Під прикриттям бійки з «Правим сектором» смілянські чиновники гендлюють 1000 гектарів землі

Останні півроку Черкаську область буквально сколихнули рейдерські захоплення та бійки за землі. В одному з випадків рейдерства все закінчилося трагічно – «застрелився» співвласник СТОВ «Богодухівське»… Черговий земельний конфлікт стався на Черкащині наприкінці травня.

Плескачівка бійка

Цього разу збори власників паїв у Плескачівці Смілянського району з приводу укладення договорів оренди переросли в масову бійку між присутніми на зборах бійцями «Правого сектору» та кремезними чоловіками зі Сміли, запрошеними сюди сільським головою Плескачівки Володимиром Захарченком   - «для підтримки та забезпечення правопорядку».

Плескачівка збориПід час тих сутичок під роздачу потрапили не лише місцеві жителі, але і журналісти,  зокрема, і блогер «Ні корупції», що був  на сцені в гущі подій, і якого в розпал бійки хтось із групи «правопорядку» вдарив стільцем по голові.

Вже на наступний день низка черкаських ЗМІ  рясніла заголовками «В Плескачівці місцеві жителі побилися з «Правим сектором». Воно й не дивно, бо "Правому сектору" звично у подібних шумових завісах відводиться роль страшилки. Реальні ж причини конфлікту та вправні диригенти залишилися за кулісами.

Очевидно, на зборах відбулася добре спланована провокація, організована сільським головою, - каже  очевидець подій Віталій Кривошей, керівник ГО «Автомайдан Черкащини».

На відміну від попередніх зборів, а це вже четверті збори, в залі були присутні невідомі особи, які голосніше всіх кричали на підтримку сільського голови. І саме сільський голова зірвав виступ Андрія Гоци – керівника «Правого сектора» Черкащини, вирвавши в нього мікрофон та ще потім відштовхнувши, що  й спровокувало активістів на бійку.

Володимир Захарченко ж стверджує, що «агресивні правосєки» напали на нього. Їх ніхто сюди не запрошував і слова їм ніхто не давав. Вони приїхали в Плескачівку лобіювати інтереси «Міжгір’я» – нинішнього інвестора», - каже голова.

«На збори бійців дійсно запросила сама громада і я особисто», –  запевнив, натомість, керівник ініціативної групи по створенню територіальної громади в селі Плескачівка Віктор Овчаренко.

Ще один із активних учасників конфлікту на боці Захарченка Віктор Овчаренко (повний однофамілець керівника Плескачівської ініціативної групи) виклав  відео бійки зі своєю версією подій у фейсбук.

Цей пан Овчаренко виявився працівником виконкому екс-мера Сміли Цибка, якому депутати міськради оголосили імпічмент. Тоді це сталося за активної підтримки якраз «Правого сектору».

Дивним чином Овчаренко увійшов до складу Плескачівської ініціативної групи по створенню територіальної громади, де на пару з сільським головою подалі від галасу ЗМІ переймається цілком приземленими питаннями – пошуками інвесторів на плескачівські землі.

Плескачівка 1 карта

Воно й не дивно - на кону стоїть близько 1000 гектарів родючої землі.

Щоб краще зрозуміти останні події в Плескачівці,  почнемо з того, що сільський кооператив «Міжгір’я», який свого часу успадкував майно ліквідованого колгоспу і пайщиками якого є 190 селян, опинився під загрозою знищення, оскільки має борг 9 мільйонів гривень.

У 2014 році директор підприємства Ганна Дем’янчук взяла доларовий  кредит еквівалентом у 3 мільйони гривень  у трьох компаній: ТОВ Ерітон, КСП ім.Ватутіна і «Державної продовольчо-зернової компанії». Але стрибок долара призвів до того, що віддавати тепер треба 9 мільйонів. До цього часу розраховуватись у «Міжгір’ї» не поспішали…

Ситуація вийшла назовні наприкінці квітня, коли через борги Державна виконавча служба почала забирати техніку Плескачі табличкакооперативу «Міжгір’я».

Тоді ж у складі комісії, яка прибула до Плескачівської сільської ради (вона була сформована Смілянською райдержадміністрацією «для перевірки цільового використання земель сільського господарства»), з’явилися заступник голови райдержадміністрації, працівники податкової, а також бійці «Правого сектору».

