Як місцеві власті пручаються «прозорішанню»

1741029Яка ситуація з підключенням місцевих органів влади до нової електронної системи публічних закупівель ProZorro на Київщині та як деякі місцеві власті, скажімо, Броварська міська рада, не поспішає повністю і беззастережно користуватися цією системою для закупівель товарів, послуг і робіт, проаналізував «Ні корупції!».

17 лютого 2016 року Президент Порошенко підписав Закон України № 922-VІІІ «Про публічні закупівлі», у якому чітко визначені дати розповсюдження електронних закупівель по всій території України: для центральних органів влади і замовників, які проводять діяльність в окремих сферах господарювання, - з 1 квітня 2016 року, для решти – з 1 серпня 2016 року.

Мінімальна вартість закупівлі для обов’язкового проведення тендеру складає 200 тисяч гривень для товарів і послуг і 1,5 мільйони гривень для замовлення робіт.

Статистика від обласних властей

У Київські обласній державній адміністрації нещодавно радо відзвітували, що Київська область лідирує у підключенні місцевих органів влади до нової електронної системи публічних закупівель ProZorro.

Так, станом на 30 червня 2016 року 1349 розпорядників бюджетних коштів із 1698 у регіоні вже підключилися до системи. Тоді, як станом на 16 червня було підключено 962 розпорядника бюджетних коштів, а станом на 23 червня ˗ 1255.

«З 1 серпня спливає визначений прем’єр-міністром України крайній термін підключення до системи ProZorro, тому в КОДА ми працюємо над тим, щоб до цього часу всі розпорядники бюджетних коштів перейшли на нову систему. Крім самого підключення важливо активізувати проведення торгів, адже без використання ProZorro ми не зможемо отримати суттєвої економії та бажаних результатів», - сказав перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Лев Парцхаладзе.

«Серед лідерів у підключенні в районах області - Володарська, Макарівська, Переяслав-Хмельницька, Поліська, Рокитнянська, Ставищенська, Таращанська та Яготинська РДА. У цих районах до системи ProZorro вже підключилися всі установи і проведені перші закупівлі. У Білоцерківському районі торги можуть здійснювати майже всі установи (за винятком однієї) і вже проведено14 закупівель, а у Бориспільському районі - 75 розпорядників з 78 і проведено 13 закупівель. За кількістю операцій, проведених через нову систему, лідирує Броварський район – 21 закупівля.

Найгірша ситуація на даний момент в Іванківському та Миронівському районах – підключено лише 29% установ. Найбільша кількість розпорядників бюджетних коштів у Києво-Святошинському районі – 202, але до ProZorro тут підключено лише 47%», - повідомили у КОДА і додали, що за даними системи моніторингу bi.prozorro.org з моменту підключення до нової системи Київська область зекономила понад 18 мільйонів бюджетних коштів під час здійснення електронних закупівель.

При цьому на Київщині хоча підключення до електронної системи і є досить динамічні, однак це ще не гарантує користування цією системою. Відтак, до 1 серпня усі райдержадміністрації та міськвиконкоми мають це виправити, як того вимагає Закон.

Статистика від експертів

ГПО «Права людини» проаналізувала стан переходу на електронну систему закупівель у містах Київщини.

«Проаналізовано 12 міст обласного значення. З них 10, з початку 2016 року, мають хоча б декілька проведених закупівель. Однак є і аутсайдери. Це міста Буча та Ржищів. З початку року вони не провели жодного тендеру в системі. Тим не менш, закупівлі для Бучі здійснювались - однак закупівельники були розміщені в інших містах, однак здійснювали закупівлі для об’єктів, які знаходяться в цьому місті. Мало закупівель і в Березані - лише 2.

Якщо враховувати лише завершені закупівлі, то їх планова сума складала 28,4 млн. гривень. З неї вдалось зекономити майже 5,4 млн. гривень. Відповідно, загальний об’єм витрачених коштів становив близько 23 млн. гривень», - повідомив правозахисник Віталій Дроботун.

За його словами, безперечними лідерами із закупівель на Київщині стали міста Бориспіль та Ірпінь. Перше місто - внаслідок розміщення на території міста міжнародного аеропорту, який активно закуповує товари і послуги, а Ірпінь - через розміщення в місті закладів охорони здоров’я, які є під управлінням Київської обласної державної адміністрації.

ммм«У випадках, коли система електронних торгів функціонує впродовж певного часу і без серйозних проблем, рівень економії є близьким, а то навіть і перевищує ⅕ від загальної планової суми. Це дуже велика цифра, оскільки вона дозволяє заощаджувати величезні суми, які потім можна використати для найрізноманітніших потреб», - стверджує Віталій Дроботун.

ннн

Як «прозорішає» Броварська міська рада

4 лютого 2016 Броварська міська рада офіційно долучилася до системи електронних закупівель. Так, міський голова Ігор Сапожко підписав розпорядження № 26-ОД «Про впровадження та експлуатацію в місті Бровари Пілотного проекту «Система електронних закупівель» в 2016 році», щоб «забезпечити максимальну ефективність використання та економії бюджетних витрат, розширення добросовісної конкуренції, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі товарів та послуг за кошти міського бюджету».

Згідно з цим документом було встановлено загальний порядок організації придбання товарів та послуг в 2016 році, очікувана вартість закупівлі яких починається від 3 тисяч гривень.

1
Одначе уже до кінця місяця міський голова підписав наступне розпорядження від 24 лютого 2016 №41-ОД «Про внесення змін в додаток розпорядження міського голови від 04.02.2016 року № 26-ОД «Про впровадження та експлуатацію в місті Бровари Пілотного проекту «Система електронних закупівель» в 2016 році», згідно з яким поріг закупівель підняли до 5 тисяч гривень і залишили цю норму лише стосовно закупівлі товарів.

Принагідно взагалі виключивши з документу закупівлю послуг Броварською міською радою як таку, що не підлягає під дію документу.

2

Водночас депутат Броварської міської ради Олег Берестовий на своїй сторінці у Фейсбук оприлюднив відповідь на своє звернення в.о. Броварського міського голови Григорія Голубовського, де чиновник підтверджує факт, що закупівля послуг і робіт через електронну систему міськрадою проводитись не буде і це, мовляв, зовсім не суперечить Закону.

Навіть більше, із відповіді Голубовського випливає, що пропозиція депутата закуповувати товари і послуги через систему електронних закупівель «не узгоджується» з Законом.
3

Одначе і це для броварської міської ради не було межею.

5 квітня міський голова Броварів Ігор Сапожко підписує наступні зміни – розпорядження №79-ОД «Про внесення змін в додаток розпорядження міського голови від 04.02.2016 року № 26-ОД «Про впровадження та експлуатацію в місті Бровари Пілотного проекту «Система електронних закупівель» в 2016», яким додає один нулик у суму порогових закупівель і він зростає з 5 тисяч гривень до 50 тисяч.
4Водночас на сайті Броварської міської ради вже зареєстровано проект рішення «Про впровадження системи електронних закупівель та забезпечення прозорості і відкритості процедури закупівель товарів, робіт, послуг», згідно з яким пороговий рівень закупівлі пропонується  знову повернути на відмітку у 3 тисяч гривень і, відштовхуючись від цієї суми, проводити закупівлю як товарів, так і робіт, і послуг.

Чи пристане міська рада, депутати якої у переважній більшості контролюються міським головою, на пропозиції знизити закупівельний поріг і прозоро закуповувати товари, послуги і роботи, як того вимагає Закон, стане відомо під час наступної сесії Броварської міської ради.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»