Вибори і «гречка»: на що витрачають гроші кандидати у нардепи в окрузі №85

vuboruТільки приблизно третина кандидатів у народні депутати у виборчому окрузі №85 подали проміжні фінансові звіти про використання коштів виборчого фонду. З усіх найбільший виборчий фонд — у Віктора Шевченка, а найменший — у Людмили Архипової, яка, схоже, агітаційної компанії не розпочинала.

Попри те, що проміжні вибори до Верховної Ради на виборчому окрузі №85 відзначаються небувалою щедрістю кандидатів, у фінансових звітах такі витрати не зазначені.

ОВК виборчого округу №85 звернулася у Національне агентство протидії корупції щодо кандидатів, які не надали проміжних фінансових звітів.

До 8 липня включно усі кандидати у народні депутати на проміжних виборах до Верховної Ради мали подати проміжні фінансові звіти про надходження і використання коштів виборчого фонду. Із 37-ми кандидатів на виборчому окрузі №85 проміжні фінансові звіти подали лише 13: Ігор Ткач, Людмила Архипова, Анжела Яровата, Михайло Глагович, Віктор Шевченко, Оксана Тебешевська, Володимир Цвіль, Олег Савка, Святослав Кавінський, Микола Гошовський, Андріан Волгін, Ольга Сікора, Сергій Насалик. ОВК виборчого округу №85 склала відповідний акт із переліком кандидатів, які не подали проміжних фінансових звітів та направила його у Національне агентство з протидії корупції.

За використанням коштів можна простежити тенденції та особливості ведення виборчої кампанії. Деякі кандидати — як, наприклад, Ігор Ткач, Віктор Шевченко, Оксана Тебешевська Микола Гошовський, Ольга Сікора, — левову частку виборчого фонду спрямували на агітацію через ЗМІ: у цих кандидатів витрати на ЗМІ становлять від 70 до 90% від загальної суми.

Натомість Святослав Кавінський не використав на агітацію через мас-медіа жодної копійки. Зате він найбільше з усіх кандидатів використав коштів на агітацію через носії зовнішньої реклами (біг-борди, сіті-лайти) — майже 40% виборчого фонду. Сергій Насалик — також у лідерах із розміщення виборчих біг-бордів у Калуші, проте у його фінансовому звіті про ці витрати — ні слова.

З усіх кандидатів лише Михайло Глагович спрямував 100% свого виборчого фонду на виготовлення матеріалів передвиборної агітації. Другий показник — в Андріана Волгіна, Олега Савки та Святослава Кавінського, які на ці витрати спрямували приблизно половину свого виборчого фонду.

Дмитро Ярош на ринку у Калуші. Фото із сайту vikna.if.ua

Дмитро Ярош на ринку у Калуші. Фото із сайту vikna.if.ua

Витрати на оренду приміщень для зустрічі із виборцями у всіх кандидатів — мізерні: на цих виборах більшість кандидатів і навіть ВІП-агітаторів «ходили в народ», тобто, зустрічалися із виборцями у дворах, на вулицях та ринках.

У звітах практично немає витрат на публічні заходи, які проходили за спонсорства чи за підтримки кандидатів.

Найбільше коштів на ці витрати задекларовано у Сергія Насалика — майже 40% виборчого фонду. Хоча, саме про публічні заходи за підтримки цього кандидата відомо найменше. Зате у Віктора Шевченка, заучасті якого уже кілька тижнів мешканці округу безкоштовно їздять на Буковель, у фінансовому звіті таких затрат взагалі не зазначено. Загалом, хоча проміжні вибори до Верховної Ради на виборчому окрузі №85 відзначаються небувалою щедрістю кандидатів, проте у фінансових звітах такі затрати, переважно, не зазначені.

ВІКТОР ШЕВЧЕНКО

У кандидата від "УКРОПу" Віктора Шевченка — найбільший виборчий фонд серед кандидатів, які подали проміжні фінансові звіти — понад 360 тис. гривень. Усі кошти до свого виборчого фонду кандидат вніс сам. Левову частку коштів Віктор Шевченко використав на агітацію через ЗМІ — 85% виборчого фонду. Ще 8% — на виготовлення матеріалів передвиборної агітації — плакатів, листівок, буклетів), і майже 7% - на «зовнішню» рекламу.

