На проблемах переселенців влада розмножує корупцію – експерти

Фото Балошова станом на 17

Пенсіонерка з Макіївки на Донеччині Надія Балашова потрапила у списки СБУ сумнівних переселенців після того, як перетнула у лінію розмежування, аби перевірити своє помешкання на окупованій території.

Через це вона стала однією з 450 тисяч українців, кому СБУ спільно з Мінсоцполітики призупинили виплату пенсій.

"За інформації Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, наданою з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ви повернулись до постійного місця проживання. У зв'язку з цим, Вам з 1 квітня 2016 року припинили виплату пенсій", - відповіла пенсіонерці перша заступниця начальника Головного управління пенсійного фонду в Сумській області Олена Савісько.

балашова1балашова2

Сама ж Надія Балашова обурюється і переконана, що пенсія - це її власність і держава не має права припиняти виплати.

Заручники війни

На початку червня віце-прем’єр Павло Розенко звітував про приблизно 90 тисяч людей, яким держава відновила виплату пенсій після верефікацію переселенців.

У Мінсоцполітики непохитно наполягають, що відновлення пенсій та соцвиплат на окупованій території можливе лише після повного виконання Мінських угод та відновлення територіальної цілісності України. Влада побоюється, що гроші можуть використовувались на фінансування незаконних збройних формувань на Донеччині та Луганщині і наголошують, що усі виплати будуть  сплачуватись лише тим переселенцям, які мають відповідний статус і постійно проживають на території, підконтрольній українському уряду.

"Не держава Україна винна у припиненні усіх соціальних виплат на окупованій території України, а російські окупанти, які захопили там владу", - заявив віце-прем’єр Павло Розенко.

За його словами, платити пенсії на окупованій території чи інші соціальні виплати неможливо через відсутність відділень українських банків, відділень Пенсійного фонду, казначейства та через нефункціонування українських законів.

Аби якось вирішити пенсійне питання 8 липня уряд ухвалив порядок №365 про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до цієї постанови, Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) має проводити перевірку фактичного місця проживання переселенця і скласти акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Однак експерти натякають на корупційних ризиках такого способу вирішення питання.

"Постанова набула чинності 14 червня, а 14 липня вже мають бути прийняті рішення про відновлення пенсій. Чи прийме його Мінсоцполітики за цей час? Вони тільки зараз почали розповідати УПСЗНам, яким чином їм проводити ці перевірки і як їм створювати ці комісії? Саме тому я вважаю, що Мінсоцполітики, мабуть, прилетіло до нас з Марсу", - Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська не стримує себе в емоціях.

Заступниця голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації з питань соцільної та гуманітарної сфери Ольга Лішик погоджується з нею. Вона каже, що найбільше переселенців оселилось на контрольованій урядом територій Донеччини та Луганщини, тоді як соціальних інспекторів не вистачає. Через це неможливо виконати умови постанови №365.

"Ми створили комісії для перевірки переселенців. Але ми розуміємо, що на 280 тисяч людей у мене 29 соціальних працівників. Я не можу залучити інших людей, тому що навантаження по субсидіям величезне і нам не давали ставку на переселенців", - каже Ольга Лішик.

Валерія Лутковська твердить, що Мінсоцполітики громадськість попереджала про нереальність перевірки такої кількості переселенців.

Valeria Lutkovska"Більше того, у Мінсоцполітики нічого не зробили, аби зацікавити людей: щоб підняти їм заробітну плату, щоб вони пішли на вакансії чи створити їм ці вакансії, чи можливо відшкодували їм проїзд на маршрутках. Підконтрольна територія Луганщини досить велика. Як буде соціальний інспектор їздити по цих територіях? На скільки затягнутим буде цей час перевірок, коли він буде приїжджати до пенсіонера? І що увесь цей час пенсіонер буде проживати без пенсії? Шановні, ви влаштовуєте геноцид", - заявила Омбудсман.

Ольга Лішик згадує спільну нараду громадськості й міністра соціальної політики Андрієм Ревою.

"Коли я запитала: "А як буде соцпрацівник зв'язуватись з переселенцями і попереджувати про візит?" Запропонували просте рішення: "Нехай соцінспектор купить різні пакети з гарним лімітом і телефонує". А за який рахунок і чому він буде це робити?", - дивується вона.

Ольга Лішик твердить, що переселенці повертаються з усієї України на непідконтрольні уряду території Луганської й Донецької областей через припинення виплат пенсій.

Olga Lishyk"Чому вони повертаються? Тому що реально там не можуть жити, бо виплати були припинені й люди фактично не отримували їх по чотири місяці. У них вже немає іншого шляху. Люди переїжджають, реєструються на територію Луганщини. Фактично за тиждень кожне Управління району приймає 250 людей. Сєвєродонецьк за тиждень приймає 500 додаткових людей на реєстрацію. Люди живуть у транзитному містечку при МЧС. Там створений туризм, тому що заробляють усі, кому не лінь - перевізники, місцеве населення, яке селить цих людей, щоб вони 5 днів прожили, аби оформити виплати. Перевізники обіцяють оформлювати акт про матеріально-побутове обстеження за 1 500 гривень", - описує ситуацію заступниця голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації з питань соцільної та гуманітарної сфери

Омбудсман натякає, що влада створила такі умови задля корупції.

"Ви спочатку створили пенсійний туризм, потім створили контрольно-пропускні пункти в'їзду-виїзду (КППВВ), де є черги при спеці у 40 градусів і де немає схованки від неї, де відсутня питна вода. Деякі міжнародні організації лишили біотуалети нам у власність, то ми не можемо навіть подбати про ці туалети. Відповідно людина йде у поле, де є міни. Але ми спеціально створили КППВВ, щоб у нас була ще одна корупційна складова", - обурюється Валерія Лутковська.

А тим часом, коли громадськість свариться з владою і домагається відновити їхні права, переселенці судяться із владою. Так власне робить пенсіонерка Надія Балашова. Її пенсійне питання має найближчим часом вирішити Ковпаківський районний суд у Сумах (Номер справи: 592/4869/16-а).

Микола Мирний для "Ні корупції!"