Кому землю під гараж і для городу? В Ужгороді сотки можуть непрозоро розділити

MINOLTA DIGITAL CAMERA

В обласному центрі Закарпаття побільшає гаражів. Принаймні, так можна подумати, коли зазирнеш у земельні проекти рішень, які розглядатимуть обранці 31 травня. Чимало ділянок іде безкоштовно громадянам саме, нібито, для зведення гаражів. Загалом наділи в останній день весни в Ужгороді зібралися роздавати чи не гектарами. До слова, не лише для гаражів, а й для городництва. Але чи все тут прозоро?

Знайти наділ під гараж і для городу
Згідно з першим проектом земельного рішення, на цілих 148 ділянок дозволяється готувати документи, аби згодом отримати сотки чи то в оренду, чи то в користування, чи то у власність. Саме у цьому документі й рясніють окремі ділянки під гаражі - згідно із Земельним кодексом, кожен громадянин України має право один раз безкоштовно отримати наділ на 0,0100 га для зведення гаража.

У проекті рішення мова йде конкретно про 32 «гаражні» ділянки – «десь» на вулицях Годинки, Володимирській, Заньковецької, Богомольця, Баб’яка, Климпуша, Белінського, Закарпатській, Бородіна, Тімірязєва та ін.

За яким принципом певним людям і у певних місцях виділяються наділи для індивідуальних гаражів –  громаді мало зрозуміло. Про це у проекті рішення – ні слова. Натомість в Ужгороді усі знають, що під приводом гаражів не так  давно виділялися території у подвір’ї на вул. Легоцького, 17; на пл.Петефі перед Будинком побуту; на вул. Швабській прямо серед пішохідної частини.

Чи є гарантія, що на всіх 38 ділянках зараз дійсно знаходиться нерухомість у вигляді гаражів? Чи розроблені щодо пунктів рішень детальні плани територій?

У відділі землекористування Ужгородської міської ради нам відповіли, що у цьому проекті профільна депутатська комісія пропонує відмовити у виділенні «гаражної» землі на підставі мораторію, що діє відносно вільних ділянок. Ось номери «гаражних» пунктів проекту рішення, щодо яких земельна депутатська комісія рекомендує відмовити у виділенні ділянок: 2.10, 2.13, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.23, 2.30, 2.32, 2.33, 2.34, 2.35, 2.38, 2.44, 2.45, 2.48, 2.57, 2.58, 2.64, 2,66, 2.73, 2.75, 2.90, 2.91, 2.92, 2.93, 2.100, 2.115, 2.116, 2.120, 2.126. Але не зрозуміло, чи депутатська більшість підтримає відмову.

Може пощастити із землею і сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу «Рахівська бринза» – цій організації, згідно з проектом рішення, пропонують надати дозвіл на збір документів для безкоштовної (!) передачі 0,2000 га нібито для городництва в районі вул. Єньковської.
Цікаво, чому організація, судячи із назви, із Рахова, поза конкурсом і безкоштовно претендує на безкоштовні метри в Ужгороді? У «земельному» відділі міськради нас поінформували, що профільна депутатська комісія і в цьому випадку рекомендує відмовити в отриманні ділянки, оскільки в місті діє мораторій на виділення вільної землі.

Театральна площа – в оренду для МАФу
В іншому проекті рішення пропонується віддати 17 ділянок у власність або ж в оренду різним людям або ж фірмам. Тут впадає в око  пункт №7 проекту рішення – шматок площі на 0,0077 га може піти в оренду на 5 років для приватного підприємства «Конвалія-В». Згідно з інформацією із Кадастрової карти, мова йде про МАФ, де зараз працює обмінник валюти та фаст-фуд.

