Нова гідроенергетична програма готувалася таємно

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

До процесу підготовки "Програми розвитку гідроенергетики України до 2026" не залучалися громадські експерти в галузі довкілля та енергетики. До того ж, документ не пройшов публічних обговорень і був затверджений із порушенням чинних процедур. Про це заявляє Національний екологічний центр України.

Як писав «Ні корупції!», Кабінет міністрів України 13 липня 2016 року затвердив Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року. Її цілями є збільшення стійкості, надійності й ефективності роботи Об’єднаної енергосистеми України, її інтеграція в європейську енергосистему, зменшення споживання енергетичного палива та шкоди для довкілля. Документ серед низки заходів передбачає будівництво Канівської гідроакумулюючої станції на Черкащині. Заявлений обсяг фінансування усієї програми становить 83,7 млрд грн, з яких 48,7 мільярда гривень повинні бути отримані від МФО.

«Ні корупції!» також повідомляв, що громадськість Канева – проти зведення ГАЕС. Місцеві переконані, що цей проект – збитковий та небезпечний для довкілля. Подано також звернення до НАБУ із запитом на перевірку щодо корупційної складової у фінансуванні, кошторисі та реалізації проекту побудови Канівської гідроакумулюючої станції.

Разом із добудовою Канівської ГАЕС «Укргідроенерго» планує запуск ще кількох таких станцій в інших регіонах. Зокрема Ташлицької ГАЕС на Миколаївщині. Добудова цього об’єкту призведе до затоплення перлини одного з семи природних чудес України – Бузького Ґарду, повідомляє Національний екологічний центр України. Це урочище, за словами експертів, – природна та історична заповідна спадщина України.

Ухвалена урядом Програма розвитку гідроенергетики України до 2026 може призвести до невиправних втрат для довкілля і не тільки, повідомляють представники експертного середовища та громадськість. Закладені в Програмі дії можуть призвести до техногенних аварій та катастроф, нищівного впливу на гідросистему, об’єкти природно-заповідного фонду та довкілля в цілому. Окрім того, можуть бути знищені історичні та культурні пам’ятки світового, національного та місцевого значення.

Фахівці оприлюднили офіційну заяву до Кабміну, у якій вимагають переглянути рішення та відкликати згадану Програму як несумісну з чинним національним законодавством та засадами сучасної екополітики.