У списках не значиться. Родина полеглого в АТО добровольця відстоює його честь у суді

Багато хлопців не зареєстровані Робляться штучні перепони у визнанні саме добровольців.

Багато хлопців не зареєстровані Робляться штучні перепони у визнанні саме добровольців.

У Черкасах сестра та батьки полеглого під час виходу з Іловайського котла Олександра Маломужа у суді змушені доводити його участь в АТО у складі Національної гвардії. Остання заперечує цей факт.

Черкасець Олександр Маломуж, позивний «Рус», народився 1985 року, пішов в АТО добровольцем у 2014 році, був солдатом резерву. Пройшов відповідне навчання, був в Артемівську, Курахово. Служив у 2-му батальйоні спеціального призначення НГ України «Донбас». В останні дні свого життя він виконував наказ по зачищенню в Іловайську. Загинув 29 серпня 2014 року. 8  жовтня 2014 року Олександра поховали на Краснопільському цвинтарі м. Дніпропетровська як невпізнаного героя. Пізніше його ідентифікували за тестами ДНК. Нещодавно Олександра Маломужа посмертно нагородили відзнакою “За заслуги перед містом Черкаси” І ступеня.

cherk-malomuz-sud-09

Прощання з Олександром на майдані у Черкасах

Олександр був старшим від своєї сестри на три роки. Як вона каже, брат був правдолюбом і захисником для неї. Тепер вона змушена захищати його чесне ім’я у суді.

Оксана Гречко - сестра загиблого

Оксана Гречко - сестра загиблого бійця

«На сьогодні у нього нема статусу учасника бойових дій. Тобто, він просто ніхто, власне, для самої держави. Ми намагаємося саме зараз у суді це встановити. До всього батьки мають право, щоб їхній син був зареєстрований, щоб він був визнаний. Це абсолютно інше ставлення держави до родини і до загиблого, - пояснює Оксана Гречко.  - Є певні нюанси. Думаю, що вони більше політичного характеру. Ми хочемо довести, що він не просто перебував в АТО, а виконував наказ Національної гвардії, це дуже важливо», - сказала «Ні корупції!»  сестра загиблого.

Важливим у цій судовій справі також є ще один момент.

«Приклад нашого брата зараз є дуже показовим. Багато хлопців не зареєстровані. Це є проявом того, що нема не те що політичної волі, а, навпаки,  робляться штучні перепони у визнанні саме добровольців. І саме для того, щоб була судова практика, у тому числі, ми сьогодні якраз законним шляхом у суді намагаємося довести правду. Вже є такі прецеденти, судова практика є, є також і позитивні рішення. Але багато залежить і від самого судді», - каже сестра загиблого.

740 постанова Кабінету міністрів України передбачає ряд пільг та відшкодування, яке належить родині полеглого бійця. «Мені дуже прикро, що на сьогодні багато хто спекулює на тому, заявляючи, що сім’я просто вимагає гроші у держави», - каже Оксана Гречко.

«Питання абсолютно не у грошах, яка б вартість не була, для мами син є безцінним. Питання в іншому. Якщо він не є бійцем відповідного підрозділу у складі Національної гвардії, то, згідно з кримінальним кодексом, він є злочинцем. Якщо сьогодні не подається на нього позов, то це питання часу. У нас невідомо як змінюється влада, у нас невідомо, що будуть далі робити наші політики, і саме сьогодні я хочу забезпечити гідне ім’я свого брата», - пояснює «Ні корупції!» сестра Олександра Маломужа.

«У нас є усі докази того, що він був у зоні АТО, що він виконував наказ Нацгвардії. Він був похований на братській могилі разом з хлопцями, які загинули в Іловайську. Є результат аналізу ДНК, який і є якраз юридичним підтвердженням його загибелі. Саме ці документи - свідоцтво про смерть, лікарське свідоцтво, свідчення бійців, - вони  підтверджують сам факт», - каже Оксана Гречко.

Віктор Головчиць познайомився з Русом в АТО

Боєць «Донбасу» Віктор Головчиць повідомив, що познайомився з Русом в АТО

Та ж 740 постанова передбачає довідку керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції особи, яка загинула (пропала безвісти) або померла. Втім, чиновники не поспішають надати такий документ.

«Постанова була дуже грамотно продумана нашими політиками, аби внести пункт щодо надання довідки від Антитерористичного центру при СБ України про те, що він був зарахований, а на той час їх не зараховували. Сьогодні є хлопці, які були не проведені, а вже після трагедії мали змогу оформитись. Мій брат не зміг це зробити. І саме цей пункт на сьогодні не дає можливості говорити про нього, як про учасника бойових дій. Просто грамотно продумана така політика», - зазначає «Ні корупції!» сестра загиблого.

cherk-malomuz-sud-11

Василь Півень, побратим загиблого бійця

Побратими покійного, які приїхали до Черкас на суд із Києва, підтверджують що Рус воював з ними у складі «Донбасу».

«Він був зі мною, я йому видавав зброю, воював з нами, він загинув. Яким він був підлеглим? Там всі були в ідеалі. Накази всі виконував на «п’ять». Поганого нічого не було. Хлопець був шустрий, веселий компанійський, любив життя. Казав, що іде захищати свою батьківшину. Там ніхто не йшов ні за званнями, ні за грошима, ні за нагородами», - пригадує Василь Півень, командир відділення, у якому служив Олександр Маломуж.

