Про державне майно, що має здатність із роками розчинятися

ЗаписатиПопри те, що де-юре майно організацій колишнього СРСР належить державі, де-факто Федерація профспілок України, не моргнувши й оком, вважає його своїм. Згідно зі ст. 34 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», дійсно визначено власність профспілок, їх об'єднань, одначе там не йдеться про майно організацій колишнього СРСР.

Відтак, на запит «Ні корупції!» у ФПУ без найменших докорів сумління відписують, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» на них не поширюється, особливо ж коли їх запитують, як вони розпоряджаються майном, кому продають, здають в оренду і який від того мають зиск.

«Ні корупції!» намагався розібратися, за що так вперто роками тримається керівництво ФПУ і чому державне майно має здатність розчинятися після років перебування в управлінні ФПУ.

Боротьба за майно організацій колишнього СРСР між державою Україною і Федерацією профспілок України (по суті, окремою державою в державі) триває вже чверть століття.

Так, після проголошення незалежності Законом України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 1991 року, майно та фінансові ресурси підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташовані на території України, залишено у державній власності.

Водночас через три роки, у 1994 році, постановою Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» передбачено, що майно організацій колишнього СРСР було тимчасово визнано загальнодержавною власністю до законодавчого врегулювання ситуації.

Окремо у 2007 році уряд окремим законом запровадив мораторій на відчуження нерухомого майна санаторно-курортного, туристичного та фізкультурно-спортивного призначення (санаторіїв, готелів, туристичних та спортивних баз, майнових комплексів відповідних підприємств, їх структурних підрозділів, окремих будівель, споруд, приміщень тощо) та основних засобів виробництва, які перебувають у володінні Федерації профспілок, господарських товариств та інших суб’єктів господарювання, учасником (акціонером) чи засновником яких є ФПУ, а також акцій (часток, паїв) господарських товариств, які здійснюють відповідну діяльність, що перебувають у володінні ФПУ.

Та оскільки державі Україні довго не було діла до «свого-профспілкового» майна, то ФПУ чесно вважала його своїм. Коли ж держава почала висувати свої законні претензії на майно профспілок і через суди відстоювати своє право власності на них, ФПУ спробувала це майно узаконити руками колишнього профспілкового лідера і нардепа від панівної на той час Партії регіонів Олександра Стояна. Так, 6 лютого 2013 року Стоян подав до ВР проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (реєстраційний № 2204), яким влада прагнула закріплення права профспілкових організацій України на майно спілок колишнього Союзу РСР у законодавчому порядку.

Парламентарі той проект закону не підтримали, натомість, уряд Азарова у 2013 році оголосив про проведення масштабної інвентаризації майна профспілок з тим, щоб у кінцевому результаті його націоналізувати. Інвентаризацію земельних ділянок, будівель, споруд, машин, устаткування, фінансових активів, а також нематеріальних активів мав провести Фонд держмайна України.

І хоча це були не перші наміри держави  забрати своє майно (у 2011 році уряд своєю постановою № 902 утворив Комісію з питань проведення інвентаризації майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке передано їм у відання, володіння та/або користування за рішенням органів державної влади колишнього Союзу РСР та Української РСР, а в 2012 році підготував законопроект «Про правовий режим власності загальносоюзних громадських об'єднань колишнього СРСР», згідно з яким держава в судовому порядку повинна була повернути майно профспілок, що перебувало у їх розпорядженні станом на 24 серпня 1991 року, навіть у випадку зміни власника – авт.), здавалося б, того разу, у 2013 році, ФПУ перестала активно пручатися і вустами свого тодішнього керівника Юрія Кулика заявила: «Ми втомилися від багаторічного конфлікту навколо нашого майна і готові йти назустріч. Ми вже співпрацюємо з ФДМ і обговорюємо технічні аспекти такої перевірки».

Проте і того разу у ФПУ фактично саботували проведення інвентаризації.

Станом на 2014 рік на запит ГО «Громадська палата України» Генеральна прокуратура України відповіла, що майно ФПУ не вибуло з державної власності, а сама ГПУ проводить перевірки за заявами та повідомленнями про факти підготовки до протиправного відчуження державного майна, переданого у відання Федерації професійних спілок України.

При цьому ГПУ навела конкретні факти незаконного відчуження державного майна руками профспілкових лідерів.
34

«Ні корупції!» в офіційному запиті до Федерації профспілок України просив надати інформацію про продаж та оренду нерухомого майна, що перебуває у віданні/підпорядкуванні/користуванні ФПУ за 2014-2016 роки. Зокрема, ми просили надати відомості про продаж чи оренду майна, вказавши назву об’єкта, площу, місцезнаходження, призначення, ціну продажу/оренди, інформацію про покупця/орендаря.