Віктор Шевченко — член партії "УКРОП", брат народного депутата Олександра Шевченка, екс-гендиректора ТК «Буковель». Сам кандидат є директором ТОВ «Бугіль». Серед співзасновників «Бугіля» — ТзОВ «Скорзонера» та ТзОВ «Амбіком», які, за даними сайту youcontrol, володіють рівними частками у розмірі 50%. Серед кінцевих бенефіціарних власників — Віктор Шевченко, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов.

Кінцевими бенефіціарними власниками «Скорзонери» є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Фірма «Амбіком» є основним оператором розваг на «Буковелі» і володіє ресторанами, об’єднаними під брендом «Сarte-l» та розважальним центром «Бука» . Найбільша доля ТОВ «Амбіком» належить Вікторові Шевченку, у співзасновниках — Тарас Дудняк та Володимир Човганюк, які також значаться співвласниками «Бугіля».

Зазначаючи у фінансовому звіті витрати на передвиборну кампанію, Віктор Шевченко не вказав, однак, кілька речей. Так, упродовж кількох тижнів щодня з Калущини та Рогатинщини на «Буковель» відправляються по кілька автобусів. Там мешканцям виборчого округу пропонують безкоштовні екскурсію та обід. Зазвичай — і спілкування із кандидатом.  Однак, у витратах виборчого фонду кандидата такі витрати не прописані.

Скрин зі сторінки Романа Дашавця у Фейсбук

Скрин зі сторінки Романа Дашавця у Фейсбук

Фото УП

Фото УП

Як і витрати на проведення маніпулятивного соціологічного опитування, яке проводить «Галицька Соціологічна Група» на замовлення «УКРОПу». В останній тиждень перед виборами інтерв’юери від «УКРОПу» на вулицях Калуша активізувались.

СЕРГІЙ НАСАЛИК

За масштабами виборчого фонду Сергій Насалик — безпартійний висуванець від БПП та брат міністра енергетики й вугільної промисловості, розташувався одразу за Віктором Шевченком — майже 265 тис. гривень, які кандидат витратив з 16 червня до 4 липня.  Усе — власні кошти. Майже 40% виборчого фонду Сергій Насалик витратив на "розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів, проведення публічних заходів за підтримки кандидатів". Ще 32% виборчого фонду Сергій Насалик витратив на ЗМІ і 29% — на виготовлення агітаційних матеріалів.

Сергій Насалик - міський голова Рогатина. На офіційному сайті Рогатинської міської ради не розміщено його декларацію про доходи. Проте, відомо, що до обрання на посаду  Сергій Насалик займався бізнесом. Сергій Насалик значиться у засновниках двох фірм. ТзОВ спільне українсько-польське підприємство «Галпласт» (виробництво мінеральних вод), де має частку у розмірі 68,64%, а його дружина Вікторія Насалик — 31,36%. Ще на зорі існування фірма Сергія Насалика через засновників бул пов’язана із фірмою «Техно-Центр» та іншими фірмами, які мають стосунок до екс-народного депутата від Партії регіонів Валерія Келестина. У 2008 році у засновниках «Галпласту» залишилися тільки подружжя Насаликів.

насалик галпласт

Також Сергієві Насалику належить левова частка у фірмі ТзОВ «Галнадра» (виробництво мінеральних вод, тари з пластмас, неспеціалізована оптова торгівля)  — 92,98.

Сергій Насалик значиться у співзасновниках ТОВ «Відродження-2011», яке викупило кінотеатр у Калуші. Його частка там становить 5%. Ще 90% має екс-заступник міністра оборони В’ячеслав Кредісов, і ще 5% — дружина Кредісова Ірина Кілко. Також Сергій Насалик до 2015 року був уповноваженою особою Рогатинської районної організації УП, був у співзасновниках Рогатинської районної організації політичної партії «ЕКО+25%» (політичний проект, за участі якого Ігор Насалик у 2006 році намагався потрапити  до Верховної Ради), яка у 2012 році припинила свою діяльність, є співзасновником Рогатинської районної організації ГПО «Голос нації».  

