Україні безкоштовна. Це гарантує ст. 49 Основного Закону, де зазначено, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу. Та це в теорії, а на практиці візит до міського пологового будинку для жительки Івано-Франківська Галини Балюк обійшовся у кругленьку суму, про що вона й написала у «Фейсбуці» на сторінці спільноти "Типовий Франківськ"

Балюк ФБ

Дорого і сердито

«Хочу поділитися враженням про нашу безкоштовну медицину, а саме про міський пологовий будинок, що на Чорновола. Учора з сильною кровотечею каретою швидкої я була доставлена саме в цю лікарню. На приймальній черговий лікар навіть не мав банального набору для огляду. Довелося купувати. Далі – гірше. Мене відправили на операцію, де все довелося купувати за свій власний кошт, навіть наркоз», – повідомила жінка.

Операцію зробили увечері, а вранці наступного дня пацієнтка попросилася на виписку: «Захотілося подальше від такого чергового лікаря, яка мене оперувала. Вона назвала суму в 500 гривень, пояснила тим, що вона збирала команду – чергових анестезіолога і медсестру, яким треба заплатити. Я запропонувала розцінки зразу в приймальній розвісити: прийшла хвора людина, побачила ціни і стала відразу здорова. Доба, проведена в лікарні, мені обійшлася у 2 тис. гривень. І це при тому, що я приїхала на швидкій, а не особисто домовлялася з лікарем».

Жінка заплатила лікарці і купила майже всі прописані медпрепарати. Зокрема, і дві ампули дипрофолу, який використовується для наркозу. Лише відмовилася купувати негормональний препарат квінол, рецепт на який виписала черговий лікар Тетяна Чернега.

Балюк рецепт

Квінол – це біологічно активна добавка, рослинний препарат, який нормалізує обмін статевих гормонів. Вартість його доволі висока – орієнтовно 370 грн. за 30 капсул, а приймати його слід три місяці по дві капсули на день. Відтак курс лікування обійдеться у понад 2 тис. грн., такої суми жінка не має.

«У мене заробітна плата 2500 грн., я не можу купувати такі дорогі ліки, тим паче, не знаю, наскільки вони ефективні. Я з’ясувала, що вони продаються без рецепта. Якщо їх можна вільно купити в аптеці, то чому на них виписують рецепт, а на інші ліки – ні? Крім того, мені ніхто не пояснив, що препарат рослинний», – зауважує Галина.

Жінка потрапила до стаціонару з діагнозом «вагітність ІІІ, 10 місяців, аборт в ходу». До материнства готувалася, регулярно відвідувала лікаря, проводила комплексні обстеження, вела здоровий спосіб життя, 2 серпня планувала ставати на облік у гінеколога в жіночій консультації. Крім того, у неї вже є двоє здорових дітей, раніше проблем із виношуванням не було.

«У суботу, 30 липня, почалися болі внизу живота. У понеділок я пішла на УЗД в клініку Святого Луки, мені сказали, що серцебиття дитини припинилося, матка відторгає сама, тому рекомендували не поспішати робити вишкрібання. Це жахливо, коли стається викидень і в тебе на очах гине твоя дитина, яку ти чекала, любила і готувалася до її появи. У вівторок вранці у мене почалися перейми, за годину плід вийшов. Лікар у тій же клініці оглянула мене, зробила УЗД, сказала, що вишкрібання робити не потрібно. Але почалася кровотеча, впав тиск, лікар відразу викликала швидку, і мене відвезли в міський пологовий будинок», – розповідає пацієнтка.

Жінка зауважує, що хірургічного втручання не хотіла, просила поставити крапельниці, щоб скоріше відбувалося скорочення матки, адже у майбутньому вона планує ще раз завагітніти і народити дитину. Тим паче, що на той час у неї вже не було сильної кровотечі і тиск був 85 на 60 (при робочому 90 на 60). Однак лікар Тетяна Чернега наполягала на операції.

«Лікар сказала, що у випадку, якщо я відмовляюся від хірургічного втручання, щоб я їхала додому, приймати мене вона не буде. Загалом, поводилася дуже зверхньо, зверталася на «ти». Зі мною була сестра, вона переконала все ж таки лягти в лікарню, зробити вишкрібання. Усі ліки ми купували за власний кошт. Оглядових наборів не було, нам сказали піти і купити. Мене здивувало, що й наркоз – і той треба було купити. Наступного дня я попросилася додому, мене виписали без готових результатів аналізів, без огляду, УЗД. Можливо, у стані афекту я вчинила неправильно, ризикуючи своїм здоров’ям після хірургічного втручання, але більше залишатися там я не могла. Лікар могла спробувати мене переконати чи пояснити ситуацію, але вона відразу ж виписала мене, ще до обіду», – наголошує Галина.

Але її шокувало інше. Те, що лікарка прямо заявила, що треба віддячити команді, яку вона зібрала. Адже жінку привезла швидка, всі медпрацівники – лікар, анестезіолог, медсестра – були на робочих місцях, то де їх потрібно було збирати?

«Я розрахувалася з нею і відразу пішла додому. Наразі жалкую про свій вчинок, але хотіла якнайшвидше звідти піти, щоб всього цього більше не бачити. Не згадувати це відношення, зверхність лікаря», – каже Галина.

