Чиновники не поспішають відпускати комунальні ЗМІ на волю

111В Україні вже півроку чинний Закон про реформування державних і комунальних ЗМІ.  Однак у місцевих бюджетах продовжують виділятися на них гроші. І не на півроку чи на рік – здавалося б, лише на час реформування – ні, надовше! Місцеві власті готові продовжувати тягнути «улюблено-лояльні» видання, наскільки вистачить здорового глузду і законодавчої можливості. А комунальні газети не поспішають затягувати паски.

Як довідався «Ні корупції!» з «Програми підтримки розвитку комунальних засобів масової інформації та інформування населення Київської області на 2016-2018 роки», Київська обласна державна адміністрація передбачила бюджетні гроші на три найближчі роки для своїх комунальних засобів масової інформації.

Час К

Депутати Київської обласної ради проект Програми розглянули і ухвалили 15 червня. Тепер редакції газет «Час Київщини» і «Київська правда» можуть спати спокійно – гроші на друк видань у них майже в кишені. Так само гроші затвердили для НТКУ «Київська регіональна дирекція».

Про що каже Закон

Наприкінці минулого року Верховна Рада Україна нарешті ухвалила Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (про перипетії навколо його ухвалення "Ні корупції!" вже писав – авт.). З 1 січня 2016 року документ став чинним.

Закон визначає механізм реформування друкованих ЗМІ, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування. Мета документу – створити економічно незалежні друковані ЗМІ.

Водночас Закон обмежує вплив органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування на редакції друкованих ЗМІ, сприяє зведенню до мінімуму їх використання з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян.

Відповідно до Закону були внесені поправки і в низку інших нормативних актів, зокрема, ст. 8 Закону «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» доповнено новим положенням про те, що органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації.

А з глави 4 «Повноваження районних і обласних рад» Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» вилучено повноваження, що стосувались заснування ЗМІ відповідної ради, призначення чи звільнення їх керівників.

Варто зазначити, що Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» передбачає державну підтримку реформованих друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження.

Підтримувати ЗМІ можна так:

- встановлювати для редакцій пільгові умови оренди приміщень, що перебувають у державній чи комунальній власності;

- надавати адресну фінансову допомогу;

- надававати редакціям пріоритетне право на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Як підтримуватимуть друковані комунальні ЗМІ чиновники Київщини

Згідно з Програмою підтримки розвитку комунальних засобів масової інформації та інформування населення Київської області на 2016-2018 роки, Київська обласна державна адміністрація передбачила бюджетні гроші на три найближчі роки для своїх комунальних засобів масової інформації. 15 червня 2016 року депутати Київської обласної ради затвердили цю програму.

Загальний обсяг фінансових ресурсів на Програму – 48 239,1 тис. грн., у тому числі з обласного бюджету 47 789,1 тис. грн., інші джерела - 450,0 тис. грн.

1
На ці гроші, згідно з Програмою, чиновники і депутати Київщини будуть, по суті, займатись самопіаром під соусом висвітлення своєї діяльності:

- систематично проводити прес-конференції, брифінги, зустрічі, круглі столи інші заходи за участю керівників області, керівників структурних підрозділів з представниками засобів масової інформації (без фінансування);

- виготовляти і розміщувати інформаційний теле - і радіо – продукт;

- висвітлювати діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, загальнообласних заходів засобами масової інформації, зокрема, центральними та регіональними телерадіоканалами;

- забезпечувати розміщення інформаційного теле- і радіо- продукту на центральних, регіональних телерадіоканалах, зокрема на філії НТКУ «Київська регіональна дирекція»;

- забезпечувати інформування населення про діяльність державних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування шляхом проведення інформаційних кампаній, виготовлення і розповсюдження зовнішньо-інформаційної продукції, організації підготовки та розміщення матеріалів в Інтернет-виданнях;

- фінансово підтримувати КП КОР «Поліфаст» (редакція газет «Час Київщини», «Київська правда») для придбання паперу та оплати поліграфічних послуг з друкування видань «Час Київщини»;

- організувати видання спеціальних випусків обласної газети «Час Київщини».

w234

Виконання програми та витрачені на неї 48 239,1 тис. грн., на думку авторів, сприятимуть «утвердженню свободи слова; налагодженню ефективної системи інформування населення про діяльність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; забезпеченню відкритості та прозорості діяльності суб'єктів владних повноважень; забезпеченню вчасного інформування населення щодо суті та пріоритетів розпочатих реформ; забезпеченню рівних можливостей серед громадян; забезпеченню соціально-незахищених верств населення Київської області спецвипуском обласної газети «Час Київщини» та забезпеченню інформаційної безпеки України».

Як уже повідомляв «Ні корупції!» у матеріалі «Скільки держава витрачає на те, що нікому, крім чиновників, не потрібно» згідно з Програмою підтримки розвитку комунальних засобів масової інформації Київської області на 2012-2015 роки (до того, як було ухвалено Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» - авт.) комунальним засобам масової інформації дали наступні суми коштів для їхньої підтримки:

– у 2012 році – обласній газеті «Час Київщини» - 35,1 тис грн; + нове приміщення у центрі Києва + 5 ноутбуків, Київській державній регіональній ТРК – 75,0 тис грн; випуск «Інформаційного журналу місцевого самоврядування Київської області Київщина» – 45,0 тис грн;

– у 2013 році – обласній газеті «Час Київщини» – 959,6 тис грн; Київській державній регіональній ТРК-75,0 тис грн; випуск «Інформаційного журналу місцевого самоврядування Київської області Київщина» – 45,0 тис грн;

– у 2014 році – обласній газеті «Час Київщини» – 934,6 тис грн; Київській державній ТРК – 75,0 тис грн;

– за 9-ть місяців 2015 року – обласній газеті «Час Київщини» – 1112,2 тис грн; Київській державній регіональній ТРК – 56,1 тис грн; на підтримку заходів з інформування населення щодо заходів із мобілізаційної підготовки, соціального захисту громадян України – 66,9 тис грн.

Відтак, якщо порівнювати суми, виділені на підтримку друкованих комунальних ЗМІ Київської ОДА до ухвалення Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», і суми, що виділені після ухвалення Закону, то вони не набагато різняться.

1До речі, як повідомили в редакції "Час Київщини" на початку червня якраз на День журналіста, КОДА, виконуючи алгоритм роздержавлення, вийшла зі складу співзасновників.

Натомість, Київська обласна рада не тільки не вийшла, але й призначила своє керівництво, порушуючи закон у тій частині, де йдеться, що "до завершення процесу реформування відповідних друкованих засобів масової інформації органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) редакцій, забороняється проводити операції, наслідком яких може стати відчуження майна редакцій, зокрема, його продаж, обмін і застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача та реалізація для погашення заборгованості, передача в оренду, внесення його до статутних (складених) капіталів суб’єктів господарювання, передача в управління та проведення операцій із борговими вимогами й зобов’язаннями (факторинг)». Вочевидь, пишуть журналісти, депутатам не дає спокою майно редакції.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Читайте також «Чому роздержавлення ЗМІ — це боротьба з медіа-корупцією».