У Чигирині через халатність чиновників люди 48 років живуть у будинку-примарі

Будинок-примара у Чигирині по вулиці Чкалова, 7

Будинок-примара у Чигирині по вулиці Чкалова, 7

У Чигирині люди мешкають у будинку, якого у жодних документах немає. Зданий в експлуатацію у 1960 році, майже п’ять десятків років тому, у 1968-му, він щез із усіх можливих відомостей. У паспортному столі даних про приписаних у цьому будинкові людей немає. Штамп із припискою у паспортах власників квартир на Чкалова є, а у відомостях цих людей не існує.

Будівлі формально не стало, натомість, проблеми у господарів квартир у ньому - з’явилися. До 1996 року у чигиринській двоповерхівці на Чкалова, 7 жили 12 людей. Двадцять років тому в їхніх оселях на горішньому поверсі потік дах. Відтоді куди тільки люди не звертались - усюди отримували лиш обіцянки про те, що незабаром їм допоможуть та будинок підлатають. Коли йде дощ, через дірявий дах  квартири заливає водою, стіни, зроблені з очерету, - потріскались, а стеля – от-от упаде. Сьогодні мешканці, а це п’ятеро пенсіонерок, залишилися ледь не просто неба. Цегляна примара та її мешканці й понині нікому не потрібні. Правоохоронці кивають на владу. А та все списує на брак коштів.

Ніна Кукса, проживає у будинкові-примарі

Ніна Кукса, проживає у будинкові-примарі

З 12 власників квартир у проблемному будинкові, від якого до Богданової гори рукою подати, сьогодні живих залишилося лише п’ять. Це пенсіонерки, наймолодшій із яких добре за 70 років. Дві жінки хворі і нерухомі. З тих, хто в силах боротися за власне помешкання, залишилося троє. Дві подалися у найми на квартири. Одна з них, 78-річна Ніна Кукса залишилася доживати віку у своїй квартирі, щоденно ризикуючи бути похованою під її руїнами.

«Двом смертям бувать, а одної не минувать. Шо мені вже бояться? Нікому ми тут не нужні. Я не можу ніяк піти до прідсідателя, як тільки піду – він зайнятий. Ось сьогодні хотіла з ним побалакать. Підійшла, а він біжить, спішить. А шо й до чого?» - бідкається старенька.

Будинок здали у 60-му році минулого століття. Зводила його місцева електромережева організація, РЕС, як службове житло. Через рік двоповерхівку по Чкалова, 7, що у Чигирині, передали у комунальну власність міста. Ще через сім років у будинку провели капітальний ремонт.

« Ми до 96-го платили комунальні, а потім перестали. Нам сказали – не платіть, робіть самі ремонт, ми погодилися. Але просили їх – зробіть нам дах. Бо це для нас накладно. Скільки ж нас тут бабоньок цих осталося», - розповідає Валентина Рясик, наймолодша власниця квартири у будинкові-примарі.

Колишня спальня у квартирі Валентини Рясик

Колишня спальня у квартирі Валентини Рясик

Батько Валентини Григорівни отримав тут квартиру у 1960 році. Тут жінка разом з двома сестрами виросла, тут же народилися і росли вже і її діти. Сьогодні про сімейну ідилію у стінах квартири, власницею якої і досі за документами є Валентина Рясик, нагадують хіба що полишені старенькі меблі.

«Коли вже потолок начав просідати – це страшна справа. Тут стало неможливо жить. Можна заснути і вже не встать», - згадує Валентина Рясик той момент, коли довелося прийняти рішення піти із власного помешкання. Сьогодні вона винаймає житло. Платить небагато, бо тимчасово прихистили знайомі.

Уже давно до будинку перестали подавати електроенергію, бо він, на думку електромережевої організації, аварійний. Інших благ цивілізації у двоповерхівці ніколи і не було. Пожаліли енергетики лиш Ніну Карпівну, яка через безвихідь залишилася у своїй квартирі,  з усіх обнов біля дверей до її помешкання блимає електролічильник.

Сьогодні будинок має статус нічийного, оскільки ніде нема відомостей щодо його офіційних власників. Він розвалиться, якщо найближчим часом не вжити відповідних заходів.

Вадим Ліщенко пояснює мешканцям будинку їхні перспективи

Вадим Ліщенко пояснює мешканцям будинку їхні перспективи

«Проблема в тому, що ми подавали запити і до архітектури, і в архів, до ПАТ «Черкасиобленерго», оскільки вони були замовниками цього будівництва, - відомостей ніде нема. Відписки є, що був будинок, що знаходиться в аварійному стані – підтверджень нема ніяких. Його свого часу не передали по процедурі. Він просто пропав», - каже Вадим Ліщенко, начальник відділу ЖКГ та землеустрою Чигиринської міської ради.

