Попов: Електронне декларування – перший крок до контролю способу життя посадовців

sm-569e0df1ed314-1Головна новація системи електронного декларування, яке має стартувати 15 серпня, це розширений перелік відомостей про доходи та витрати посадових осіб. Так, тепер треба буде декларувати всі одноразові видатки в розмірі вище 50 мінімальних зарплат, об’єкти недобудованого будівництва, вартість майна на дату набуття його у власність, детальну інформація про корпоративні права, отримані подарунки вартістю від 5 «мінімалок» тощо.

Про це написав у своєму блозі на «Українській правді» народний депутат України, заступник голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції Ігор Попов.

«Так от, при запуску системи з 15 серпня близько 50 тисяч посадових осіб повинні протягом 60 днів заповнити нові декларації – увага! – за 2015 рік. Головна проблема полягає в тому, що, як показує оперативна інформація, у 2015 році десятки вищих посадових осіб порушували антикорупційне законодавство. До прикладу, нова декларація передбачає подачу відомостей про юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї. Для багатьох чиновників це проблема, бо вони допускали незаконне сумісництво у 2015 році, хоч і виправили ситуацію (переписали на інших людей корпоративні права) вже у 2016. Якщо вони вкажуть сумісництво у 2015 в новій декларації – це підстава для адмінпротоколу про корупцію і негайного звільнення з мораторієм на заняття посад. Більше того, багато хто реально забув задекларувати третину свого офіційного майна у старій декларації. Якщо корупціонер колекціонує машини і має залізний "дах", як виявилося, інколи він ставився зневажливо до старих декларацій і частину своїх офіційних автомобілів навіть не вказував. Вказувати зараз і визнати розбіжності?

Не вказувати в новій декларації корпоративні права, видатки чи майно – це ще гірше, бо за брехню тепер передбачена кримінальна відповідальність, і це друга важлива новела нової системи декларування. Відповідно, дилема постає нелегка: задекларуєш фірму на островах – протокол і звільнення, не задекларуєш – кримінальна відповідальність. Саме тому нова система декларування викликає такий спротив і саботаж, а сотні махінаторів бажають, щоб Національне Агенство з питань запобігання корупції взагалі не запрацювало, і нові декларації заповнювати було би не потрібно. До цього часу немає сертифікату захисту інформації для системи електронного декларування, і навіть цей факт може зірвати вчасний старт системи, а запускати декларування видатків 2015 року в 2017 – точно ніхто не буде. Програмне забезпечення готове, проте захист серверів і каналів передачі не гарантований, і тому роботу треба прискорити, але зробити її якісно», - написав Попов.

За його словами, інший великий міф про електронні декларації – те, що після 15 серпня можна буде перевірити відповідність способу життя чиновника його офіційним доходам, і звільнити всіх, хто не може довести джерела походження своїх статків. Як стверджує нардеп, це теж неправда.

«До 15 жовтня в разі вчасного старту перша партія (50 тисяч осіб в цьому році) заповнить свої декларації, і НАЗК почне їх перевірку. … Навіть проста звірка заповнених декларацій із даними державних реєстрів нерухомості та автомобілів забезпечить перевіряючих роботою на три місяці, а саме стільки передбачено на перевірку декларацій», - написав нардеп і додав, що Закон передбачає і моніторинг способу життя суб'єктів декларування, проте його механізми до цього часу не розроблені.

Більше того, довести незаконний характер доходів реально можна буде лише після введення в дію тотального декларування майна і коштів усіх фізичних осіб України, і відповідної амністії капіталів. До того часу, якщо не відміняти презумпцію невинуватості, будь-які активи можна буде пояснити багаторічними "матрацними заощадженнями".

«В цьому році будемо ловити найбільш дурних корупціонерів, які допустять грубі помилки в деклараціях. Будемо їх звільняти та відкривати провадження. Будемо вимагати враховувати фактор відповідності способу життя офіційним доходам при призначеннях нових чиновників, суддів і прокурорів. І будемо готувати нові механізми моніторингу способу життя, запровадження нульових декларацій та вихід капіталів з тіні», - резюмував Попов.

Як повідомляв «Ні корупції!», нещодавно Реанімаційний пакет реформ заявляв, що Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України зриває належний запуск системи електронного декларування статків службовців.

Також, як повідомляв «Ні корупції!», прем’єр-міністр встановив крайній термін для запуску системи електронного декларування –15 серпня 2016 року.