Держспецзв’язок зірвав старт електронного декларування

ЕдекларуванняДержавна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв'язок) у вечері п’ятниці заявила про відмову у сертифікації комплексу збирання та обробки електронних декларацій.

У своїй заяві відомство стверджує, що система не готова до роботи і має невідповідності технічному завданню.

"Було виявлено значну кількість невідповідностей реалізованих рішень із захисту інформації вимогам технічного завдання на побудову комплексної системи захисту інформації (КСЗІ), а також не підтверджені спроможності системи забезпечувати безпеку окремих задекларованих функцій. А саме в частині ідентифікації та автентифікації декларанта за допомогою сервісів BankID", - заявляють у відомстві.

У Держспецзв'язку пояснюють, що програмне забезпечення, яке досліджувалося в рамках державної експертизи, виконане частково. І це якраз не дозволяє говорити про надійний захист інформації в системі електронного декларування.

Відмова видачі Атестата відповідності експертною радою зриває запуск системи електронного декларування, яка мала стартувати 15 серпня, відповідно до календарного плану та з погодженнями із західними партнерами.

Також у п'ятницю один із відповідальних за спільний проект від ПРООН Іван Пресняков на своїй сторінці у мережі Facebook повідомив, що вранці 12 серпня в датацентрі, де зберігаються всі важливі державні ресурси, було відімкнено електроенергію.

"З ПРООН зв’язалось керівництво Державного підприємства УСС, яке надає послуги хостингу та розміщення серверів для великої кількості державних реєстрів... Зв'язалось аби попередити про те, що сьогодні зранку була відключена система безперервного живлення електроенергією", - написав пан Пресняков.

За його словами, потенційно це може означати "відключення нової системи декларування від електроенергії, і ставить під загрозу її сертифікацію і своєчасний запуск".

Тим часом член Національної агенції з питань запобігання корупції (НАЗК) Руслан Рябошапка звинуватив Держспецзв'язок в саботажі електронного декларування.

"Очевидно, що нічим іншим, аніж цинічним і тупим саботажем впровадження одного із найбільш ефективних антикорупційних інструментів такі дії назвати не можна. Очевидно, що це потребує негайної оцінки та реагування з боку Глави держави, Уряду і компетентних правоохоронних органів", - наголосив він на своїй сторінці у мережі Facebook.

Раніше експерти Реанімаційного пакету реформ різко розкритикували можливий зрив системи електронного декларування.

Вони пояснили, що без атестату відповідності подані в систему електронні декларації не матимуть юридичного значення. А за недостовірні відомості в таких деклараціях службовця не можна буде притягнути до відповідальності.

При цьому вони натякнули, що це вигідно найвищому керівництву держави.

У свою чергу президент України Петро Порошенко 11 серпня заявив, що недосконалість "відповідного закону та очевидна сирість програмного софт-забезпечення" не можуть бути підставою для перенесення запуску системи електронного декларування.

"Ще раз наголошую: всі мають вигорнути свої кишені перед суспільством з 15 серпня - іншої дати я не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення! І прошу не вірити чуткам та домислам", - цитує прес-служба очільника держави.

Нагадаємо, старт системи електронного декларування є передумовою для надання Україні траншу МВФ та для скасування візового режиму з ЄС.

Раніше Європейський Союз закликав Київ забезпечити повноцінний запуск електронного декларування 15 серпня.

В ООН також здивовані затримкою e-декларування нібито через "питання безпеки".