МИКОЛА ГОШОВСЬКИЙ

За який період подав фінансовий звіт кандидат у народні депутати від політичної партії «ПАТРІОТ» та член цієї політичної сили Микола Гошовський у самому звіті не зазначено. Виборчий фонд кандидата становить 220 тис. гривень. З них 100 тис. гривень вніс він сам, хоча на сайті ЦВК значиться, що Микола Гошовський — тимчасово не працює. Микола Гошовський працював прокурором Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької та Львівської областей. У 2014 році був звільнений з роботи з підстав, передбачених Законом України «Про очищення влади» та із забороною займати посаду упродовж десяти років.

У 2011 році Микола Гошовський у статусі прокурора Івано-Франківської області був визнаний ледь чи не найбагатшим прокурором України. На той час його річний дохід склав 422 тис. гривень, враховуючи як зарплату, так і пенсію. Зараз виборчу кампанію Миколі Гошовському допомагає фінансувати 32-річна киянка Віолетта Пустова, яка перерахувала до виборчого фонду Миколи Гошовського 120 тис. гривень єдиним платежем.

Станом на 8 липня — коли Микола Гошовський подав фінансовий звіт — він використав 85% свого виборчого фонду. Левову частку коштів (70%) кандидат використав на агітацію через ЗМІ. Ще майже 29% — на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

Майже 2000 гривень зі свого виборчого фонду Микола Гошовський спрямував на статтю витрат, пов’язану із «…проведенням концертів, вистав, спортивних змагань чи інших публічних заходів за підтримки кандидата або оприлюднення інформації про таку підтримку». Невідомо про що йдеться. Однак, 3 липня у себе на сторінці Фейсбук спеціаліст інформаційно-аналітичного відділу апарату РДА Василь Паращак написав про те, що кандидат у нардепи Микола Гошовський «купив Святі Мощі Св. Варвари і подарував церкві у Новиці». Зі допису Василя Паращака зрозуміло, що не одна церква на Калущині отримала такий подарунок від кандидата.

гошовський

СВЯТОСЛАВ КАВІНСЬКИЙ

Самовисуванець Святослав Кавінський на окрузі зареєструвався найпершим. «ОПОРА» навіть зафіксувала фальшстарт кандидата, адже його біг-борди з’явилися ще до Великодніх свят, тобто, задовго до офіційного старту виборчої кампанії.

Виборчий фонд кандидата у народні депутати Святослава Кавінського становить 185 тис. гривень. З них 43,3 тис. гривень — власні кошти кандидата, 140 тис. гривень — внески юридичних осіб і 1777 — внески фізичних осіб.

Виборчий фонд кандидата у народні депутати Святослава Кавінського становить 185 тис. гривень. З них 43,3 тис. гривень — власні кошти кандидата, 140 тис. гривень — внески юридичних осіб і 1777 — внески фізичних осіб.

Святослав Кавінський значиться співзасновником цілого ряду підприємств. ТзОВ «КОС Капітал», ТзОВ «КОС Лтд», ПП «Полістарсервіс» (будівництво житлових і нежитлових будівель) — із кримською «пропискою», як і ПП «Гранд-2000» (оптова торгівля паливом), яке зараз — у процесі ліквідації.

Святослав Кавінський — родом із Калущини, проте упродовж двох десятиліть проживав у Криму. Повернувся до Калуша після окупації Криму. Працював на посаді заступника голови Калуської РДА. Після звільнення заснував ТзОВ «КОС-Інвест» у Калуші. Святослав Кавінський значиться у співзасновниках калуського ТзОВ «Завод-Техмаш» та ГО «7 грудня».

