На Черкащині селяни не можуть господарювати через колишнього співвласника російського “Разгуляю”

Марія Дерев'янко

Марія Дерев'янко

«Оце приїхала на своє поле, серце кров’ю обливається, як мені жить?! Мою земельку засіяли і прибирають, а я осталася без нічого!..»

Жителька Чорнобаю, що на Черкащині, 72-річна Марія Дерев’янко половину свого життя працювала у місцевому колгоспі «Родина», а згодом в однойменному сільськогосподарському товаристві. Разом із покійним нині чоловіком, який пропрацював у «Родині» 44 роки, отримали 5,5 га землі.

Спочатку вирішили здавати землю в оренду. У 2008 році уклали відповідний довгостроковий договір ізСТОВ «Родина». 31 грудня 2015 року дія документу закінчилася. До всього – замість «Родини» договорами та землею селян уже розпоряджалося інше СТОВ - «Агроко». Його власником є відомий більше у російських колах агробізнесмен Ігор Потапенко.

cherk-chornobai-pole-paji

«15 січня 2015 року подала заяву, що співпрацювати з «Агроко» не буду, потім першого вересня і першого грудня ще подавали такі ж заяви. Заяви усі секретарка зареєструвала, але ж вони засіяли це озиминою. Я прошу їх, що не буду переорювать, весною казала, оставте мене в покої, виплатіть мені за оренду те, що мені положено, і дайте мені доступ до моєї землі», - розповідає "Ні корупції!" Марія Олександрівна.

Жінка хоче разом із сином на власний розсуд господарювати на власній землі.

«Була така ситуація, що привозили мені гроші додому за паї, взамін я мала підписати додаткову угоду до першого серпня 2016 року, щоб вони зібрали урожай. Я казала – убирайте свій урожай, я не буду перешкоджати – я вже й так у збитках цей рік, нехай, усе Господь бачить, але ж поверніть моє. Розрахуйтеся за втрачений рік», - каже пані Марія.

Втім за таких умов з жінкою ніхто розраховуватися, схоже, не збирається.

cherk-chornobai-agroko-17paj

У схожій ситуації ще 16 пайовиків, чиєю землею нині розпоряджається «Агроко».

Сергій Авраменко, власник паю СТОВ «Родина», правонаступником якого нібито є «Агроко», каже, що місцеві селяни більш як півтора року не можуть досягнути порозуміння з керівництвом агропідприємства.

«Ми ж попереджали, що не маємо наміру після закінчення дії договору продовжувати з ними (СТОВ «Агроко», який «успадкував» землі СТОВ «Родина» - Ред.) відносини. Просили, щоб вони розрахувалися з нами. Самостійно натомість вони засіяли озимими пшеницями та іншими культурами наші земельні паї», - розповідає "Ні корупції!" про стосунки з орендарями Сергій Авраменко.

Обмануті пайовики, Сергій Авраменко - справа

Обмануті пайовики, Сергій Авраменко - справа

Головний агроном-технолог СТОВ "Агроко" Володимир Тільцов пояснює "Ні корупції!", що минулої осені керівництво дало йому вказівку сіяти пшеницю. Про жодні попередження пайовиків він не знав, тому з чистою совістю дбав про урожай-2016 для Агроко.

 Головний агроном-технолог Володимир Тільцов

Головний агроном-технолог Володимир Тільцов

«Мою ділянку засіяли озимою пшеницею ще восени. Розраховуватися за оренду мого паю ніхто не хоче. Я хотів цю площу засіяти сам гречкою. Пшеницю скосив, але посіяти мені не дали», - каже власник паю. Тепер його землі та ще кількох пайовиків – під арештом.

Власниця арештованого майна, пенсіонерка Тетяна Петренко, розповідає "Ні корупції!", що представники «Агроко» погрожували їй, казали якщо не поступиться, - гірше буде.

cherk-chornobai-petrenko-tetjana

«А куди вже гірше?» - питається пенсіонерка. Арешт не дає права доступу до ділянки до закінчення слідства, а слідство хтозна скільки може тривати. Звісно, що є певні, встановлені законом норми. Та селяни сумніваються щодо прозорості розгляду цієї справи, зважаючи на одіозність осіб, що фігурують у ній.

Хто володіє «Агроко»

Ігор Потапенко, фото vedomosti.ru

Ігор Потапенко, фото vedomosti.ru

Ігор Потапенко народився на Черкащині в 1966 р. у селі Крутьки, Чорнобаївського району. Навчався в Київському загальновійськовому командному училищі, а потім - у Московському державному інституті міжнародних відносин. Служив у Збройних силах РФ. У 1992 році, ще студентом, створив компанію "УкрРос", що  торгувала з Росією зерном, цукром та олією. До 2011 року був головним акціонером і президентом групи "Разгуляй". Цього ж року продав частину своєї долі в групі, залишившись міноритарним акціонером, членом ради директорів "Разгуляй". А опісля – головою ради директорів групи ТОВ "Агроко".

ЗМІ повідомляли, що Потапенко одружений, у нього четверо дітей.

За інформацією, що містить Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником СТОВ «Агроко» є Потапенко Ігор Володимирович. Адреса засновника: 107241, м. Москва, Черницинський проїзд, будинок 10 корпус 2, квартира 12, Російська Федерація.
Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 1769164.62

срукл-agroko-rejestr-ьштогые

У відомостях спеціалізованого порталу youcontrol.com.ua бачимо також і кінцевого бенефіціарного власника товариства - Потапенко Ольгу Галактіонівну (матір Ігоря Потапенка - Ред.), яка зареєстрована за адресою – Черкаська обл., Чорнобаївський район, с. Крутьки.