Варто зазначити, що перший запит про доступ до цієї інформації ми направили безпосередньо до ФПУ, одначе, не дочекавшись відповіді, перенаправили запит через Секретаріат Кабінету міністрів України і лише тоді отримали відповідь, що запитувана інформація не поширюється на ФПУ, а все решта – комерційна таємниця.

12
Хроніка найбільших битв за державне-профспілкове майно:

2011 рік – Волинська обласна прокуратура проти ЗАТ «Волиньтурист».

Волинський обласний прокурор Андрій Гіль повідомив, що станом на той час відомості про нерухоме майно пансіонату «Шацькі озера», який розташований в урочищі «Гушово» с. Світязь Шацького району, в Єдиному реєстрі об’єктів державної власності (який з 2005 року веде Фонд державного майна України) були взагалі відсутні. Сталося це через ненадання відповідної інформації Федерацією профспілок України та протидії профспілкою роботі міжвідомчої робочої комісії, а пансіонат «Шацькі озера» дивним чином опинився у власності ЗАТ «Волиньтурист». Прокуратура намагалася вирішити це питання в судовому порядку і повернути пансіонат державі.

Як перевірив «Ні корупції!», станом на сьогодні пансіонат «Шацькі озера» не повернуто державі, пансіонат входить до складу обласного приватного акціонерного товариства «Волиньтурист».

2011 рік - відкритий лист незалежних профспілок України Генеральному прокурору щодо майнових зловживань ФПУ.

2012 рік – заява прокурора м. Києва Анатолія Мельника про те, як ФПУ розбазарює майно профспілок з конкретними прикладами.

2013 рік – відмова ФПУ виконувати рішення судів про повернення державі майна.

За інформацією Фонду держмайна, у 2012-2013 роках господарськими судами України визнано право власності держави на майнові комплекси – ПАТ «Укрпрофоздоровниця» і ПАТ «Укрпрофтур». Одначе керівництво профспілок заблокувало передачу низки об’єктів державі, зокрема санаторію «Лермонтовський» в Одесі, санаторію «Зірка» у Ворзелі, дитячого санаторію ім.Щорса на Чернігівщині, готелю «Хортиця» і оздоровчого пансіонату «Приморський» у Запорізькій області, пансіонату «Буковина» у Чернівецькій області і комплексу «Форель» на Закарпатті.

Тоді ж представник Фонду держмайна грозився, що невиконання рішення суду – це кримінальне правопорушення, а тому ФДМУ мав намір навіть звертатися до правоохоронних органів.

Як перевірив «Ні корупції!», санаторій «Лермонтовський», зокрема, досі перебуває у підпорядкуванні  Укрпрофоздоровниці, а не держави.

2014 рік – Відкритий лист Федерації професійних спілок України щодо протиправного зазіхання на профспілкове майно.

У ньому профспілчани бідкалися, що «протягом останніх років за вказівками попередньої влади органами прокуратури і судовими інстанціями вчиняються дії щодо примусового вилучення майна ФПУ та передачі його державі в особі Фонду державного майна України. <…> Такі дії викликають обґрунтовану підозру щодо особистої зацікавленості певного кола осіб, які в подальшому мають намір приватизувати дані об’єкти».

2015 рік – Указ Президента № 140/2015 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 лютого 2015 року «Про заходи щодо створення належної матеріально-технічної бази для лікування, реабілітації та оздоровлення військовослужбовців та інших осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а також учасників бойових дій та інвалідів війни».

Тоді РНБО запропонувала Генпрокуратурі провести перевірку належного здійснення відповідними державними органами захисту інтересів держави під час відчуження закладів охорони здоров'я (у тому числі поліклінік, санаторно-курортних закладів), реабілітаційних установ, що перебували у сфері управління Міністерства оборони України, а також майна курортних установ, санаторіїв, будинків відпочинку та інших підприємств і організацій з числа майна, переданого Українській республіканській Раді профспілок згідно з постановою Ради Міністрів Української PCP від 23 квітня 1960 року № 606 "Про передачу профспілкам санаторіїв і будинків відпочинку Міністерства охорони здоров'я УРСР", та у разі виявлення фактів протиправного відчуження такого майна вжити в установленому порядку необхідних заходів щодо представництва інтересів держави в суді.

Та попри всі ці баталії ФПУ, очевидно, почуває себе комфортно. Відтак, звітувати про використання свого-чужого майна, а тим більше журналістам, абсолютно не збирається.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»