Згідно із фінансовим звітом, 140 тис. гривень на рахунок виборчого фонду внесло ТзОВ «Навчально-курсовий комбінат» з калуською пропискою, засновником якого є батько Святослава Кавінського — Ігор Кавінський. Ще 1000 гривень на рахунок виборчого фонду внесла мати кандидата Марія Кавінська, і 777 гривень — Андрій Лагойда з Брошнева, можливо — власник магазину «Інструмент», що у Брошневі.

Половину свого виборчого фонду Святослав Кавінський спрямував на виготовлення агітаційних матеріалів (плакатів, листівок, буклетів) і ще майже 40% — на біг-борди та сіті-лайти. 13 тис. гривень кандидат витратив на виготовлення та встановлення агітаційних наметів і ще 10 тис. гривень — предметів і сувенірів з використанням його даних.

 ОЛЬГА СІКОРА

Виборчий фонд кандидата від ВО «Батьківщина», екс-народного депутата Ольги Сікори склав майже 150 тис. гривень. З них 60,5 тис. гривень внесла сама кандидат і ще 85 тис. гривень становлять добровільні внески фізичних осіб. Майже 70% виборчого фонду Ольга Сікора витратила на агітацію через ЗМІ. Ще майже 24% — для виготовлення матеріалів передвиборної агітації. І не цілих 10% пішло на агітацію через носії зовнішньої реклами.

У 2012 році Ольга Сікора була співзасновником ПП «Мелентьєв В. І.» (вантажний автомобільний транспорт), проте — недовго. Нині єдиним засновником і кінцевим бенефіціарним власником підприємства є її син — Сергій Мелентьєв.

У 2008 році Ольга Сікора стала співзасновником ПП «Телерадіокомпанія «Шанс» (діяльність у сфері радіомовлення), але у 2012 році, після перемоги у виборах до Верховної Ради, вибула зі складу засновників. Нині єдиним засновником телерадіокомпанії значиться донька кандидата — Оксана Тенюх.

сікора трк

Тож, на сьогодні Ольга Сікора, фактично, не є у засновниках жодної із компаній. Також у 2014 році було припинено її діяльність як ФОП у сфері діяльності ресторанів та наданні послуг мобільного харчування. На сайті ЦВК місце праці не вказано.

сікора 2

Ольга Сікора значиться співзасновником ГО «Калуський громадський комітет захисту України» та ГО «Івано-Франківський обласний комітет захисту землі".

сікора го

Виборчу кампанію Ольги Сікори підтримали четверо фізичних осіб. Усі — калушани. Це — Марія Луцан, яка раніше була підприємцем та займалася готелями, пенсіонерка Лілія Височан, яка була помічником народного депутата Ольги Сікори на громадських засадах, Тамара Мигович, яка є членом ОВК №85 на цих виборах від парламентської фракції «Батьківщина», та Оксана Чорна.

АНЖЕЛА ЯРОВАТА

Виборчий фонд кандидата від Радикальної партії Олега Ляшка — Анжели Яроватої становить 110 тис. гривень.  На сайті ЦВК Анжела Яровата значиться як безробітна, проте внесла до свого виборчого фонду майже 40 тис. гривень. Решту виборчого фонду було сформовано за рахунок добровільних внесків фізичних осіб. Майже 60% виборчого фонду Анжела Яровата використала на агітацію через ЗМІ, ще 35% — на виготовлення матеріалів передвиборної агітації. Лише 5% виборчого фонду радикали пішло на агітацію через носії зовнішньої реклами.  У переліку витрат Анжели Яроватої не зазначено витрат на акції, які відбувалися у селах Калущини. Як свідчать мешканці Калущини, приїзд Анжели Яроватої в окремі населені пункти супроводжувався роздачею вил.

А ще Радикали на свято Петра і Павла зробили прикарпатцям подарунок у вигляді концерту відомого гурту Kozak System, - йдеться на сторінці Анжели Яроватої у Фейсбук. Виступ гурту відбувся після агітації.

А ще Радикали на свято Петра і Павла зробили прикарпатцям подарунок у вигляді концерту відомого гурту Kozak System, - йдеться на сторінці Анжели Яроватої у Фейсбук. Виступ гурту відбувся після агітації.