Офіційних висновків роботи комісії немає досі, але нам стали відомі деякі результати.  Виявлено близько 400 гектарів земель держрезерву, які самовільно обробляються різними фермерськими господарствами. В тому числі мова йде і про ПП «Агротранс Сігма і К», одним із засновників якої є згаданий директор КСП «Міжгір’я» Ганна Дем’янчук і яка на даний момент є одним із найбільших орендарів – у «Агротранс Сігма і К» та «Міжгір’я» на сьогодні 713 гектарів землі. Якраз за ці 713 гектарів землі і йде боротьба, плюс землі резерву цікавлять «потенційних інвесторів».

Крім того, нам вдалося з’ясувати, що кооператив «Міжгір’я» перебуває в стадії ліквідації.
«Це робиться для того, щоб не платити по боргах, кинути кредиторів та селян – власників заставленого майна», – впевнений сільський голова».

Ганна Дем’янчук закиди голови категорично заперечує. "Ми ведемо зараз перемовини з кредиторами, щоб борги перевести на новостворене ТОВ «Міжгір’я+». Ми готові розраховуватися", – запевнила Дем'янчук.

Чому договори оренди з "Агротранс Сігма і К", у якої з селянами договір до кінця 2017 року, поспішають перевести на «Міжгір’я+», стає зрозумілим, оскільки кооператив, на якому частина паїв, ліквідовується, а конкуренти власників "Агротранс Сігма і К" у боротьбі за землі, як виявилось, знайшли юридичні прорахунки в існуючих договорах оренди. Чим спробують скористатися.

Самі ж селяни поки що не хочуть нічого чути ні про «Міжгір’я+», ні про Ганну Дем’янчук.
Керівник ініціативної групи зі створення територіальної громади Віктор Овчаренко пояснює:
«Більшість людей в селі не довіряє Ганні Нечипорівні, тому що ці всі роки вона платила людям навіть менше 3% від оціночної вартості землі, а тепер ще і техніку людську були позабирали. У неї весь час якісь схеми, тому люди, доведені до відчаю, готові взагалі розірвати договори, залишитись цей рік без орендної плати, лише б не здавати паї їй… От приїжджав на днях, говорять, реальний власник «Міжгір’я+», прізвища якого немає в реєстрах, гарно виступав перед людьми, пропонував хороші умови… Але ми передусім вимагаємо звільнити Ганну Нечипорівну. Тоді люди з ним могли б домовлятися, і вся колотнеча закінчилася б», – вважає Віктор Овчаренко, зауважуючи, що "таємничий власник не готовий «попрощатися» з директором».

Голова Сільради. Скрін з ТВ Антена

Голова сільради. Скрін з ТВ Антена

В такій ситуації й активізувалися інші гравці, шлях яких до земель лежить через кабінет сільського голови. Голова сільради брав участь у всіх зборах власників паїв неодмінно в компанії «інвесторів». Першим на збори Захарченко запросив Олександра Василенка – керівника Асоціації власників земель Смілянщини, але пропозиції платити зерном, соломою та макаронами (що в сухому підсумку дорівнювало 5% від оціночної вартості землі) навіть до всякого звиклим селянам здалися принизливими.

Ще приїжджало кілька підприємців, які пропонували людям продати землі, але поки що голова зупинився на компанії екс-нардепа «Агро-рось» Анатолія Семиноги -  одного з перших "тушок" у ВР після приходу Януковича до влади в 2010 році.

«Захарченко тиснув на селян, щоб 12 червня на зборах пайщиків саме ТОВ «Агро-рось» отримала землі в оренду. Та далеко не всі люди розуміють, що голова хоче просто заробити, і лобіюватиме навіть не «Агро-рось», а тих, хто особисто йому запропонує найкращі умови», – розповіла місцева жителька, член кооперативу «Міжгір’я» Валентина Танцюра – «Людей, які розуміють, що сільський голова не чистий на руку, в селі меншість».

