Конкурс із продажу ОПЗ провалився

93495_1_650x410Продаж Одеського припортового заводу наразі не відбувся – жоден інвестор не подав заявки для участі в конкурсі. Держава буде намагатися продати хімвиробництво наприкінці літа – початку осені.

Про це під час прес-конференції заявив голова Фонду держмайна Ігор Білоус, передає «Інтерфакс Україна».

Чиновник зазначив, що є інтерес до заводу з боку інвесторів з Америки, Туреччини, арабських країн. Головними причинами, що стали на заваді продажу 99,6% акцій ОПЗ, є борг перед фірташевською компанією Group DF, суди із компанією Коломойського «Нортіма», відсутність податкових пільг чи інших преференцій для інвестора, зависока ціна, враховуючи як внутрішні проблеми заводу, так і політично-економічні ризики країни.

Ігор Білоус підкреслив, що, можливо, будуть змінені умови приватизації ОПЗ, в першу чергу, ціна. Так, голова ФДМ України припустив, що потенційні інвестори можуть розраховувати на 30% дисконту. Крім того, чиновник чекає на діалог з Кабміном щодо пільгових преференцій і реструктуризації боргу заводу.

Варто зазначити, що вчора, 18 липня, «Укртрансгаз» оголосив про відключення Одеського заводу від постачання газу.

«Процедура відключення проходить в установленому законом порядку через порушення контрагентом умов договору на транспортування природного газу в частині оплати авансу за послуги з транспортування природного газу за липень 2016 року (передоплата відсутня), а також перевищенням номінованого відбору газу в поточному місяці цього ж року», - повідомляє прес-служба відомства.

Днями навколо ОПЗ розгорівся корупційний скандал.

Так, 14 липня за підозрою в організації корупційної схеми розтрати коштів в особливо великих розмірах під час закупівлі газу для потреб Одеського припортового заводу на користь приватних інтересів (частина 5 статті 191 КК України – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») був заарештований заступник голови правління НАК «Нафтогаз України», голова Наглядової ради  ВАТ «Одеський припортовий завод» Сергій Перелома. Солом’янський суд Києва обрав запобіжний захід для підозрюваного в вигляді тримання під вартою строком на 60 днів з альтернативою внесення застави в розмірі 80 мільйонів гривень.

Того ж дня було затримано першого заступника директора та першого заступника голови правління ПАТ «ОПЗ» Миколу Щурикова, якому досі не обрано запобіжний захід. Більш того, 17 липня закінчився термін його затримання, і Щуриков був звільнений. Зараз триває судовий розгляд.

Як повідомляє видання «Цензор.НЕТ», антикорупційна прокуратура вимагає арешту Миколи Щурикова на 60 діб з правом внесення застави в розмірі 205 мільйонів гривень.

За повідомленням прес-служби НАБУ, в період із травня по грудень 2015 року підозрювані організували схему з виведення коштів шляхом закупівлі за завищеними цінами природного газу, видобутого ПАТ «Укрнафта», для потреб «Одеського припортового заводу».

Корупційна складова цієї схеми полягала у наступному: ПАТ «Укрнафта», найбільша нафто- і газодобувна компанія України з часткою державної власності 50% +1 акція, не маючи ліцензії на продаж природного газу, здійснює реалізацію блакитного палива через посередників за договорами про спільну діяльність. За сприяння Переломи та Щурикова у травні 2015 року постачальником газу, видобутого «Укрнафтою» для потреб ОПЗ, стала одна із фірм-посередників, а саме ТОВ «Енергоальянс». Згідно з висновками економічної експертизи, незважаючи на чисельні конкурентні пропозиції від інших постачальників, закупівля газу через ТОВ «Енергоальянс» здійснювалася за цінами, вищими за середньоринкові.

Загальна сума закупівель за договорами з ТОВ «Енергоальянс» у травні-грудні 2015 року перевищує 4 мільярди гривень. При цьому встановлена сума збитків, завданих державі внаслідок незаконних оборудок, складає понад 205 мільйонів гривень.

Слідчі дії у даному кримінальному провадженні тривають, встановлюються інші співучасники злочину. Надається правова оцінка іншим фактам та діям посадових осіб, які брали участь у корупційній схемі.