До виборчого фонду кандидата від радикалів внесли кошти Любомир Стринаглюк, який є довіреною особою Анжели Яроватої, а також значиться як помічник народного депутата VIII демократичного скликання від «Самопомочі» Ірини Суслової, та Юрій Жолоб, який також є довіреною особою кандидатки і помічником народного депутата від партії «ВОЛЯ» Юрія Дерев’янка на громадських засадах.

ВОЛОДИМИР ЦВІЛЬ

Виборчий фонд самовисуванця Володимира Цвіля — учасника «касетного скандалу» і екс-консула України у Мюнхені — становить 81,4 тис. гривень. Усі кошти на рахунок вніс сам кандидат. Може, тому що гроші із власної кишені, користується ними економно, бо на момент подачі звіту у нього на рахунку ще залишалося майже 14 тис. гривень. На агітацію через ЗМІ Володимир Цвіль використав 33% свого виборчого фонду, і ще 30,5% — на виготовлення матеріалів передвиборної агітації. Майже 36% виборчого фонду Володимир Цвіль витратив на оренду рекламних щитів та агітаційних наметів.

1000 гривень — на передвиборну агітацію, пов’язану із «… проведенням концертів, вистав, спортивних змагань чи інших публічних заходів за підтримки кандидата». За підтримки Володимира Цвіля проводилося немало публічних заходів, а «ОПОРА» навіть звернулася до правоохоронців із клопотанням перевірити факти на наявність у них ознак непрямого підкупу виборців.

Фото із сайту vikna.if.ua

Фото із сайту vikna.if.ua

Фото із сайту vikna.if.ua

Фото із сайту vikna.if.ua

На сайті ЦВК Володимир Цвіль значиться як президент ТОВ "Східноєвропейська інвестиційна компанія ІФ» (надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, інші будівельно-монтажні роботи). Засновником компанії є ТзОВ «О.М. Остойропеіше» з німецького міста Штарнберг, а кінцевим бенефіціарним власником — Володимир Цвіль.

ОКСАНА ТЕБЕШЕВСЬКА

Виборчий фонд кандидата від ВО «Свобода» Оксани Тебешевської становить 78,2 тис. гривень — приблизно стільки кандидат заробляла у 2011 році. Оксана Тебешевська не внесла жодної копійки на рахунки фонду.  Кандидат працює вчителем української мови Голинської школи та є депутатом обласної ради. Увесь виборчий фонд Оксани Тебешевської складається з добровільних пожертв фізичних осіб. Так, добровільні пожертви на рахунок кандидата зробив голова міської організації ВО «Свобода», депутат міської ради та уповноважена особа кандидата Андрій Кравчук, заступник голови міської організації ВО «Свобода» Ігор Сметанський, науковий співробітник Інституту народознавства НАН України «Івано-Франківський науково-дослідний народознавчий центр» Ігор Кравчук, співзасновник калуського ТзОВ «Бітар» Андрій Білецький, а також — калушанин Ігор Білецький.

Станом на момент подачі звіту на рахунку Оксани Тебешевської ще залишалося майже 12 тис. гривень. Майже 90% свого виборчого фонду кандидат використала на агітацію у ЗМІ; 5% — на виготовлення агітаційних матеріалів, і трохи менше — на оренду рекламних щитів. Лише півтисячі гривень Оксана Тебешевська використала на оренду приміщень і стільки ж – на «…проведення публічних заходів за підтримки кандидата». Як свідчать дописи у соціальній мережі Фейсбук, за підтримки кандидата у Калуші відбулося свято української родини та — шаховий турнір з нагоди 75-ї річниці проголошення акту відновлення Української Держави і 109-ї річниці з дня народження Романа Шухевича.