Віктор Головчиць, боєць «Донбасу», 1952 року народження, повідомив, що познайомився з Русом в АТО. Також чоловік розповів, що його особисто не внесли у списки батальйону через віковий ценз. Також пан Головчиць сказав, що у відповідному підрозділі, як повідомило йому керівництво, на той час не вистачало кадрів для реєстрації усіх резервістів.

Віктор Головчиць, побратим і свідок. Його особисто не внесли у списки батальйону через віковий ценз

Віктор Головчиць, побратим і свідок. Його особисто не внесли у списки батальйону через віковий ценз

Інші побратими, які вижили після Іловайського котла, пройшовши пекло полону, отримували документи, що підтверджували їхній статус уже на дембелі. Тобто, у списках багато з них також не значилися.

Те, що досі полеглий боєць не отримав статусу, командир пояснює «Ні корупції!» просто: «Влада не міняється - видно, ми батьківщині не потрібні ні мертві, ні живі».

Також Василь Півень додає, що у його підрозділі є ще шість АТОвців, яким потрібна допомога в отриманні статусу учасника бойових дій.

Батьки Олександра Маломужа - у шоковому стані після одного з перших судових засідань. Як пояснює Оксана, вони не розуміють аргументів представників Нацгвардії і не можуть прийняти факт, що їхнього сина не визнали ті, хто, зрештою, вчиняв певні непрофесійні дії, злочинно бездіяв. Більше того, сьогодні ці люди, представники Нацгвардії,  навіть заперечують  факт, що Олександр у ході АТО виконував саме їхні накази.

Андрій Хаврук - побратим загиблого Олександра

Андрій Хаврук - побратим загиблого Олександра

«Проблеми масштабної з оформленням статусу АТОвців у Черкаській області нема. Є проблема із зібранням усіх необхідних документів. Протягом шести місяців цього року ми надали допомогу 18 таким особам, і вони отримали статус учасника бойових дій. Окремою проблемою є особи, які пішли добровільно. Через те, що не була правильно поставлена робота в цих підрозділах, люди мають проблему з тим, що не можуть отримати статус учасника бойових дій», - повідомив «Ні корупції!» Олександр Тимошенко, керівник Черкаського обласного центру допомоги учасникам АТО.

Олександр Тимошенко, керівник Черкаського обласного центру допомоги учасникам АТО

Олександр Тимошенко, керівник Черкаського обласного центру допомоги учасникам АТО

«Щомісяця до центру звертаються з проблемою оформлення статусу учасника бойових дій одна-дві особи. Я особисто вбачаю, що тут все таки моральна проблема тих людей, які повинні були надати документи і визнати, що таке насправді було. Вони мають визнати те, що людина не поїхала здавати документи у Нові Петрівці, а поїхала на передову. Захищати свою державу», - розповідає пан Тимошенко.

У свою чергу, представник Нацгвардії у суді  повідомив, що добровольчий батальйон "Донбас" до складу Нацгвардії ніколи не включався. "Крім того інформуємо, що у складі військової частини 3027 Північного оперативного територіального об’єднання  НГ України був створений батальйон спецпризначення, який комплектується за рахунок резервістів. На службу у військовому резерві, до складу якого приймалися і громадяни, також були із добровольчого батальйону «Донбас». Олександра Маломужа у цих списках особового складу не було».

представник Нацгвардії

Представник Нацгвардії у суді

Зазначимо, що детальні списки батальйону «Донбас» ще 24 вересня 2014 року оприлюднив проросійський сайт КіберБеркут. Цікаво, що в них також дані тільки тих бійців, які були зареєстровані, серед них і побратими Руса - Ваха, Філін, Яцик та інші.

Скріншот сторінки сайту з інформацією про списки воънів батальйону "Донбас"

Скріншот сторінки сайту з інформацією про списки воїнів батальйону "Донбас"

Дослідивши докази сторін, суддя Соснівського райсуду Черкас Світлана Токова винесла рішення -  задовольнити позов матері Олександра Маломужа  щодо установлення юридичного факту його участі в АТО у складі Національної гвардії.

«Думаю, що в нас попереду ще апеляція, касація, верховний суд, бо думаю, Національна гвардія на цьому не зупиниться», - повідомила «Ні корупції!» Оксана Гречко.

Як повідомив виданню hvylya.net політолог Олександр Кочетков, цитуємо: «Президент Петро Порошенко не позбувається совкових генералів, які дискредитували себе під час проведення АТО на Сході України, лише тому, що боїться їх потенційного бунту проти нього, натомість, він активно "пресує" добровольців, які відверто заявляють про "злив" ворогові стратегічних позицій українських військових вищим керівництво країни».

Також політолог задає питання, чому Порошенко не очищує українське військо від продажних генералів, наголошуючи при цьому, що він їх "боїться чіпати, щоб вони не збунтували проти нього", бо тоді всі тендерні махінації за участю вищого військового керівництва "поховають" Порошенка як політика.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"