Якщо ми не викорінимо корупцію, прогресу не буде – Абромавичус

Фото Олексія Фурмана

Фото Олексія Фурмана

Якщо Україна не виграє у боротьбі з корупцією, прогресу в країні не буде. Вона завжди заважатиме розвиватися країні далі. При цьому особлива роль у боротьбі з корупцією відводиться журналістам, що розслідують корупційні схеми.

Про це заявив колишній міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус у Києві під час відкриття Регіональної конференції з обміну досвідом для журналістів-розслідувачів, блогерів і активістів, що працюють у сфері боротьби з корупцією.

За словами Абромавичуса, для його рідної країни Литви переломним моментом у боротьбі з корупцією стало вбивство журналіста-розслідувача, яке сколихнуло всю країну.

«12 жовтня 1993 року мою рідну Литву сколихнуло вбивство журналіста Вітаса Лінгіса, якого застрелили біля власної квартири. Це був гучний злочин. Лінгіс був українським Гонгадзе, він писав дуже жорстко про роботу організованого злочинного угрупування «Вільнюської бригади». Однак упродовж двох місяців було спіймано кілера, а через рік – і замовника, керівника «Вільнюської бригади» Бориса Деканідзе, якого потім стратили. Це була остання смертна кара в країні. Відтоді Литва пішла по новому шляху, це був переломний момент для країни в плані боротьби з корупцією», - сказав А.Абромавичус.

За словами колишнього українського урядовця, він не просто не любить корупцію, він її патологічно ненавидить. Відтак, у міністерстві, яке він очолював, він боровся з корупцією чи не щодня.

«Я вважаю, що ми були міністерством антикорупції. Боротися з корупцією треба було скрізь: у сфері дерегуляції, в секторі державних закупівель, у скороченні штатів – скрізь можна було зустріти корупцію. І якщо наші попередники не дуже акцентували увагу на цьому явищі, то зараз багато хто взявся за цю проблему», - сказав екс-міністр і додав, що нині в Україні ще досить слабкі громадянські інститути, тому особлива роль у боротьбі з корупцією відповідиться журналістам-розслідувачам.

«Серед успіхів нашої спільної роботи з журналістами – розслідування по харківському державному заводу «Електроважмаш», де ми розповіли про те, що тільки на одному контракті, який складає 2% від річного обороту, керівник підприємства через офшорні прокладки втрачає мільйони гривень  прибутку»,- нагадав Абромавичус.

За словами екс-міністра, нині він бачить три проблеми, які заважають ефективній боротьбі з корупцією. Перша – це спротив самої системи, яка пручається проти нововведень. Друга - заангажованість медіа, коли журналісти-розслідувачі не можуть повноцінно працювати через вірогідність впливу власника цього медіа чи редакційної політики. Третя проблема – інертність громадськості.

«Якщо журналісту цікаво «чому» і «як», то людям – «хто» і «скільки». Їм більш цікаві сенсаційні заголовки, аніж саме розслідування. Громадськості не завжди хочеться поринати в процес. Для прикладу візьмемо Панамський скандал – два тижні загального інтересу, потім Джамала виграла Євробачення, потім Надія Савченко повернулась… і уже інтерес до скандалу звівся нанівець», - зазначив А.Абромавичус.

Абромавичус пообіцяв журналістам, які розслідують корупційні скандали, і надалі допомагати їм з інформацією та ділитися досвідом. Водночас попросив їх прискіпливо проконтролювати три процеси, які відбуваються в країні – приватизацію, реформування прокуратур і судів, а також ймовірність внесення змін у виборче законодавство в частині відмови від мажоритарної системи, яка «наскрізь промокла корупцією».

Зазначимо, що у Києві 30-31 травня проходить Регіональна конференція з обміну досвідом для журналістів-розслідувачів, блогерів і активістів, що працюють у сфері боротьби з корупцією, яку організувала міжнародна неурядова організація Freedom House за підтримки своїх українських та молдовських партнерів, а також за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.