Фото зі сторінки Андрій Кравчук у Фейсбук

Фото зі сторінки Андрій Кравчук у Фейсбук

тебешевська 2

ОЛЕГ САВКА

Виборчий фонд кандидата від НРУ Олега Савки становить не цілих 50 тис. гривень. Усе — добровільні внески фізичних осіб. Як і Оксана Тебешевська, Олег Савка не вніс жодної гривні на свій виборчий рахунок. Натомість його виборчий фонд поповнився за рахунок голови ВГО «Молодий Народний Рух» Андрія Рибалки, голови міської організації НРУ Юрія Погинайка, заступників голови Володимира Тимківа та Тетяна Будзан, члена проводу міської організації НРУ Назара Лозинського, молодорухівця Степана Іванишина, калушанок-«рухівок» Ольги Ганчук, Ірини П’єх та Оксани Кріль.

Половину виборчого фонду Олег Савка використав на виготовлення передвиборної агітації. Ще 34% — на агітацію через ЗМІ.

Олег Савка, згідно із сайтом ЦВК, працює на посаді логістик-менеджера ТзОВ «Рометте». Співзасновником фірм чи підприємств не значиться. Зате є у числі співзасновників ряду громадських організацій: Калуська міська ГМО «Молодий рух», Спілка Католицької молоді, ГО «Краєзнавчо-туристичний спортивний центр «Аркан стихій».

ІГОР ТКАЧ 

Фонд кандидата у народні депутати від Республіканської партії Ігоря Ткача становить трохи більше, ніж 30 тис. гривень. Усе — власні кошти кандидата. 90%  виборчого фонду Ігор Ткач використав на агітацію через ЗМІ, і ще 8%  — на виготовлення передвиборної агітації.

Ігор Ткач є підприємцем із широким спектром діяльності, основна — діяльність у сфері зв’язків із громадськістю. Також він був помічником народного депутата від ВО «Батьківщина» Анатолія Диріва. Значиться у співзасновниках Івано-Франківської обласної молодіжної ГО «Молоді регіони».

АНДРІАН ВОЛГІН

Фонд кандидата у народні депутати від «Сили людей» Андріана Волгіна становить 21,7 тис. гривень. Сам кандидат вніс 1000 гривень, решта — добровільні внески фізичних осіб. На сайті ЦВК значиться, що кандидат тимчасово не працює.

Андріан Волгін увійшов у число найбідніших депутатів Івано-Франківської міської ради

Андріан Волгін увійшов у число найбідніших депутатів Івано-Франківської міської ради

Андріан Волгін — депутат Івано-Франківської міської ради від БПП, проживає в Івано-Франківську. Його виборчий фонд поповнили, в основному, львів’яни і кияни. Левову частку коштів до виборчого фонду вніс, імовірно, член політичної партії «Сила людей», гендиректор ПП «Юридична компанія» Сергій Устюков. Також кошти на рахунок Андріана Волгіна внесли Олена Семенюк з Києва, Юрій Юрович з Калуша та Степан Смолій з Бурштина.

52% свого виборчого фонду Андріан Волгін використав на агітацію через ЗМІ і ще 48% —  на виготовлення матеріалів передвиборної агітації.

МИХАЙЛО ГЛАГОВИЧ

Виборчий фонд самовисуванця Михайла Глаговича, якого підтримує Національний Рух «Дія» Дмитра Яроша,  становить 7500 гривень. У звіті тільки зазначено, що кошти було перераховано з накопичувального рахунку виборчого фонду. Однак, чи це особисті кошти кандидата, чи — гроші його прихильників, не вказано. На момент подачі звіту Михайло Глагович з фонду не використав ще тисячу гривень. Увесь свій виборчий фонд Михайло Глагович спрямував на виготовлення матеріалів передвиборної агітації. Кандидат, згідно із сайтом ЦВК, працює завідувачем хірургічного відділу Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні.

ЛЮДМИЛА АРХИПОВА

Людмила Архипова від партії «Солідарність жінок України» подала проміжний фінансовий звіт, проте у ньому — суцільні нулі. Виглядає, що кандидат не розпочинала передвиборної агітації. Хоча на сайті ЦВК зареєстровано троє довірених осіб Людмили Архипової, яка працює завідувачем кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Оксана Пілянська, для "Ні корупції"