Виконання закону про фінансування партій затягується: недостатньо грошей та фахівців

Фінансування партій 1Політичні партії України вже мають звітуватись за свої кошти, відповідно до закону.

Але у Національному агентстві із запобігання корупції (НАЗК) нарікають на недостатнє фінансування його роботи.

Наскільки далеко просунулась реалізація закону про фінансування партій, і чому саме державне фінансування партій таке важливе, - пояснюють експерти. 

_DSC5860Віктор Таран, голова Центру політичних студій та аналітики “Ейдос”

Тема державного фінансування політичних партій завжди у суспільства викликала дуже багато дискусій. Адже у нас існує такий установлений штамп, що всі депутати корумповані. І якщо там все корумповано, то для чого ще фінансувати партії, якщо і так вони нібито непогано заробляють на державному бюджеті?

В Європі давно зрозуміли: аби партії могли здійснювати свою конституційну діяльність і були максимально доброчесними, їм у будь-якому випадку необхідні фінанси на їхню щоденну роботу. Там чудово розуміли, що це є передумовою усунення впливу олігархів та великих груп від фінансування партій.

Саме тому в 60-х роках минулого століття в Європі почали ухвалювати відповідні закони. Однією з перших, хто прийняв закон, була Німеччина. Нині практично всі країни Європи, окрім Мальти, Білорусі та Молдови, мають державне фінансування політичних партій.  Фактично 54% світу країн так само мають той чи інший інструмент державного фінансування  партій.

Закон “Про державне фінансування політичних партій” набагато ширший. Він включає не лише компонент надання фінансування з бюджету. Цей компонент займає всього 10 - 20% закону.

Інший компонент стосується питання звітності партій за отримані гроші, а також звітності за інші кошти, які вони отримують не лише з державного бюджету а й з іншого фінансування.

Дуже важливо бачити, хто є реальними по суті бенефіціарами тих чи інших політичних партій. Це все шлях до того, щоб потім виборці робили свій усвідомлений вибір під час голосування і розуміли, за кого вони голосують - за партію чи за політичний проект того чи іншого олігарха.

Natalia KorchykНаталія Корчик,  голова Національного агентства з питань запобігання корупції України (НАЗК)

Закон “Про політичні партії” в частині формування нового порядку, пов'язаного з фінансуванням цих партій, вже набув чинності. На жаль, наше агентство стало заручником часу, коли ми ще не можемо повноцінно розпочати свою роботу через конкурсний добір працівників апарату. Відповідно до чинного законодавства, орган  центральної виконавчої влади є повноцінним, якщо набирає 30% від граничної чисельності свого штатного апарату.  

На сьогодні  ми сформовані приблизно на 20%. Про безпосередній початок своєї роботи, згідно з чинним законодавством, ми зобов'язані публічно оголосити на своїй веб-сторінці через інтернет-ресурс і провести відповідну інформаційну кампанію. Тому суспільство від такої ключової інституції як Національне агентство з питань запобігання корупції дійсно очікує дуже багато. Ми розуміємо той вотум довіри, але ми розуміємо й інше.  

Зараз у державі створюється багато нових органів, однак пересічний громадянин не завжди бачить результатів діяльності цього органу. Ми  зараз всі разом з вами живемо в той період часу, коли по-старому жити вже не можна, а по-новому ми ще не навчилися.

Корупція буде завжди

Національне агентство з питань запобігання корупції є тим органом, який має формувати і реалізовувати антикорупційну політику. Він повинен стати тією платформою, яка б забезпечила не тільки комплексну реалізацію норм антикорупційного законодавства, в тому числі й закону про політичні партії,  але й формуватиме у населення негативне ставлення до корупції як явища, адже корупція - це явище не політичне, не суспільне, а явище, яке пов'язане з психологічним ставленням конкретної людини до тієї чи іншої дії.

Тяжіння до корупції буде завжди. Тому я постійно говорю, що ми не боремося з корупцією, ми запобігаємо цьому ганебному явищу, аби звести його до мінімального негативного прояву для суспільства, бо саме з цим явищем пов'язана економічна нестабільність.

НАЗК має здійснювати контроль за фінансуванням статутної діяльності політичних партій та за законністю використання відповідних коштів. Результатом цього контролю має бути аналіз звітів політичних партій, які мають щоквартально подавати свої дані. Агентство має їх перевіряти з точки зору правильності  заповнення, дотримання строків на подання таких звітів, вчасності, повноти і достовірності відповідної інформації з точки зору виявлення певних протиріч чи порушення чинного законодавства, які можуть мати місце у цих звітах.

Відповідно до закону “Про політичні партії”, саме НАЗК має розробити і затвердити форму звіту політичної партії, яку вона має здавати. Форма звіту - то лише одна сторона проблеми. Для того, щоб норми про запобігання політичної корупції запрацювали, їм ще потрібно створити механізм реалізації. Ми маємо ще розробити відповідні положення про затвердження звітів, положення про проведення контрольної діяльності агентства.

