Дмитро Виноградов: тарифи на тепло на Черкащині необґрунтовано завищені

Громади трьох найбільших сіл Черкаського району зібралися перекривати залізничні колі

Громади трьох найбільших сіл Черкаського району зібралися перекривати залізничні колі

Черкаська обласна рада на черговій сесії прийняла звернення до голови Верховної Ради, Прем’єр-Міністра та Президента щодо необґрунтованості тарифів для населення на газ, тепло і гарячу воду.

Депутати висловили побоювання, що населення не зможе платити за газ, тепло і гарячу воду, вартість яких має зрости майже удвічі.

А на тиждень раніше громади трьох найбільших сіл Черкаського району зібралися перекривати залізничні колії в районі станції Білозір’я.

Своєю акцією вони хотіли змусити обласну та районну владу переглянути тарифи на опалення, що зростають.

Дмитро Виноградов, керівник Аналітичного центру Інституту досліджень інвестиційної привабливості та економічного розвитку

Дмитро Виноградов

«Чому першими на акції протесту піднялися саме жителі найбільш «передового» в області – Черкаського – району, яким ще донедавна керував близький соратник голови ОДА Юрія Ткаченка, а нині - його заступник Костянтин Омаргалієв?..

Мабуть, тому, що вже тривалий час селян Черкаського району змушують сплачувати за опалення значно дорожче – і зовсім не з вини абстрактного «дядька» у Києві», - сказав «Ні корупції!» Дмитро Виноградов, керівник Аналітичного центру Інституту досліджень інвестиційної привабливості та економічного розвитку.

Як зазначає експерт, у 2014-2015 рр. під час опалювального сезону Кабмін поставив завдання перед підприємствами Теплокомуненерго скоротити використання природного газу на 30%. Не залишилась осторонь і Черкащина, а лідером став Черкаський район.

Костянтин Омаргалієв, заступник голови Черкаської ОДА

К.Омаргалієв, замголови Черкаської ОДА, ще недавно керував районом, який нині бунтує

«Переконаний - не лише мені, але й компетентним органам виконання державних директив Черкаським районом здасться вкрай оригінальним... Отже, два роки тому, Черкаська районна рада (рішення від 11.07.2014 № 40 - 1/VІ) передала у оренду ТОВ «Укртепло Черкаси» приміщення котелень у с. Яснозір’я, с. Червона Слобода, с. Мошни, с. Геронимівка, с. Руська Поляна, с. Хутори, с. Білозір’я. Можливо, для того, аби усі борги позалишались «на шиї» комунального підприємства теплових мереж Черкаського району, котельні було передано без теплових мереж (рішення від 13.08.2014 №42 - 4 / VІ)», - зазначає Дмитро Виноградов.

Тариф на послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання для бюджетних установ було підвищено більше, ніж на 40 %, а для населення – майже на 30 % (рішення від 13.08.2014 №42 - 5 / VІ). У 2015 році Черкаська районна рада рішенням від 16.10.2015 № 54-16/VІ рекомендувала «сільським радам, на територіях яких розташовані приміщення котелень, встановити тарифи на теплову енергію та на послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання для бюджетних установ та для інших споживачів, які надаватимуться ТОВ «Укртепло Черкаси» згідно з його листом-пропозицією щодо встановлення тарифів».

«Нагадаю: йдеться про кошти місцевого бюджету, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та кошти з державного бюджету, призначені для виплати субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг населенню. Переконаний - не тільки мене цікавить відповідь на питання: відколи в Україні достатньою підставою для встановлення розмірів оплати послуг за рахунок бюджетних коштів є «лист-пропозиція» від комерційної структури?», - каже пан Виноградов.

ТОВ «Укртепло Черкаси» входить до групи компаній «Укртепло», одним із кінцевих власників яких є фірма «Сет Інвест» - компанія Івана Надєїна та його дружини Ольги.

