Селяни Чигиринщини відстоюють право жити без “Нашої ряби”

cherk-racevo-kury002

«Шановні правоохоронці, ми вас просимо, у ваші функції покладено підтримувати правопорядок, тож, будь ласка забезпечте! Он люди, похожі на тітушок, протистоять «Азову», знову протистоять патріотам, нашим бійцям зі сходу!» - з рупором у руках звертається до представників поліції один із ініціаторів акції проти розбудови курників на Чигиринщині Павло Романенко, голова ГО «Народна рада».

Свідками та мимовільними учасниками сутички біля сільського клубу стали  більше сотні селян.  У клубному залі Рацівська сільрада організувала сходку, на порядок денний якої винесла питання, пов’язані із розвитком інфраструктури населеного пункту. Втім, місцеві активісти стверджують, що керівництво села поміж іншим хотіло «протягнути» питання розбудови у Рацевому птахофабрики.

Більшість охочих потрапити до зали, де розпочалися сільські збори, не пустили невідомі у синіх камуфляжах, схожих до одностроїв колишніх «беркутівців», та кілька чоловіків у цивільному.


На підмогу селяни покликали представників цивільного корпусу «Азов» та «Правого сектору». Сталася сутичка, у якій до десятка людей отримали легкі тілесні ушкодження.

Після бійки та штурханини охочі все ж потрапили на збори.

cherk-racevo-kury03

Приїхав на сходку села й голова Чигиринської районної держадміністрації (РДА) Володимир Клименко.

За його словами, представників поліції покликав він. «Я тільки міліцію позвав, що це за охорона, я не знаю,» - поінформував чиновник.

cherk-racevo-kury09

«Ініціатива сільської ради сьогодні була провести сходку. Мене запросила сільська рада взяти участь у сходці села. Розглянуть три питання і жодного про «Нашу Рябу». Це сходка села по ініціативі депутатів сільради. Чому покликали міліцію? Бо мені сказали, що буде тиск на жителів села. Давайте проведемо нормально сходку, хай усі залишаться бійці отут, люди, жителі зайдуть і приймуть рішення по порядку денному, можливо, будуть внесені і інші питання», - повідомив пан Клименко.

cherk-racevo-kury02

«Були обговорення громадські відносно даного потенційного інвестора, на сьогодні по даному інвестору нема жодного дозвільного документу на початок будівництва, початок робіт. Навіть проект ще на дане будівництво не виготовлений на даний момент, який потім проходить громадське обговорення у визначеному законом порядку», - додав чиновник.

cherk-racevo-kury001

Голова Рацівської сільської ради Лариса Постригань також додала, що новий інвестор, тобто «Перемога Нова», готовий вирішити нагальні проблеми села - встановлення освітлення та буріння сведловин. Власним коштом, щоб потім передати це громаді.

«Ні корупції!» вже писав про благі наміри цього інвестора. Два місяці тому селянам обіцяли за те, що вони погодять будівництво курників біля свого села, працевлаштувати їх на новому і вже місцевому підприємстві, а також підтримувати АТОвців, яким потрібні гроші на реабілітацію.

cherk-racevo-kury21

До всього, благодійники нібито беруть на себе вирішення двадцятилітньої проблему водопостачання Орбіти – містечка на кілька сотень мешканців, яке як вулиця ввійшло до адміністративних меж Рацівської сільської ради.

cherk-racevo-kury17

Заступник голови РДА Віктор Лисенко спробував заспокоїти місцевих, повідомивши, що жодне рішення щодо будівництва курників не буде прийняте без згоди громади. «Громадські обговорення будуть, і, швидше всього, двічі. Один раз - по обговоренню детального плану забудови території, і другий раз – по проведенні екологічної експертизи. Воно передбачене законом і буде проведене», - зазначив Віктор Лисенко.

cherk-racevo-kury05

Але люди не вірять чиновникам. «У порядку денному – різні питання, у тому числі, - за "курку рябу". Ми проти неї, ми хочемо, щоб внуки нормально жили. Тут більше половини села проти і інші села, бо це ж воно кинеться довкола села, зачепить і Тіньки, і Вітово, і інші села. Вони ж тут хочуть оповить знаєте стільки?! А ми шо тут будемо нюхать ото!? Це Чигиринщина, це історичний край, а шо вони роблять, вони хочуть привести сюди вонючу курку!», - пояснює свою позицію місцева пенсіонерка Ольга Шабаш.

cherk-racevo-kury11

«Відповідно до висновків працівників Інституту агроекології та природокористування НА Аграрних наук України, птахоферми мають побічний вплив на довкілля. Внаслідок діяльності пташників утворюються шкідливі для людей і природи речовини, які поширюються на значні відстані,» - повідомляють активісти.

cherk-racevo-kury10

«Рацево і сусідні села – це єдиний куточок, де вода чиста, свіже повітря, вони на це зазіхнули і сільська голова наша», - обурюється жителька Рацевого Катерина Іванівна.