Багато селян, дійсно,  підтримують його. «Бо спокійний», – говорять. Непримітний з виду, а насправді,  дуже небідний чиновник, який зумів отримати прихильність людей. Навіть попри те що за п’ять років на посаді сільського голови особливих досягнень за ним ніхто не помічав.  Щодо статків сільського голови, то, згідно з декларацією  про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру  Захарченка Володимира Олександровича за 2015 рік, йому належать: житловий будинок загальною площею 260 м.кв., земельні ділянки 0.20 га та 0.03 га, інше нерухоме майно загальною площею 262 м.кв та 24 м.кв., легкові автомобілі: АУДІ А-6, 2.4 л- 2007 року випуску; WVT-5 ,1.9 л -2008 року випуску. У членів сім’ї перебувають у володінні: земельна ділянка 0.60 га, два житлові будинки загальною площею: 90 м.кв. та 48 кв.м.

Повертаючись до земельних проблем плескачівців, зауважимо, що більшість селян  не задумуються,  що пропозиція «Агро-росі» в 4% від оціночної вартості землі (на словах обіцяють доплачувати зерном ) та ще й угода, розрахована на 7 років, їм не вигідні. В цьому довелося переконатися в особистих розмовах з жителями. Для порівняння наведемо факт того, що під тиском обставин та громадськості представники «Міжгір’я+» мало не волають, що готові платити 12 відсотків від оціночної вартості гектару землі, лише б люди уклали нові договори. Оціночна вартість землі у Смілянському районі - 35 тисяч гривень за гектар. За умови внесення в договір оренди пункту про 12 відсотків – орендодавці отримували б 4 тисячі гривень на рік із гектара. Більшість власників паїв якраз мають по гектару землі…

Довідка

На початку 90-их років під час розпаювання по сертифікатах селянам дісталося у середньому по два гектари землі, але через кілька років тодішній голова райдержадміністрації своїм розпорядженням «Про затвердження остаточного розміру і вартості земельної частки в адміністративних межах Плескачівської сільради» відібрав у селян по гектару землі «на потреби лісництва» - мотивуючи це тим, що землі не годяться під угіддя. Втім, ці землі і надалі використовувались фермерами як рілля. У 2009 році за позовом селян Черкаський окружний адміністративний суд скасував рішення керівника району, але люди досі так нічого і не отримали назад.

Ані Ганна Дем’янчук, ані попередник чинного сільського голови, ні він сам палець об палець не вдарили, щоб хоч якось допомогти людям повернути землю.

Більше того, Володимиру Захарченку дуже не сподобались наші питання про те,  що він зробив, щоб повернути людям їх землі?

«Наше головне завдання зараз знайти нового інвестора», – як мантру повторював сільський голова, так і не надавши прямої відповіді на питання, ЩО чи ХТО заважає повернути селянам їх землю.
Стосовно питань оренди земель в районі, то місцеві фермери секрету не відкривають: ми ж не будемо бігати заради ідеї, як різні активісти чи «правосєки», приходиться домовлятися в райцентрі, і тоді є перспективи заробляти»…З ким саме фермери домовляються «в районі» і на яких умовах, воліють не розповідати. Але і без того абсолютно зрозуміло, що мова йде про можновладців. Недарма ж на скандальному зібранні пайщиків, окрім людей Цибка, особисто був присутній голова Смілянської райради Грошев.

«Що ви тут робите?» – запитали ми у нього. «Просто проїжджав мимо села от і вирішив заїхати», – знайшовся чиновник…
У реальних, але практично безправних власників Плескачівської землі єдиної думки, з ким саме укладати договори, немає...
Найоптимальнішим є варіант, озвучений на спільній нараді за участі керівника Плескачівської ініціативної групи по створенню територіальної громади, «Правого сектору», «Автомайдану» та, до речі, сільського голови (з цим алгоритмом він спочатку погоджувався): пайщики мають підписати договір з тим інвестором, який поверне їх майно, втрачені гектари та погодиться платити не менше 10% від оціночної вартості землі, а підписаний договір не вступатиме в силу, поки все перелічене не буде повернуто.

…Чергові збори жителів села Плескачівка відбулися 12 червня. Селяни мали два тижні часу від останніх зборів з бійками,  щоб на холодну голову вирішити, кому віддати землі в оренду. Та поки що побачене нами у селі можна схарактеризувати народним прислів’ям: на одного раба три прораба – селян під пильним наглядом сільського голови Захарченка та його найближчого оточення схилили до «Агро-росі» та 4-рьох офіційних відсотків…

Віктор Орел, для "Ні корупції!"