«Його зняли з балансу – то ми не знали взагалі. Коли почали шукати,  ніде нічого про нього нема: в архівах у Черкасах – нема, у Чигирині нема. Ніде нема цього будинку і документів на нього», - пригадує пані Рясик.

Колишня кухня у квартирі Валентини Рясик

Колишня кухня у квартирі Валентини Рясик

Щоб поставити на баланс міста та почати рятувати цей будинок,  необхідно з’ясувати його оціночну вартість, кажуть у міській раді. На це коштів у чигиринській скарбниці нема і найближчим часом не передбачено. Статус аварійної споруді теж не надають, бо потрібен висновок спеціальної архітектурної організації. На нього міськрада, звісно, грошей не має.

«Були і в міській раді і в адміністрації. Були і в Черкасах – одні одписки», - розповідає Валентина Рясик.

Власники квартир у будинку–примарі шукали правди і у правоохоронних органах. Руслан Курило, начальник Чигиринського відділу Смілянської місцевої прокуратури підтверджує, що минулого року власники квартир будинку по Чкалова, 7 зверталися з усною скаргою до прокуратури. Люди просили розставити крапки над «і» у проблемі ремонту їхнього житла.

«Людям була надана консультація. І оскільки викладені проблеми не в компетенції органів прокуратури, ми порадили людям звертатися до місцевої влади», - зазначив у коментарі «Ні корупції!» прокурор Курило.

Через діри у стелі видно очеретяне перекриття

Через діри у стелі видно очеретяне перекриття

«Ви ж самі бачите, з чого він зроблений - мине ще небагато часу, і його не буде. За інформацією БТІ з 1968 року документів на цей будинок нема. Є довідка про реєстрацію права власності (власник на той час - міське комунальне управління – Ред.) і більше нема нічого. …Є у нас квартоблік - черга на житло, але на даний час не проводимо будівництво соціального житла. Люди до нас зверталися. Міська рада вишукує можливості, але ж соціального житла нема», - повідомляє Вадим Ліщенко.

У колишній дитячій кімнаті невідомі пропалили підлогу

У колишній дитячій кімнаті невідомі пропалили підлогу

«Проводяться роботи, не будем казать які, - по поводу вишукування безхозного майна, щоб надати його як соціальне житло для проживання цим людям по місту», - додає чиновник.

Цей «секретний» процес триває вже більш, ніж півроку.

cherk-chygyr-bud-48-8

Статус аварійного ніхто будинкові не надає, бо потрібен висновок спеціальної архітектурної організації. Можна, як варіант порятунку ретро-будинку, створити ОСББ. Тоді за відповідною програмою міськрада дасть гроші на ремонт, але можливості її знову ж таки обмежені, - пояснюють альтернативу чиновники. І знову ж самі собі суперечать: «Архітектор виїжджав, бачив будинок і сказав в усній формі, що він не підлягає ремонту», - констатує Вадим Ліщенко.

cherk-chygyr-bud-48-9

Ласим шматком на додачу до проблемної двоповерхівки є 28 соток чигиринської землі.

«Щоб її оформити, треба або проект відводу, або технічну документацію. Щоб зробити усе у законному порядкові,  потрібні кошти. Можна через аукціон пошукати власника. Але потрібен замовник земельної ділянки. Його досі нема. Якщо її все ж оформлять, власником буде територіальна громада міста. Ми реєструємо право власності, а потім подаємо на аукціон. Але це теж нереально, бо проект відводу коштує грошей», - бідкається чиновник.

Помешкання обжили ластівки

Помешкання обжили ластівки

Утім, літні пані з будинку-примари кажуть, що чули іншу експертну думку іншого архітектора. Нібито, зовнішні стіни - доволі міцні, і у споруди ще є шанси на подальше існування. Бачили жінки і охочого до їхньої землі чоловіка – з місцевих підприємців. Він цікавився ділянкою у цих пенсіонерок.

cherk-chygyr-bud-48-0

Чи вистачить у цих жінок сил та часу врятувати своє житло? Зважаючи на реакцію на проблему місцевої влади, шансів у них з часом залишається усе менше. Хто ж стане власником чигиринського будинку–примари, чи, зрештою, його залишків та землі під ними?