Іван Надєїн, фото "Наші гроші"

Іван Надєїн, фото "Наші гроші"

Надєїн раніше балотувався у Верховну Раду від партії «Удар». Ще одним із засновників ТОВ «Укртепло Черкаси» є компанія «Italia Network LP», зареєстрована у «вільній економічній зоні» у Шотландії, кінцевим бенефіціарним власником якої зазначено Андрія Гріненка, який до 22 лютого 2014 року обіймав посаду голови Бориспільської районної державної адміністрації Київської області і був членом Партії регіонів.

Депутати сільських рад с. Яснозір’я, с. Червона Слобода, с. Мошни, с. Геронимівка, с. Руська Поляна, с. Хутори, с. Білозір’я взяли пропозиції приватної компанії ТОВ «Укртепло Черкаси» до виконання – та, за словами експерта, своїми рішеннями встановили вигідні для компанії тарифи на постачання тепла і гарячої води.

cherk-chervona-sloboba-tab-300За інформацією, наданою Дмитром Виноградовим, тариф у с. Червона Слобода вираховувався із вартості однієї Гкал у розмірі 1 557,9 грн. (без ПДВ), а у с. Геронимівка – 1 860 грн. (без ПДВ).

І це в той час, як НКРЕКП затверджено тарифи на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, когенераційних установках та установках із використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії при використанні деревини паливної (дрова) в розмірі – 841,22 грн/Гкал (без ПДВ) у 2014-2015 роках та 892,23 грн./Гкал (без ПДВ) у 2016 році.

За офіційними даними Черкаської районної ради, відповідно до скоригованого бюджету на 2015 рік (рішення від 25.12.2015 №2-9/VIІ), видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв установами, які фінансуються з бюджету Черкаського району, склали 19 мільйонів гривень.

На 2016 рік у бюджеті району на це передбачено витратити майже 21 мільйон гривень. Загальна сума призначених субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у 2015р. склала 2 018 445 грн., за опалювальний сезон 2016 року – 14,37 мільйонів гривень.

cherk-kotel-teplo

Також ТОВ «Укртепло Черкаси» заробило гроші і на «обслуговуванні» Комунального закладу «Обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Руська поляна» Черкаської обласної ради (сума за договором - 1 508 756 грн.) та ДНЗ «Золотоніський професійний ліцей» Головного управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації (сума за договором - 1 189 095 грн.). І, звичайно ж, це можуть бути далеко не всі «оборудки», здійснені службовими особами ТОВ «Укртепло Черкаси».

«Таким чином, є всі підстави вважати, що службові особи ТОВ «Укртепло Черкаси» шляхом подачі недостовірних даних здійснили постачання теплової енергії бюджетним організаціям та населенню Черкаського району за завищеними цінами, внаслідок чого неправомірно заволоділи державними коштами - за найскромнішими підрахунками – у сумі понад 10 мільйонів гривень», - повідомляє пан Виноградов.

На сьогодні заборгованість ТОВ «Укртепло Черкаси» перед бюджетом Черкаського району становить більше одного мільйона гривень.

groshi-miljon-money

«Думаю, після цього виглядало б логічним, аби правоохоронні органи Черкаської області  зацікавились діяльністю ТОВ «Укртепло Черкаси» та його директора Руслана Стемповського, який раніше уже мав «непорозуміння» з Кримінальним Кодексом України та був засуджений у 2013 році Соснівським районним судом м. Черкаси за ст. 190 ч. 1 КК України (шахрайство)», - констатує експерт.

Як повідомляє Оксана Савіцька, медіа-експерт, за аналогічні оборудки, прокуратура та управління СБУ у Волинській області відкрили досудове розслідування щодо діяльності ТОВ «Укртепло Волинь» (код за ЄДРПОУ 39315046). Відомості щодо провадження внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №22016030000000036 від 23 березня 2016 року - за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Селяни Черкаського району поки що не перекриватимуть залізничні колії. Люди дали шанс владі почути їх. Чи скористається вона ним?

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"