Викривачів корупції захищатимуть і стимулюватимуть грошима

how_corruption_and_scams_give_birth_to_all_your_social_problems_chakreview_500x317Викривач корупції має отримувати 10% від коштів, що були вкрадені корупціонером і повернуті державі завдяки його повідомленню. Окрім того, правоохоронці мають забезпечити інформатору надійний захист ще на етапі досудового розслідування.

Такі норми містить законопроект №4038 А «Про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам», повідомляє «Галицький кореспондент».

Як зазначено в Пояснювальній записці до законопроекту, окремі недеталізовані положення щодо захисту викривачів на сьогодні містяться в Законі України «Про запобігання корупції». Втім, вони стосуються лише викривачів, що розкрили інформацію про корупційні діяння.

Водночас захисту потребують не лише особи, які викривають корупцію, але й особи, які повідомляють про катування в міліції, інформацію про небезпечні отруйні речовини в харчових продуктах, халатність в медичних закладах, що призвела до зараження немовлят або навіть до смерті пацієнтів та інші резонансні події.

Враховуючи наведене, реальний захист викривачів може гарантувати тільки окремий спеціальний закон, що створить дієвий механізм для поширення суспільно необхідної інформації. Наприклад, у 2012 році, через рік після ухвалення спеціального закону із захисту викривачів у Південній Кореї, уряд повернув до бюджету близько 10 млн доларів у наслідок 40 справ, порушених за інформацією викривачів. Завдяки викривачам інформації, США повернули 35 млрд доларів у вигляді штрафів, загублених та вкрадених грошей платників податків з 1986 року.

Саме тому викривачі є єдиним надійним шляхом дізнатися інформацію про зловживання з боку влади.

Разом з тим, розкриваючи інформацію, якщо вона свідчить про корупційні дії чи зловживання з боку чиновників, викривачі наражаються на небезпеку, оскільки вони ризикують кар’єрою, особистим добробутом і навіть життям заради викриття корупції та інших суспільно небезпечних діянь.

Відповідно до законопроекту надходження, а це 10% коштів, повернутих до бюджету внаслідок розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам відповідно до цього Закону, а також у вигляді пені, яка стягується відповідно до цього Закону за порушення строку надання викривачу інформації про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування за фактом розкриття ним інформації про шкоду або загрозу суспільним, притягнутих до відповідальності осіб, перераховуються до спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовуються на виплату грошової компенсації особам, які перебувають під захистом, та втратили роботу внаслідок розкриття викривачем інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам.

«Головним питанням сьогодні є подолання страху громадян перед обличчям корупції. Тому цей закон вкрай необхідний», – вважає народний депутат Олена Сотник.

Раніше народний депутат Світлана Заліщук зазначала, що законопроект №4038 А є важливим інструментом у антикорупційному порядку денному, що формує держава останні 2 роки.

«До цього ми сформували антикорупційні інститути, а зараз настав час на законодавче затвердження гарантій захисту людям − викривачам корупції та зловживань. Законопроект враховує як державний, так і приватний сектор і передбачає гарантії для тих громадян, які хочуть поділитися суспільно-важливою інформацією, − зазначила Світлана Заліщук і додала, законопроект здатен розкрити і розірвати кругову поруку:

«Сьогодні в Украні як на державній службі, так і в політиці, у навчальних закладах, у бізнесі є багато свідомих і сміливих людей, які задля боротьби з корупцією готові йти на ризики: втрату роботи і зарплатні, переслідування чи тиск. І ми маємо їх захистити законодавчо: гарантувати збереження життя і здоров’я викривачів, захистити порушені у зв’язку з викриттям трудові прав».

У парламенті законопроект №4038а буде розглядатися у Комітеті ВРУ з питань запобігання і протидії корупції.

Читайте також «Щоб викривачів корупції в Україні було більше, вкрай необхідні законодавчі зміни – експерти»