Схеми безкоштовних прокурорських квартир

вигляд згори

Продовжуючи вивчати історію питання скандального будівництва по вул. Жабинського 2а, де Прокуратура Чернігівської області виступала замовником будівництва, вдалось отримати ряд нових фактів.

Зокрема, після ряду звернень та депутатського запиту ми нарешті отримали договір №1 від 19.02.2014 про замовлення Чернігівською обласною прокуратурою в ТОВ Житлобудсервіс спорудження чотирьох черг будинків по вул. Жабинського 2а.

Згідно з цим договором, прокуратура "вирішує" забудовнику такі питання:

  • містобудівні умови і обмеження від виконавчого комітету Чернігівської міської ради;
  • дозвіл державної архітектурно-будівельної інспекції на підготовчі роботи по будівництву;
  • дозвіл державної архітектурно-будівельної інспекції на будівництво кожної із черг;
  • технічні умови по підключенню до мереж електропостачання, газопостачання, водозабезпечення та водовідведення, відведення зливних вод.

ст 1

Названі в договорі пункти демонструють зону відповідальності прокурорів: «домовитись» із чернігівським міським головою, ДАБК, монополістами Чернігівобленерго, Чернігівгазом, місцевим Водоканалом.

Зі свого боку забудовник, ТОВ «Житлобудсервіс» зобов’язується "подякувати" прокурорам 4-ма % від загальної побудованої площі будинків. Тобто, це 780 кв.м з 19 500 кв.м. Виходячи з площі запланованих забудовником квартир,  це 20 - однокімнатних квартир або 15 двокімнатних.Замовника(Прокуратуру) забілили коректором

Тобто, Прокурор області М.М.Говоруха в обмін на  квартири, ймовірно, пообіцяв «закрити очі» на багато речей, які потенційно відбуваються у вищевказаних відомствах. Тобто, очевидною є демонстрація «кругової поруки» прокурорів та інших державних служб.

Для порівняння є й інакші, тобто, відмінні за підходами, приклади, коли державна установа виступає замовником будівництва житла для своїх працівників.

Так, наприклад вирішуються питання будівництво житла для військових у Черкасах, коли заступник Міністра оборони України дає доручення Головному квартирно-експлуатаційному управлінню Збройних Сил України із залученням Центрального територіального управління капітального будівництва МОУ.

Так ЦТУКП виступило замовником будівництва 129-квартирного будинку для військовослужбовців Черкаського гарнізону, який вже добудовується, і при цьому на його спорудження було виділено десятки мільйонів гривень. 

Військовий будинок Черкаси

З іншого боку, при недостатньому фінансуванні Міноборони закуповувало військовослужбовцям окремі квартири. Підтверджує цей підхід, а  саме, виділення бюджетних коштів на будівництво житла, інтерв’ю Павла Лебедєва - міністра оборони України станом на 2013 рік, який говорить про плани виділення коштів у сумі 300 млн грн, що має дати змогу завершити будівництво та ввести в експлуатацію 1518 квартир загальною площею 100,5 тисячі квадратних метрів.

Зауважимо, що  будівництво за державним замовленням (таких обєктів, що повністю або частково фінансуються за кошти державного бюджету або місцевих бюджетів) передбачає додержання процедур, передбачених Законом України "Про здійснення державних закупівель".

Вибір генпроектувальника (проектувальника) для розроблення проектної документації, вибір генпідрядника (підрядника) та інших осіб, що залучаються до реалізації будівництва, передбачає утворення комітету конкурсних торгів, який обирає процедуру закупівлі.

Основною процедурою державних закупівель є відкриті торги. Із особою, що визначена в установленому порядку, укладається договір про закупівлю.

У ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що договір про закупівлю — це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт, будівництво нових, розширення, реконструкцію, капітальний ремонт та реставрацію існуючих об'єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення, роботи та супровідні роботам послуги, які включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Враховуючи зазначене, для здійснення будівництва об'єкта договір про закупівлю, в якому враховано вимоги Цивільного та Господарського кодексів України щодо договору підряду, і є договором на виконання робіт, що містить також умови які стосуються особливостей, пов'язаних із здійсненням робіт за бюджетні кошти, а окремий договір підряду не укладається.

Капітальне будівництво, що здійснюється із залученням коштів  бюджету, здійснюється на умовах фінансування, встановлених Порядком державного фінансування капітального будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764.

Пункт 6 ст.2 вказаного Порядку визначає Замовника як «юридичну особу, яка замовляє виконання робіт, пов'язаних із капітальним будівництвом, контролює хід будівництва та здійснює технічний нагляд за ним, проводить розрахунки за виконані роботи, надані послуги, приймає закінчені роботи.

Так, статтями 89,90,91 Закону України «Про прокуратуру» регулюється порядок державного фінансування прокуратури.

Зокрема, фінансування прокуратури здійснюється згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими Генеральним прокурором України у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний бюджетний період.

Стаття 91 говорить, що органи прокуратури забезпечуються матеріально-технічними засобами у порядку, затвердженому Генеральним прокурором України, у межах видатків, затверджених у Державному бюджеті України.  Відповідно, і замовлення та будівництво Чернігівською обласною прокуратурою житлових об’єктів має бути передбачено в держбюджеті України за погодженням з Генпрокуратурою аналогічно бюджетним видаткам Міністерства оборони.

Виходячи з усього сказаного вище, оскільки Прокуратура Чернігівської області:

  • не укладала з Генпідрядником договору про закупівлю та договору підряду;
  • не вказала в діючому договорі з ТОВ Житлобудсервіс жодної згадки про співфінансування будівництва чи змішані капітальні вкладення, передбачені Порядком державного фінансування капітального будівництва;
  • не здійснювала розрахунків з Генпідрядником ТОВ Житлобудсервіс за виконані будівельні роботи. А це означає, що в державному бюджеті не було передбачено витрат на будівництво будинку для чернігівських прокурорів чи принаймі купівлі їм квартири, як це заведено в інших силових відомствах,

можна вважати, що домовленість між прокуратурою та чернігівським забудовником була сугубо місцевою.

Її метою було отримання чернігівськими прокурорами квартир з використанням виключно інструментів прокурорського впливу на місцевих суб’єктів господарювання і без витрат власних чи бюджетних коштів.

 Ігор Андрійченко, депутат Чернігівської міської ради, для "Ні корупції!"

Додаток: Договір (продовження. Початок див. вище) 

212

ст 3

ст 4 ст. 5 ст. 6