На Львівщині оприлюднили декларації не всі мери

декларуйДіюче антикорупційне законодавство передбачає не лише подачу щорічних декларацій державними службовцями, а й їх обов’язкове оприлюднення протягом 30 днів з дня їх подання шляхом розміщення на офіційних веб–сайтах або опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних державних органів та органів місцевого самоврядування.

І якщо державні чиновники вищого рангу на Львівщині впоралися із виконанням Закону України, то от з місцевим самоврядуванням справи не такі райдужні.

До Львівського міського голови питань немає — він давно вже публічна людина загальноукраїнського рівня, і йому би просто не пробачили такий «промах». А от мери міст обласного значення Львівської області, яка вважається цитаделлю європейськості, європейську традицію до публічності, очевидно, не підтримують.

Нагадаємо, що останній термін подачі декларацій про доходи державних службовців минув першого квітня, додаємо ще 30 днів, дозволених законом для опублікування (як кажуть, на розгільдяйство), і маємо 1 травня.

Однак огляд сайтів міських рад міст обласного значення, яких на Львівщині є дев’ять (включно зі Львовом), демонструє дивовижно легковажне ставлення міських очільників до права громади, яка їх обрала, на інформацію про їх доходи та доходи їх близьких родичів.
Лише три міські голови — Ігор Яворський із Борислава, Олександр Грасулов із Червонограда та Тарас Кучма із Дрогобича — оприлюднили свої декларації на сайтах. Щоправда, останній зробив це лише на новій версії сайту, яку запустили щойно перед Великоднем, а до того часу інформацію про міського голову, обраного ще у жовтні, оприлюднювали так:

Дрогобич

Цікаво, що всі троє є новообраними міськими головами.

Своєрідний спосіб оприлюднення декларації обрали для Самбірського міського голови Юрія Гамара:

Самбір

Щоправда, закон дозволяє оприлюднювати не власне декларації, а відомості із декларацій, тому такий спосіб не є порушенням. Однак він може бути використаний для маніпуляцій — зі сканкопій важко приховати написаний текст, а при такому способі це доволі легко. Та й у випадку, якщо хтось виявить «ретушування», завжди можна перевести стрілки на когось із виконавців, чого не можна зробити у випадку з декларацією – є особистий підпис про підтвердження правдивості даних.

Цікаво, що таким дозволеним законом способом на Львівщині доволі часто користуються. Наприклад, Яворівський міський голова Павло Бакунець.

Яворів

До речі, хоча його декларацію і оприлюднили, але знайти її на сайті Яворівської міської ради може лише той, кому дуже треба, оскільки ховається вона під загальним словом «Додаток».

Яворів1

Яворів не є містом обласного значення, це центр району неподалік Львова, де розміщений Яворівський полігон.

Отож, четверо (включно з Андрієм Садовим) міських голів міст обласного значення Львівщини оприлюднили свої декларації, один — відомості з декларацій. Решту ж чотири вимоги закону проігнорували — Новий Розділ, Стрий і два відомі курортні міста — Трускавець та Моршин.

Працівники Трускавецької міської ради, очевидно, не сподівалися, що комусь буде цікаво переглянути декларацію міського голови, і вирішили, що достатньо лише поставити посилання.

Трускавець

Однак, якщо пройти за цим посиланням, то відкриється отака картина

Трускавець1

Андрій Кульчинський міським головою Трускавця став на останніх місцевих виборах. До того працював головним лікарем трускавецької лікарні. На жаль, на даний час подивитися, з якими статками він прийшов до посади міського голови, неможливо.

А от сусіди з Моршина навіть таким окозамилюванням не переймаються.

Моршин

Руслан Ільницький міським головою став утретє. Очевидно, така висока довіра мешканців Моршина привела міського голову до думки, що оприлюднювати доходи за 2015 рік уже не варто.

Однак, на фоні Стрийського міського голови Романа Шрамов’ята оці «непорозуміння» з деклараціями виглядають дитячими забавками. На сайті Стрийської міської ради взагалі відсутній будь-який натяк на оприлюднення декларації міського голови, і не лише за 2015 рік, а й за усі попередні, оскільки мером його обирають уже не вперше.

Стрий

Справжнім знущанням над мешканцями є присутність на сайті передвиборчої програми пана Шрамов’ята… за 2010 рік, яка на 90 % є звітом за попередній термін і лише на 10 % — планом.

Однак пальму першості все ж таки варто віддати місту Новому Роздолу, на сайті якого взагалі немає сторінки міського голови, не кажучи вже про його декларацію.

Новий Розділ

Враховуючи те, що не всі міські голови оприлюднили власні декларації про доходи, моветоном буде говорити про відсутність на сайтах декларацій їх заступників (що теж вимагає закон). Таку дивину вдалося побачити лише на сайті Червоноградської міської ради.

Червоноград

Оскільки незнання закону не звільняє від відповідальності за його порушення, нагадаю ще одну вимогу закону:  відомості, розміщені на офіційних веб–сайтах державних органів та органів місцевого самоврядування, оприлюднюються на термін не менше одного року.

Цей огляд проведений по сайтах міст обласного значення, які, в силу свого статусу, тримають пальму першості. Крім них, на території Львівщини є ще 35 міст та містечок. Усі вони представляють собою те саме місцеве самоврядування, яке отримає повноту повноважень у результаті  децентралізації. Уже зараз їм належить повне право розпоряджатися землями та майном на території міст.

Поряд із  повноваженнями завжди іде  й відповідальність та готовність відкрито говорити з громадою про успіхи та проблеми. Як бачимо, наразі навіть на Львівщині не всі готові до відкритості. Важко уявити, що ж робиться у масштабах усієї України.

 

Галина Гречин, для "Ні корупції!"