Земля під МАФОм йде в оренду. Фото автора

Земля під МАФОм йде в оренду. Фото автора

Чи є гарантія, що земля під МАФом на Театральній не буде згодом відчужена у приватну власність? Знову ж таки, зважаючи на схему, яку практикували в Ужгороді, спочатку сотки йшли в оренду, а далі, поза конкурсом, землю нерідко дозволяли й забирати «шляхом викупу».
«Земельна ділянка на пл. Театральній передбачена до відведення за рахунок земель загального користування, – прокоментували у відділі землекористування. – Відповідно до частини 4 статті 83 Земельного кодексу України дана земельна ділянка не може передаватись у приватну власність (в тому числі і шляхом викупу)».

В іншому проекті рішення пропонується навпаки – припинити договори оренди ділянок. Де ці землі знаходяться, мало зрозуміло, оскільки у проекті рішення не вказано кадастрових номерів ділянок. Невже для того, щоб сховати кінці в воду? Офіційно у міськраді факт відсутності кадастрових номерів пояснили так: «Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», не передбачено зазначення кадастрових номерів земельних ділянок при припиненні договорів оренди».

Серед трьох ділянок найбільше привертає увагу територія на 2 493 кв. метри на вул. Д. Климпуша, яка наразі в оренді у ТОВ «Ужгородтеплоенерго». Тобто, якщо тепер підприємство платить за оренду, і бюджет міста отримує від цього реальний дохід, то більше таких грошей, якщо голоси знайдуться, не буде.

У чому причина ж розірвання договору оренди? «Припиняється договір оренди у зв’язку із закінченням будівництва та передачею багатоповерхового житлового будинку разом із інженерними мережами ОСББ «Климпуша 4», – пояснили у відділі землекористування міськради.

Забудова теплиць і автостоянки – земля без конкурсу

Цікавим є інший проект рішення – той, яким договори оренди землі поновлюються. У пункті 2.1 пропонується надати в оренду ділянку на 0,1759 га на вул. Гойди – ту саму земельку (точніше – якусь її частину), де колись буда автостоянка, яку «успішно» приватизувала родина міського голови Віктора Погорелова і продала громадянці Ользі Гозді для зведення багатоповерхівки.

Місцина, яка приватизувала родина міського голови і продала під забудову. Фото з архіву автора

Місцина, яку приватизувала родина міського голови і продала під забудову. Фото з архіву автора

Будівельні роботи, як може пересвідчитися кожний, уже успішно тривають, але, очевидно, для забудовника все ще не вистачає квадратних метрів. От і «порішалося»: у проекті рішення пропонується надати громадянці Ользі Гозді ще земельки. Нібито в оренду, хоча де-факто це може означати – у приватну власність.

Для чого міська влада сприяє забудові автостоянки? Чи не достатньо забудовнику тієї території, яку приватизувала і перепродала родина Віктора Погорелова? Питання, які лишаються поки без відповіді.

Ще цікавіший пункт 2.2 цього ж проекту рішення – пропонується поновити оренду землі для ТОВ «Агросадівник» на 1,900 га. Мета – для зведення будинку на вул. Загорській, 51. Знову ж таки у проекті не вказано кадастрового номеру ділянки. Але, судячи з адреси, яку має територія, – це муніципальна земля, де колись функціонували теплиці. За адресою Загорська, 51 зареєстроване і комунальне підприємство «Агромікс», яке опікується зеленими насадженнями в місті.

Так от, схоже, в Ужгороді територію теплиць без конкурсу і публічних торгів намагаються передати конкретному забудовнику. І тут найцікавіше – згадане ТОВ зареєстроване лише у квітні 2016 року! А вже у травні цьому ТОВ пропонується «поновити» якийсь договір оренди землі.

Чому нема публічного конкурсу щодо ділянок колишніх теплиць на Загорській?

У відділі землекористування міськради на це, так само як і на питання забудови автостоянки, відповіли так: «Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою».

Тож поки, схоже, і забудові теплиць на Загорській, і забудові стоянки на вул. Гойди – повне зелене світло зі стін Поштової.

Ярослав Гулан,
Бюро журналістських розслідувань
«Варто ЗНАТИ!»
для «Ні корупції!»