ВАСУ зберіг Бабенка головою суду в Черкасах: активісти вимагають змінити закон

_DSC6026Вищий адміністративний суд зберіг на посаді голови Апеляційного суду Черкаської області Володимира Бабенка, не задовільнивши касаційну скаргу судді цього суду Сергія Бондаренка.

Суддя, який, як повідомлялось раніше, зазнав систематичного тиску та втручання в свою роботу з боку Володимира Бабенка, оскаржував його обрання головою суду на третій термін поспіль. У своїй позовній заяві він твердить, що третій термін порушує закон "Про судоустрій і статус суддів", який у всіх його редакціях мав обмеження двома термінами.

Під час судового засідання Сергій Бондаренко вказував на низку порушень, які сталися під час зборів суддів та протягом розгляду справи у попередніх судових інстанціях.

Зокрема, він стверджує, що не міг повноцінно брати участь у зборах суддів, на яких обирали нового голову, оскільки розглядав у цей час судову справу. А на підставі доказів, які надають представники відповідачів, неможливо взагалі встановити кількість присутніх на зборах суддів.

На судовому засіданні стало відомо, що Сергій Бондаренко не висував свою кандидатуру на посаду голови цього суду.

Остаточна інстанція в Україні виготовить своє рішення за п'ять днів.

Золотий унітаз Януковича

Напередодні судового засідання активісти пікетували суд,  привертаючи увагу до проблем обрання голів суддів на третій і більше термін та вимагаючи внесення змін у законодавство.

Протестуючі тримали в руках плакати з надписами "Бабенки астанавітєсь!", "Ні суддям в законі" та "Папєрєднікі, звільніть місця!".

_DSC6036

_DSC6025

"У багатьох є розуміння, що судді часів Януковича не повинні мати хоча б морального права бути головами суду. Володимир Бабенко - це суддя, про якого вся Україна знає як людину, яка викликала до себе суддів і вказувала, які рішення вона приймала. Є аудіозапис про те, як суддя Бабенко картає суддю Бондаренка: "Як же ж ти міг прийняти законне рішення, а не те, яке я просив. Таким чином ти оголошуєш війну мені та усьому колективу суду", - розповідає адвокат судді та юрист Автомайдану Роман Маселко, нагадуючи, що експертиза встановила, що запис не був сфальшований.

"По цьому факту Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження. Є й інше кримінальне провадження, відповідно до якого цей же ж голова суду "віддає" за 89,5 тисяч гривень приміщення суду Апеляційного суду у Черкасах розміром 3 616 квадратних метрів приватній компанії. Зараз його оцінюють у 15 мільйонів гривень. Але тим не менше, цей же ж голова суду подає свою кандидатуру, і за нього голосують судді", - додає адвокат.

Адвокат також сумнівається, що судді цього суду можуть взагалі викликати довіру у громадян.

"Якщо колектив підтримує особу, яка тисне на цей колектив, яка вимагає винесення неправосудних рішень, яка відчужує майно, що є у суду, коли самі судді сидять у жахливих умовах, то постає питання, чи можуть такі судді викликати довіру і чи потрібно таким суддям давати можливість ще раз обиратись", - запитує Роман Маселко.

Закон "Про судоустрій і статус суддів" раніше і зараз забороняє двічі обіймати посаду голови суду одній і тій самій особі, каже Роман Куйбіда - експерт Центру політико-правових реформ із судівництва.

"Вийшло так, що судді почали тлумачити зміни до законодавства так, що попередні строки не повинні рахуватись, а мають рахуватись за новою редакцією цього закону", - каже він і вказує, що ситуація нагадує, як Леонід Кучма захотів собі третій термін президентства.

Він вважає, якщо у суддів було б адекватне тлумачення, то не було б необхідності вносити зміни до закону "Про судоустрій і статус суддів".

"Якщо особа відбула два терміни підряд, то третього не може бути. Але якщо тлумачення буде відрізнятися від раціонального розуміння цієї заборони, яка є дуже чіткою в будь-якій версії закону, тоді треба так розжовувати в законі, аби не допускалось тлумачення", - каже Роман Куйбіда.

Юрист Автомайдану Роман Маселко пояснює, що посада голови суду дозволяє впливати на суддів, а тому вони не хочуть так легко прощатись із посадами.

"Ці законодавчі обмеження необхідні, аби одна людина не узурпувала владу", - пояснює Роман Маселко.

У адвоката є підстави вважати, що Володимир Бабенко тиснув на суддів, аби вони проголосували за нього.

"Ми вважаємо, що це було під тиском. Тим більше, що він набрав мінімальну кількість голосів - 21. Треба зважати, що збори суддів відбувались із процедурними порушеннями. Їх призначили між травневими святами, коли люди, які його не підтримували, не змогли там бути. Ми вважаємо, що голова суду використав певні інструменти, аби забезпечити собі перемогу", - каже він.

Організатори акції розігрують тим часом перформанс. Вони шукають під Вищим адмінсудом золотий унітаз Януковича.

Зрештою вони його знаходять... На ньому сидів голова суду.

"Ось символ влади Януковича, - вказує на знахідку експерт Реанімаційного пакету реформ Михайло Жернаков. - Це золотий унітаз, на якому засиділися і "забронзовілися" голови судів часів Януковича, через який здійснювався контроль та тиск на судову владу".

_DSC6002

_DSC6063

_DSC6126

За словами Жернакова, в Україні зберегли свої посади близько 800 голів судів.

"Не факт, що всі вони - як суддя Бабенко, але це 800 голів судів часів Януковича, через яких здійснювався тиск і управління судовою системою за часів Януковича", - наголошує Михайло Жернаков, закликаючи суспільство слідкувати за добором суддів та за головами судів.

Микола Мирний, для "Ні корупції!"