Для загального уявлення про звіт можу сказати, що  сам документ може налічувати від 50 сторінок і більше. А відповідно до закону “Про політичні партії”, наразі звіти подаються у паперовій формі і додається електронна версія цього звіту.

За допомогою міжнародних та громадських організацій ми вже зараз думаємо про те, яким чином нам закупити програмне забезпечення для електронної декларації.

Ми проводимо вже зараз консультації з представниками Радикальної партії Олега Ляшка, партії “Батьківщина”, Блоку Петра Порошенка. Також ми вже вирахували, яка із партій буде мати право на отримання 10% фінансування гендерної політики - це “Самопоміч”.

Недостатнє фінансування

Однак ми з’ясували ще одну проблему -  держава не виділила 10% на фінансування такої політики. Це приблизно 39 мільйонів гривень. Ми навіть боїмося ставити питання перед парламентарями з тим, щоб у бюджет заклали цю цифру, тому що агентство на сьогодні не має жодної копійки для свого розвитку. Формуючи бюджет Національного агентства, парламентарі заклали цифру, яка стосується фінансування політичних партій на рівні приблизно 391 мільйон гривень. Приблизно 96 мільйонів гривень - на потреби НАЗК, а з них більше 50 мільйонів на зарплату працівникам і понад 30 мільйонів -  на інші послуги.

НАЗК створюється з нуля. Нам потрібно облаштовувати робочі місця, проводити ремонт у приміщенні, яке нам надали і яке поки що не є придатним для виконання наших функцій. Нам потрібно закуповувати програмне забезпечення, купувати на майбутнє сервери, аби забезпечити ведення єдиного реєстру. Як можна створювати нову організацію з такими потужними функціями, не заклавши жодної копійки в бюджет?

Нам зараз потрібно ініціювати питання  виділення додаткових коштів. Усі запитують, коли буде електронне декларування. А от які у нас проблеми, як ми з ними боремося і як потрібно їх вирішувати, - це не завжди всіх цікавить.

У структурі апарату Національного агентства сформований департамент з питань запобігання політичної корупції. Він складається з 5 відділів. Саме ці 5 відділів будуть аналізувати політичні питання фінансування роботи стосовно партій, які потребують державного фінансування, а також тими партіями, які не пройшли вибори або не брали участь у виборах.

Але ми взагалі не знаємо, в який спосіб нам побудувати роботу, пов'язану з політичними партіями, які не взяли участь у виборах.

Коли ми говоримо про політичні партії, - це якраз та функція, яку законодавець поклав на Національне агентство, якого ще не існувало взагалі. Тому, коли виникає питання, чим може нам допомогти суспільство, то воно полягає в наступному.

По-перше, нам катастрофічно не вистачає професійно підготовлених людей у цій сфері. На початку створення Національного агентства шляхом переведення з державної служби нам вдалося сформувати департамент у складі з 7 осіб. Сам департамент має складатися з 23 фахівців, тобто, державних службовців. Тому зрозумійте, що ми робимо з мінімальною кількістю професіоналів.

Всі, хто має досвід знання і хочуть реалізувати свої задуми, можуть до нас звертатися, тому що наша діяльність є прозорою. Ми не про всіх знаємо, хто займається цими питаннями, але ми намагаємося звертатися своїми каналами або через своїх друзів, знайомих та до тих людей, які так чи інакше можуть нам надати пораду.

Що вже зроблено

Впродовж місяця, коли ми вже почали працювати у складі 7 осіб, у нас вже з'явилися результати, якими ми можемо похвалитися. В перші дні ми почали проводити консультації не тільки з представниками міжнародних, громадських організацій України та представниками політичних партій, але, розуміючи, що наша діяльність є дотична до роботи Рахункової палати, Національного банку, Центральної виборчої комісії, ми проводили кілька нарад і з цими органами. І ми виявили проблеми, які негайно треба вирішувати.

На останньому засіданні ми затвердили рішення про форму заяви до платіжного документу на здійснення грошового внеску на підтримку політичних партій.

Враховуючи, що ми співпрацюємо з Центральною виборчою комісією в частині також аналізу звітів за використанням виборчих фондів, ми погодили вже проект постанови ЦВК про форми фінансових звітів щодо надходження і використання коштів виборчих фондів.

Законодавством покладена вимога, щоб політичні партії відкривали свої рахунки і звітували Національному банку і Рахунковій палаті про їх відкриття та закриття. Ми погодили форму такої заяви. Тут вже інше питання, чи Національний банк її підтвердить.

Читайте також: Як із стартапів зробити справжні політичні партії. Частина 2

Микола Мирний, для "Ні корупції!"