Її сестра Марія Мельник, яка була у той день поряд, підтримувала і купувала необхідні ліки, розповідає: «Мені дали список медикаментів, і я пішла купувати все необхідне. В аптеку ходила кілька разів. Під час операції тиск у Галі впав до рівня 60 на 40. Чому так відбулося, адже при поступленні він був набагато вищий, мені не пояснили. Мене розшукали і попросили швидко збігати в аптеку купити ліки. Загалом, у перший день на препарати потратила понад 800 гривень. У тому числі і на набір для огляду, який нас попросили купити відразу після поступлення. Лікар наполягала на чистці, інакше сказала писати відмову і їхати геть. Поводилася доволі хамовито. Під час УЗД-скрінінгу нам сказали, що можна обійтися й без втручання – катастрофи не було. Варто розібратися, чи так необхідно було робити вишкрібання, адже стан її не був серйозний – вона відразу після операції встала, провела мене до виходу, а вранці пішла додому".  

«Я рятувала їй життя!»

Тетяна Чернега, яка була в той день черговим лікарем і проводила операцію, не розуміє, чим викликане незадоволення пацієнтки. «Жінка поступила каретою швидкої допомоги з кровотечею і геморагічним шоком. Наявність шоку ми виставляли по змінах гемодинаміки. У неї був низький тиск, синюшність і блідість шкірних покривів. Пацієнтку привезли вже з кровотечею. Згідно з наказом, необхідно було робити інструментальну ревізію порожнини матки», – розповідає лікар.

За її словами, Балюк категорично відмовилася від хірургічного втручання, безперестанку консультувалася з кимось по телефону, категорично відмовилася від госпіталізації. «Я їй пояснила про можливі ускладнення, вона сказала, що все одно не буде госпіталізуватися і щоб її крапати тут. Я пояснила, що це не підпільна контора, це державна установа. Ми діємо згідно з наказами і рекомендаціями, які нам дало Міністерство охорони здоров’я», – продовжує Чернега.

Лікар зазначила, що у них не практикують крапання або інше лікування за вимогою пацієнта. Не було потреби й робити УЗД, на чому наполягала пацієнтка, адже вона приїхала з готовим результатом.

«Я бачу, як треба діяти, вже маю певний стаж. На її прохання викликали УЗД, оглянули. Вона й надалі не хотіла госпіталізуватися, але врешті-решт погодилася, ми зробили інструментальну ревізію. Не мали б цього втручання робити, адже тиск у неї був 60 на 40. Ліки, які використали для цих потреб, жінка мала купити – всі так роблять», – зауважує Тетяна Чернега.

Далі, за її словами, було все добре, жінка дякувала, була всім задоволена. Їй крапали антибіотики, тому що була значна крововтрата. «Я вважаю, що рятувала їй життя. У мене за мою практику ні разу таких нюансів не було. Я не перший рік на приймальному. Те, що вона описувала, – нічого такого не було», – наголошує медик.

А ще пані Чернега заперечує той факт, що вимагала від пацієнтки гроші і, тим паче, брала їх. 

Лікар – не винна?

«Для надання ургентної допомоги у нас є абсолютно все. Коли до нас поступають, жодну жінку ми не відправляємо, а рятуємо життя. Ми маємо запаси ліків. А потім кажемо жінці, що потрібно купити. На один ліжко-день нам виділяють 8,5 грн. на ліки, куди входять і препарати для наркозу. З таким фінансуванням ми не можемо всіх забезпечити, але маємо резерв і не питаємо у жінки, має вона гроші чи ні», – запевняє головний лікар міського пологового будинку Михайло Прудніков.

У пологовому створили комісію з трьох працівників лікарні, щоб вона ознайомилася з документами, випискою з історії хвороби і дала оцінку ситуації. На засідання комісії запросили і пацієнтку Галину Балюк, і лікаря Тетяну Чернегу, яка, однак, відмовилася прийти, мотивуючи це тим, що їй більше сказати нічого.

А ще лікар зазначила й додала в історію хвороби, що при поступленні пацієнтка зізналася їй, що вживала певні медичні препарати, але які саме, не назвала. Відтак, в установі припустили, що Галина Балюк сама переривала вагітність медикаментозним шляхом. Оскільки пацієнтка факт вживання будь-яких препаратів заперечила, а також показала знімки плода від 18 червня і пізніші, які робилися впродовж кількох тижнів, версія медиків не підтвердилася.

Сергій Стефанко, заступник головного лікаря пологового будинку

Сергій Стефанко, заступник головного лікаря пологового будинку

Що стосується необхідності купувати препарат для наркозу, то члени комісії пояснили, що наявний у медзакладі кетамін доволі шкідливий, і тому пацієнтам рекомендують придбати дипрофол або його аналоги. І, незважаючи ні на які аргументи, спростували звинувачення на адресу лікаря та своєї медустанови.

«Медична допомога Балюк була надана якісно і в повному обсязі, адже вже наступного дня пацієнтка була виписана з лікувальної установи і на даний момент почувається добре. На приймальному покої наявна достатня кількість медикаментів та матеріалів для надання допомоги. Всі необхідні препарати були взяті з шафи невідкладної допомоги, використані, добровільно відкуплені і повернуті пацієнткою. Лікар Чернега заперечує отримання будь-яких грошей від пацієнтки Балюк», – розповідає член комісії, заступник головного лікаря з медичної частини Сергій Стефанко.

Оскільки свідків факту хабарництва немає, то кожна зі сторін цього конфлікту залишається зі своєю правдою. І шукати істину там, де є багато неприємних запитань і розбіжностей у свідченнях, вочевидь, ніхто не хоче і не буде…

Ірина Федоляк, для "Ні корупції!"

Читайте також: Ціна життя: скільки коштують пологи в Івано-Франківську