«Агроко» працює в сегментах сільгоспвиробництва і зернотрейдингу. Рослинницький підрозділ - «Зерно Білогір'я» (Білгородська область). Земельний банк - понад 32 тис. га (оренда на 25 років), компанія вирощує зернові, зернобобові, олійні агрокультури, а також цукровий буряк, сою. Торговий підрозділ - «Агроко-Трейдинг».

До 2017 року компанія планує увійти до п'ятірки лідерів за обсягами торгівлі зерном.

фото итар-тасс

фото итар-тасс

У квітні 2014 року, як повідомляє видання "Агроінвестор", Головне управління економічної безпеки і протидії корупції МВС Росії виявило розкрадання понад 20 млрд руб. у найбільшого національного агрохолдингу країни «Разгуляй».

У цій справі рішенням Тверського суду Москви заарештували колишнього президента і засновника холдингу Ігоря Потапенка (на той час він входив до ради директорів компанії).

Слідство вважало, що з 2007 по 2010 рр. підозрювані (Потапенко та двоє менеджерів холдингу) організували угоди купівлі землі на загальну суму в 20 млрд руб. Після чого гроші були переведені на рахунки фіктивних організацій і привласнені. За словами адвоката Потапенка Наталії Долгової, її підзахисний відкинув причетність до розкрадань. Долгова вважає, що справа має замовний характер.

У вересні 2014 року Потапенка відпустили під домашній арешт.

Куди поверне закон

«Ігор Володимирович Потапенко мені днями телефонував і пропонував залагодити справу мирним шляхом. Я згоден, у нас люди мирні – це не лише у мене такий клопіт. Але ж, що він пропонує! Каже мені взяти в іншому місці якесь поле!» - бідкається Авраменко.

«Я не знаю, де ті поля. Ми найняли землемірів, щоб нам виділили ділянки в натурі, так як зафіксовано у Держгеокадастрі. І вони відділили наші ділянки знаками. «Агроко» щоразу ці знаки видаляє, ми їх по змозі поновлюємо. Я хотів би, щоб там, де мені держава надала, там я утримував, обробляв свій земельний пай», - веде далі ображений пайовик.

Представникам «Агроко», схоже, до проблем орендодавців байдуже.  "Ні корупції!" став мимовільним свідком телефонної розмови представник пана Потапенка Олега Носенка зі Сергієм Авраменком. Пропонуємо читачам розкадровку цього діалогу:

cherk-chornobaj-telefon"- Ми з тобою домовлялися про друге – вначалє зустрічаємся, а потом ти … А то ти дуже хитрий, все робиш по другому чим домовлялись. А тепер ше шось хочеш. Давай занімайся, будем працювати так, як каждий іде своїм путьом, поняв? (Олег Носенко - Ред.)

- Так ми ж нікому не заважаєм, віддайте нам наше.

- Ти поняв, чи нє? Давай, разгавор закончєн!"

Цьогорік Сергій Авраменко, оскільки договір оренди не продовжено, має заплатити податок у селищну раду і відповідний збір на прибутки.

«Люди добрі, вони користуються, а я податки плачу!» - дивується Авраменко.

Люди зверталися до керівництва району та області. Чорнобаївські та черкаські чиновники обіцяли підтримку, але з часом лиш розводили руками і скеровували селян до правоохоронців та суду.

cherk-chornobai-pole

До всього, люди досі не знають та не розуміють на яких підставах «Агроко» стало власником людських паїв, коли ті укладали угоди з «Родиною».

«Даний договір зі СТОВ «Родина» не був переоформлений на Агроко. Вважаю, що це було зроблено умисно, тому що договори 2008 року передбачали виплату два відсотки цього паю», - каже у коментарі "Ні корупції!" Галина Гнатюк, адвокат, голова громадської правозахисної організації «Черкаський обласний комітет оборони прав людини».

На сьогодні, згідно із законодавством, пояснює пані Гнатюк, мінімальний процент оплати оренди паю становить уже 4,5%.

лист-підтвердження з Держгеокадастру

лист-підтвердження з Держгеокадастру2ч

Те, що ці люди є власниками земельних паїв, підтвердив і Держкомзем

"СТОВ "Агроко" незаконно захопило землі. Це самозахват земельних паїв, які належать на праві власності цим жителям Чорнобаю. У тому, що вони їм відмовляють добровільно у законний спосібповернути належне їм за цим договором від 2008 року майно, вони порушують їхні конституційні права», - резюмує Галина Гнатюк.

Пайовики зверталися до поліції з повідомленням про злочинні дії СТОВ "Агроко".

Після тривалих зволікань, за словами адвокатки Гнатюк, 8.07.2016 року Чорнобаївська поліція таки зареєструвала кримінальне провадження за ст.356 КК України - самоправство.

Агроко обкошує і оборює поля

Агроко обкошує і оборює поля

Проблема повернення земельних паїв на Черкащині особливо загострилася протягом останніх двох років, розповідає "Ні корупції!" Галина Гнатюк.  Найбільше з такими питаннями до її правозахисної  організації надходить звернень із Звенигородського, Катеринопільського, а також Чорнобаївського районів. І якщо попередні роки доводилося розглядати два-три такі звернення, то цього аграрного року мають аж 10 заяв про свавілля латифундистів.