Про мера, який відкрив Львів для світу, а містян потопив у смітті

100806У той час, коли на центральних телевізійних каналах крутять промоційні ролики про те, що Львів відкритий для світу, міський голова Львова Андрій Садовий звертається до Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням оголосити Львів і його передмістя - села Малехів і Грибовичі - зоною надзвичайної екологічної ситуації.

Нині міський голова Львова говорить про загрозу безпеці понад 700-тисячного міста, хоча свого часу Львівська міська рада відмовила 43 фірмам у будівництві сміттєпереробного заводу, який мав вирішити проблему зі сміттям у Грибовичах.

При цьому мільйони гривень, що виділялися з бюджету на експлуатацію та покращення стану міського полігону за останні роки, так і не вирішили ситуацію з найбільшим львівським смітником біля Львова. Що, зрештою, і привело до трагедії.

Грибовицьке сміттєзвалище відкрили у 1956 році. За 60 років на площі понад 30 га накопичилось сміття заввишки від 50 до 65 метрів. Великий смітник на своїй території має від 3 до 5 озер, де зберігаються, за різними даними, від 200 до 500 тисяч тонн кислих гудронів.

Про те, що Грибовицьке сміттєзвалище треба закрити, говорять з 1990-их. Та досі іншої ділянки для вивезення сміття зі Львова та навколишніх районів не знайшли.

Проблему Грибовицького сміттєзвалища у Львівській міськраді добре знали і навіть описали її в Комплексній екологічній програмі на 2012-2016 роки для міста Львова від 26 жовтня 2012 року.

«Основною проблемою щодо поводження з відходами залишається закриття і рекультивація Львівського сміттєзвалища, яке входить до переліку екологічно-небезпечних об’єктів на території Львівщини. Це саме стосується й ліквідації трьох озер з кислими гудронами, які класифікуються як небезпечні, а також будівництво сміттєпереробного заводу та міського полігону захоронення ТПВ. Потрібно зазначити, що вирішення проблеми з Львівським сміттєзвалищем не є лишень проблемою м. Львова, але й Львівської області загалом, оскільки на ньому відбувається розміщення ТПВ окремих районів Львівщини», - йшлося у тексті документа.

Однак головні завдання - будівництво сміттєпереробного заводу і облаштування нового полігону для сміття – і досі не виконані.

При цьому, гроші на приведення до тями головного смітника Львова виділялись систематично і немалі. Що на них зробили?

Як уже повідомляв «Ні корупції!», з 2004 по 2013 рік на експлуатацію та покращення стану міського полігону витратили лише 9,6 млн грн, а на соціальні та побутові потреби людей, які живуть у прилеглих до сміттєзвалища селах,  удвічі більше — 21,2 млн грн.

Із майже 10 млн грн, що їх виділили на смітник, третина коштів пішла на, по суті, писанину - проекти, концепції, моніторинги та дослідження. Ще майже 5,8 млн грн — на будівництво збірників фільтратів, вагової та перепускного пункту. Ще – бульдозер купили за 370 тис. грн.

Щоб вирішити соціально-побутові проблеми населених пунктів, прилеглих до сміттєзвалища (Великі та Малі Грибовичі, Малехів, Вербівка, Збиранка), зробили нову систему водопостачання, каналізацію, дороги, освітлення, оплатили путівки на оздоровлення, побудували школи, народний дім і купили авто для Грибовицької сільради.

В результаті, 30 мільйонів, виділені за стільки років для врегулювання ситуації на смітнику, навіть на крок не наблизили до вирішення головного завдання – будівництва заводу і пошуку нового смітника. Зате Грибовицька сільрада має нове авто.

При цьому, як не латай дірки на Грибовицькому смітнику, а через них час від часу все одно вилазять проблеми. Скажімо, цього року, 12 січня на території Грибовицького сміттєзвалища вже був аврал, коли гудрони потрапили у річку Малехівку. Коли навіть за 10 днів ситуацію ніхто не взявся вирішувати, мешканці села Малехів Жовківського району у передмісті Львова змушені були перекрити  в’їзд на Грибовицьке сміттєзвалище.

Після цієї історії, у березні, львівські УКРОПівці вийшли з ледь не сенсаційною заявою про те, що на фоні катастрофічної ситуації з головним смітником міста львівська міська влада відмовила 43 фірмам у будівництві сміттєпереробного заводу.

Так, на запит депутатів у Львівській міській раді надали перелік 43 фірм із 14 країн світу, що пропонували побудувати сміттєпереробний завод і вирішити проблему Грибовицького сміттєзвалища. Проте, як зазначають самі депутати, у відповіді не було й слова щодо основного питання – чому потенційним інвесторам відмовили.

Свої послуги пропонували фірми із США, Канади, Німеччини, Франції, Італії, Австрії, Нідерландів, Мальти, Чехії, Польщі, Туреччини, Латвії, Росії, України.

thumb_851_news_photo_big

Після трагедії, що сталася 30 червня, коли під час ліквідації пожежі стався зсув сміття, в результаті якого загинуло троє пожежників і один еколог, Львів нарешті візьме іноземні гроші.

Кредит Львову надасть Європейський інвестиційний банк на 25 років. За словами заступниці голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій ЛМР Ірини Маруняк, загалом місто отримає 40 млн євро, з яких 10 мільйонів буде передбачено для будівництва нового сміттєпереробного заводу, а 30 млн - на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища.

Мер міста Андрій Садовий вже закликає оголосити Львів і передмістя зоною надзвичайної екологічної ситуації.

«На сьогодні ми маємо дві головні проблеми. Перша – це ситуація на самому полігоні. Є загроза повторного зсуву і, відповідно, загроза для водойм з інфільтратами. На сьогодні ми укріпили дамбу і тимчасово стабілізували ситуацію, але потенційна загроза для самої водойми і навколишніх сіл зберігається. Друга проблема – це вивіз сміття зі Львова. Тимчасово ми вирішили проблему і вивозимо сміття в інші міста області. Але це, наголошую, тимчасове рішення. Є громади, які з розумінням ставляться до проблеми Львова, а є такі, де одразу включаються політичні впливи. Стоїть питання про безпеку понад 700-тисячного міста. Ми отримали цей полігон у спадок від СРСР. Ми маємо чіткі плани, як вирішити ситуацію в комплексі, але потребуємо допомоги з боку держави»,заявив міський голова Львова Андрій Садовий і додав, що місто повинне вирішити нові-старі завдання: знайти місце для вивезення сміття зі Львова та усунення екологічної загрози для міста, пришвидшити процедуру погодження співпраці з Європейським інвестиційним банком та об’єктивно розслідувати усі обставини пожежі.

Це, нагадую, слова мера, який вже не перший рік займає крісло міського голови, який мав півсотні інвестиційних пропозицій будівництва сміттєпереробного заводу, і який разом із своєю політичною силою  має гасло «візьми і зроби».

А як відреагував Президент, до якого звернувся мер із пропозицією оголосити Львів і передмісті зоною надзвичайної екологічної ситуації. Президент сказав меру по телефону, що сміття треба прибирати, а не робити на ньому велику політику.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»