Поки не створили комісію, міськрада не намагалася повернути землі РПЦ громаді – Опалько

4978Справа про передачу приватникам земель Броварського Радіопередавального центру (РПЦ) та продаж адміністративної будівлі й машинних зал Центру, побудованих у стилі сталінського ампіру, досить гучна, і розслідування по ній триває не перший рік.

На початку року народний депутат Павло Різаненко заявив, що розслідування справи про відчудження 94 га Радіопередавального Центру було поновлено лише після особистого втручання Президента Порошенка. А до того розслідування блокувалося структурами бізнесмена Віктора Поліщука на рівні Київської обласної прокуратури та вищого керівництва СБУ.

Зокрема, як розповідав П.Різаненко, тодішній заступник прокурора Київської області, «діамантовий прокурор» Олександр Корнієць також давав неофіційну вказівку не розслідувати справу РПЦ тодішньому прокурору Броварів Роману Олефіренку.

За інформацією «Маєш право знати», одна із машинних зал РПЦ була продана як «бита цегла» компанії «Альянс-Новобуд», безпосередньо пов’язаній зі скандально відомим бізнесменом Віктором Поліщуком, який входить до сотні найбагатших українців та є родичем російського прем’єра Дмитра Мєдвєдєва.

Ще два об’єкти РПЦ були продані ТОВ «Інтер-Профіт», яке також опосередковано пов’язане з В. Поліщуком.

Водночас видання «Наші гроші» повідомляло про те, що СБУ закрило справу по оборудках оточення Поліщука після працевлаштування доньки тодішнього керівника СБУ Наливайченка у фірму Поліщука

21 квітня цього року рішенням Броварської міської ради №195-13-07 було створено тимчасову контрольну комісію для вивчення документації та здійснення контролю щодо правильності розмежування земель державної та комунальної власності, на яких були розміщені вежі Радіопередавального центру в районі вул. Кутузова в м. Бровари.

На фото Володимир Опалько, депутат Броварської міської ради

На фото Володимир Опалько, депутат Броварської міської ради

Про результати роботи комісії  розповів «Ні корупції!» ініціатор її створення, депутат Броварської міської ради Володимир Опалько.

- Чому виникла необхідність у створенні цієї комісії?

- Як ви знаєте, у судах вже було оскаржено наказ Губіна (колишній заступник керівника Держземагентства у Київській області – авт.) про передачу 94 га Радіопередавального центру 48 набувачам. Цей документ визнано незаконним. Але водночас на поверхню випливло те, що у РПЦ не було відповідних державних актів на всі 94 га, які він віддав приватникам. Фактично РПЦ руками свого керівництва передав новим набувачам ті землі, які де-юре йому не належали. Тобто, у Центру були документи лише на 36 га, а решта землі – близько 57 га – вони передали набувачам без документів.

Справа у тому, що у 2012 вийшов закон про розмежування земель державної і комунальної власності, де чітко вказано, що державні підприємства можуть підтвердити своє землеволодіння тільки на підставі відповідних документів. Оскільки таких документів у РПЦ немає і не було, принаймні, ніхто їх не бачив, то ми, Броварська міська рада маємо право бути стороною, зацікавленою в поверненні хоча би 57 га землі до комунальної власності міста.

- Яким чином РПЦ передав землю новим набувачам?

- Схема була така. РПЦ оформив через суд 94,67 га землі як землю сільськогосподарського призначення, а потім відмовився від неї. Нагадаю, що при Януковичі був прийнятий закон, згідно з яким землі сільськогосподарського призначення навіть, якщо вони входять до територіальної власності громади, то все одно підпадають під юрисдикцію обласного Держземагентства. Відтак, колишній заступник керівника Держземагентства у Київській області С.Губін своїм наказом роздав ці 94 га землі 48 набувачам. Вони отримали ці наділи, бо згідно з Конституцією, кожен громадянин України має право на 2 га землі сільськогосподарського призначення.

Потім ці «щасливчики» швидко і згуртовано приватизують отримані ділянки, щоб продати їх трьом фізичним особам-набувачам. Урешті-решт, всі ці землі акумулювались в компанії «Інтерпрофіт».

Вже потім Броварська міська рада змінила цільове призначення цих 94 га з сільськогосподарського на промислове. (Про те, як це відбувалось, читайте ТУТ).

земля

0bceb326

DSC_5401-1024x695

- Тобто, земля, яка була державною, раптом стала приватною?

- Так, за майже 1,5 місяці майже 100 га землі сільськогосподарського призначення стали приватною власністю пана Поліщука. Це схема, яка відбулася. Без будь-якого викупу і без аукціону.

Але коли виявилося, що РПЦ не володів достатніми документами для відмови від цієї землі, я ініціював створення тимчасової контрольної комісії для вивчення документів і можливих претензій Броварської міської ради на цю землю, щоб повернути ці землі у комунальну власність міста.

- Важко було створити комісію? Чи не було перешкод при утворенні цієї комісії з боку міського голови?

- Спочатку справа просувалась тяжко. До речі, на лютневій сесії Броварської міськради створення цієї комісії «прокатали». Знаючи, що термін позовної заяви спливає 25 червня цього року, міський голова Броварів Ігор Сапожко не дав нам створити комісію, щоб ми мали достатньо часу вивчити всі документи. Комісію нам вдалося створили лише 21 квітня під натиском громади.

Водночас, якщо спочатку Сапожко називав створення цієї комісії популізмом, то потім якісь обставини, ймовірно, змінилися, і він твердо погодився з тим, що місто повинно відстоювати свої права та свої інтереси у справі повернення земель РПЦ до комунальної власності. Відтоді у роботі комісії жодних перепон немає. Також я бачу абсолютну підтримку від усіх депутатів БМР.

- А документи вам надали для вивчення?

- Ми їх самі збираємо. Деякі документи нам надав Олексій Скочко, колишній директор РПЦ. Також я зробив запит у міський архів, щоб знайти сліди землі Центру до 1971 року, оскільки саме у 1971 році міською владою Броварів землі радгоспу Кірова були передані РПЦ.
Ми вивчили матеріали справи, довідки з архівів. Відтак, депутати остаточно переконались у тому, що у справі незаконного відчуження земель РПЦ є інтереси міста, які треба відстояти. Також хочу наголосити, що до створення цієї комісії, Броварська міська рада взагалі не долучалася до повернення цієї землі.

Важливо, що поки працювала тимчасова контрольна комісія для вивчення документації та здійснення контролю щодо правильності розмежування земель державної та комунальної власності, на яких були розміщені вежі Радіопередавального центру, Броварська місцева прокуратура подала позов щодо законності передачі земель РПЦ. Це дуже важливо, оскільки, нагадаю, термін позовної давності спливає 25 червня.

Таким чином, наша комісія підготує свій висновок і запропонує скликати позачергову сесію (оскільки чергова аж у серпні – В.Опалько), на якій буде підніматись питання про долучення Броварської міської ради до позову.

Вважаю, що комісія своїм утворенням і кількома засіданнями зробила свою справу. Тепер ми точно упевнені, що місто захищатиме свої інтереси у справі «розбазарювання» земель Радіопередавального центру.

Як повідомляв «Ні корупції!», співробітники управління захисту економіки в Київській області викрили колишнього заступника керівника Держземагентства у Київській області Станіслава Губіна і висунули звинувачення у незаконній передачі у власність приватних осіб земельних ділянок Радіопередавального центру.

Валентина Новицька, "Ні корупції!"