Були серед противників побудови у Рацевому курників і молоді люди, вони стверджували, що їм погрожували звільненням з роботи, якщо прийдуть на сходку.

cherk-racevo-kury019

Є у селі і прихильники розбудови на його території птахофабрик. Їх чимало. Усі їхні аргументи на користь курників зводяться до одного й того ж - інвестор створить нові робочі місця та відновить інфраструктуру. Наталія Левченко, переселенка з Донеччини, з 2014 року проживає у селі. Каже, що до війни на сході працювала у своїй області на масштабній птахофабриці, де вирощували бройлерів. Тому знає з власного досвіду, що це виробництво не загрожує довкіллю. Втім, місцеві досить швидко обірвали промову односельчанки. Стверджують, що ця переселенка лише зареєстрована у селі, а живе у ньому, як кажуть рацівські селяни, «день з походом».

cherk-racevo-kury12

Місцеві розуміють, що селу потрібні інвестори. Втім, кажуть, варто шукати деінде, а аж ніяк не у ДП«Перемога Нова». «Зараз у нас свинячий комплекс – золотий, робили три душі, 20 тисяч свиней утримували. Два годи тому ще робив, зараз закритий стоїть. Молочний комплекс – хоч зараз заводь туди корів і працюй – стоїть. Ні! Треба нам ці кури? Рятувать треба Україну, це ж центр нашої держави», - переконує місцева жителька Віра Стеблина.

cherk-racevo-kury08

Як ми вже писали, на території Чигиринщини ДП «Перемога Нова», яка входить до компанії “Миронівський хлібопродукт” («Наша ряба») Юрія Косюка, наближеного до президента Порошенка,  запланувала звести понад 100 курників на 2 мільйони голів птиці. Були у планах цього інвестора й інші райони. Втім, громада там сказала своє рішуче «Ні!». Тому єдиною надією ДП «Перемога Нова» залишилася Чигиринщина.

cherk-racevo-kury00

Під час зборів представники громадськості попросили слова для депутата Надії Савченко. Кажуть, вони у телефонному режимі повідомили їй про проблему. За допомогою гучного зв’язку в мобільному, Надія сказала, що порушить це питання в Міністерстві екології, повідомить про ситуацію президентові. «Тримайте свою барикаду», - побажала депутат. Зазначимо, що почути звернення пані Савченко вдалося лише з другої спроби. Організатори заходу відключали мікрофон «ненадійним», а присутні у чільних рядах зали міцні жіночки гуділи та добряче тупотіли ногами.

cherk-racevo-kury15

Протистояння влади та громади триває більш, ніж півроку. Активісти зверталися з листами до Президента, прем’єр-міністра, голови ОДА з вимогою не допустити шкідливого будівництва, а натомість сприяти  розвитку інфраструктури і туристичної галузі Чигиринського району.

cherk-racevo-kury16

Владці ж, у свою чергу переконують, що все у руках громади - як люди скажуть, так і буде. Часопис громади Чигиринського району «Гетьманська булава»  03.02.2016 р. у публікації «Хто «розводить» жителів Чигиринщини?» писав:

«Дивує позиція голови Чигиринської райдержадміністрації Клименка В. А. Нам здається, що цей посадовець неприховано лобіює інтереси комерційної структури, відкрито агітує за розміщення в Чигиринському районі птахопідприємства. ...Можливо, якісь преференції від сумнівного проекту зовсім позбавили його здатності адекватно думати та сумлінно виконувати свої посадові обов’язки? Крім того, місцевий посадовець, якому Президент доручив контролювати дотримання правопорядку і законодавства, на наш погляд, сам здійснює корупційні дії та створює конфліктну ситуацію, яка може викликати масові заворушення і непередбачувані наслідки».

Як свідчить минулорічна декларація очільника Чигиринської РДА Володимира Клименка, чиновник ходить пішки, має 2500 кв. м. землі та житло на 104 «квадрати». Його річний прибуток склав майже 80 тисяч гривень. 3,5 тисячі гривень протягом 2015 року заробила родина Клименка.

cherk-racevo-kury0001

Сходка села закінчилася через кілька годин. Питання розбудови курників залишилося відкритим. Селяни кажуть, що зроблять усе можливе, аби відстояти своє право на життя без курників.