У міносвіти хочуть, щоб університети та школи стали підзвітними громаді

Вертикальна модель підзвітності, коли Міністерство освіти та науки повністю контролює навчальні заклади, неефективна, тому її треба змінювати на горизонтальну, коли школи та виші стають підзвітними громаді. Таку думку висловила перший заступник міністра освіти та науки України Інна Совсун на травневих Антикорупційних читаннях.a59b4fe-650

«Університети на сьогодні зобов’язані публікувати велику кількість інформації на своїх сайтах: фінансову звітність, штатні розписи, тощо.  Перелік інформації, який раніше не був доступний для громадськості (через що були можливі якісь приховані  дії керівництва вишів), на сьогодні є в доступі, і  приховати щось – значно складніше», - вважає заступник міністра.

За словами Совсун, логіка міністерства полягає в тому, щоб відкрити доступ для громадськості до інформації, «і цей відкритий доступ вже стає інструментом до дії для окремих викладачів, студентів чи організацій».

Заступник міністра розповіла, що на даний момент не всі вищі навчальні заклади виконують цю норму Закону, тому міністерством проводиться моніторинг. «Але рух у цьому напрямку досить позитивний,  бо збільшується кількість звернень від представників окремих університетів, а транспарентність закладів освіти підіймає дискусію в середині громади»,- запевняє Совсун.

На думку заступника Міносвіти, неможливість на сьогодні радикально підвищити  оплату праці освітянам не повинна бути вибаченням для того, аби не міняти систему.

Зазначимо, що іншою критичною проблемою, яка сприяє розвитку корупції в вишах, Совсун бачить плагіат та крадіжку інтелектуальної власності.

«Цю проблему досить складно вирішити, але в Законі про вищу освіту закладена норма про обов’язкову онлайн публікацію дисертацій», - запевняє Совсун.

За словами першого заступника міністра освіти, це важливо, бо «всі можуть побачити, хто що написав, та я особисто переконана, що останні скандали стосовно плагіатів обумовлені тим, що люди отримали доступ до цих робіт».

Міносвіти планує до кінця літа завершити роботу над загальною базою дисертацій для того, щоб пошук плагіату в дисертаціях став автоматизованим.