Каструлька в законі

йййй«Ні корупції!» з’ясував, чому українці навіть за наявності електричного бойлера досі платять за підігрів води у каструлі на плиті, коли вимикають централізоване постачання гарячої води. Чи можна законно зменшити свої витрати за оплату комунальних послуг? 

У червні я отримала квитанцію від ПАТ «Київоблгаз» про сплату послуг на постачання природного газу, у якій писали, що оплата за газ була перерахована заднім числом. Як повідомлялось, нові норми були встановлені Кабінетом Міністрів України лише наприкінці березня постановою КМУ №203, а початок їх дії (з 1 лютого) був визначений постановою КМУ № 316 лише наприкінці квітня. Саме тому виникла необхідність перерахунку об’ємів спожитого газу за період з 1 лютого по 23 березня цього року відповідно до нових норм заднім числом.

У квитанції також повідомлялося, що нові норми такі:

4,4 куб. м газу на людину в місяць, якщо є тільки газова плита і гаряче водопостачання;

7,1 куб. м газу на людину в місяць з газовою плитою за відсутності гарячого водопостачання

і 14 куб м на людину в місяць з газовою плитою і водонагрівачем (газовою колонкою).

1

12 квітня у моєму місті було припинено подачу гарячої води. Місцеві чиновники ще тоді казали, що це може бути надовго, аж до жовтня.

І хоча прем’єр-міністр Володимир Гройсман десятьма днями пізніше у наказовому порядку доручив "терміново відновити подачу гарячої води по всіх населених пунктах», у моєму місті гарячого водопостачання немає досі. Бо місцеве комунальне підприємство, що займається постачання тепла і гарячої води, не може домовитися з «Нафтогазом» про умови співпраці.

Між тим, з 1 травня (Постанова КМУ № 758) Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо єдиної ціни на газ для населення та промисловості, яким зобов'язав НАК «Нафтогаз України» продавати населенню природний газ за єдиною ціною 6 879 гривень за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, витрат на транспортування та інших витрат). І тим самим Кабмін скасував так звану «соціальну норму» в обсязі 1 200 куб. м на опалювальний сезон за ціною 3 600 гривень за тис. куб. м, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років.

Відтак, ситуація така - централізованого водопостачання немає через пряму провину комунальників і місцевої влади, вартість газу підвищилась, а ПАТ «Київоблгаз» знімає з мене оплату за те, що за відсутності гарячої води я нібито грію воду в каструльці на плиті, хоча насправді я користуюся електричним бойлером.

Бо каструлька в законі, а електричний бойлер - поза ним. У результаті, щоб користуватися гарячою водою, я плачу і газовикам, і електрикам. Тобто, дублюю свої витрати на оплату комуналки.

Каструлька для підігріву води на плиті узаконена постановою КМУ № 203 від 23 березня 2016 року – «у період відсутності централізованого гарячого водопостачання населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 7,1 куб. метра на людину на місяць».

А про електричний бойлер і як користування ним може впливати на ситуацію зі зменшенням оплати послуг за користування газом, в уряді не чули і цей варіант досі не розглядали.

2

Передбачено, що терміни відсутності гарячого водопостачання фіксуються у двосторонньому акті, який підписують комунальники, які мають постачати гарячу воду і тепло, і газовики. Цей документ, по суті, слугує основою для перерахування оплати за газ для населення, яке, на думку уряду, газовиків і комунальників, просто не має альтернативи мати гарячу воду в квартирі, окрім підігріву її на плиті.

Наявність електричного бойлера не зменшить оплату за споживання газу, коли немає централізованого гарячого водопостачання.

«Це ваше особисте покращення побутових умов. Не хочете платити? Не згодні? Ставте лічильник за свій рахунок!», - сказали мені у місцевій газконторі.

Згідно з Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року, а тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

Пояснення від Міненерго:

3

4

Як повідомили «Ні корупції!» у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), споживач може отримати лічильник газу (необхідного типорозміру та який занесений до державного реєстру засобів вимірювальної техніки) за свої кошти та встановити його за допомогою працівників газорозподільного підприємства або іншим підприємством (організацією), яке має необхідні ліцензії і дозвіл на виконання таких робіт.

Станом на 1 січня 2016 року всього по всій Україні забезпечено лічильниками газу 8 618 392 абонентів, або 73,5%.

На початку року віце-прем'єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко прогнозував, що у 2016 році буде встановлено 100% будинкових газових лічильників та 75-78% теплових будинкових лічильників.

Відтак, для тих, хто не хоче ставити газовий лічильник власним коштом, каструлька залишиться в законі до 2018 року, згідно з Законом, і до кінця року, якщо вірити прогнозам Зубка.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»