Як стати «кращим держслужбовцем»: історія Володимир-Волинської РДА

Щороку в Україні проводиться конкурс «Кращий держслужбовець року».  Однак його назва не дуже відповідає внутрішньому змісту. В державі, де процвітає корупція, а посади часто отримують не за професійні якості, а через звязки, навіть такий «совковий» конкурс буває уражений типовими хворобами сучасного українського суспільства.

slavdelo.dn.ua

slavdelo.dn.ua

Офіційною метою проведення конкурсу є «зростання професіоналізму, відкритості, інституційної спроможності державної служби, підвищення її авторитету шляхом узагальнення досвіду роботи кращих державних службовців, а також виявлення та заохочення найбільш професійно підготовлених працівників, які успішно та ініціативно виконують службові обов'язки, мають організаторські здібності, що ґрунтуються на сучасних знаннях».

Кращий службовець

Опікується проведенням конкурсу особисто голова Національного агентства України з питань державної служби Костянтин Ващенко.

Ващенко наказ

Як бачимо, все організовується серйозно, як і належить робити  поважним державним людям: оргкомітет, плани-програми, інформаційна кампанія на підтримку конкурсу і т.д.  І поки змагання між чиновниками апаратів Верховної Ради, Адміністрації президента і секретаріату Кабміну лише набирають обертів,  у багатьох райадміністраціях у різних регіонах вони вже завершуються.

І як свідчить наша історія, іноді для державного службовця конкурс дає можливість проявити не лише свої найкращі фахові і моральні якості, а подекуди й риси зовсім іншого плану.

ВВ РДА

22 квітня у Володимир-Волинській районній державній адміністрації (РДА) (Волинська область) відбувся конкурс на звання найкращого держслужбовця району у рамках щорічного Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець». Учасники мали виконати тестові завдання і визначити серед свого складу переможця. Здавалось би, звичайна пересічна подія зі зрозумілим алгоритмом дій. Однак не в цьому випадку.

Наталія Василець, Голова РДА. Фото з сайту РДА

Наталія Василець, Голова РДА. Фото з сайту РДА

Всього участь в конкурсі мали брати 23 держслужбовців району. Але під час виконання тестових завдань присутніми чомусь були лише 12 осіб. Під час конкурсу з усього складу комісії у залі засідань, де відбувалося написання тестів, був присутній тільки Роман Охріменко – заступник керівника апарату, начальник відділу організаційно-кадрової роботи РДА. Усі інші члени комісії займалися особистими справами.

Наприклад, голова комісії і очільниця райдержадміністрації Наталія Василець ходила із головою Волинської ОДА по сервісній зоні митного пропуску «Устилуг». Заступник голови комісії Сергій Романюк – керівник апарату РДА – був у відпустці. А начальник юридичного відділу апарату райдержадміністрації Мар’яна Захарчук, яка і стала найкращим держслужбовцем району, під час виконання тестових завдань приймала громадян. Як пояснив Роман Охріменко, вона «писала тести в індивідуальному порядку».

Шлях Мар’яни Захарчук до перемоги є доволі незвичайним. 2 березня 2016 року голова Володимир-Волинської РДА видала розпорядження №75. Документ стосувався затвердження нового складу організаційного комітету, Положення та плану заходів з проведення І туру щорічного Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець».

До складу організаційного комітету конкурсу увійшли семеро осіб на чолі з головою РДА Наталією Василець. Рядовим членом оргкомітету була затверджена і Мар’яна Захарчук, про що і йдеться в додатку №1 до вказаного розпорядження.

розпорядження про склад конкурсної комісії1

розпорядження про склад конкурсної комісії2

Однак 21 квітня, за день до проведення першого туру конкурсу, з незрозумілих причин очільниця Володимир-Волинської райдержадміністрації видає розпорядження «Про внесення змін до складу організаційного комітету з проведення І туру щорічного Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець». У ньому йде мова про виключення керівника юридичного відділу РДА Мар’яни Захарчук зі складу організаційного комітету. Наступного дня відбувається конкурс, на якому «випадково» перемогу здобуває вищевказана особа.

розпорядження про виключення Маряни Захарчук з складу комісії

Ще цікавіша ситуація з реакцією влади на такі метаморфози. У відповіді на інформаційний запит у загальному відділі Володимир-Волинської РДА надали копії вже відомого розпорядження від 2 березня за номером 75. Текст у документах аналогічний, але з єдиною відмінністю. У додатку №1 замість Мар’яни Захарчук фігурує прізвище Ольги Оласюк – провідного спеціаліста юридичного відділу РДА.

новий склад комісії з визначення найкращого держслужбовця

Яким чином можна видавати два різні документи під аналогічним номером,  у райдержадміністрації не пояснили.

Так само, не зрозуміло, для чого було 21 квітня голові РДА видавати окреме розпорядження про виключення зі складу оргкомітету людини, якщо вона не була її членом. Крім того, ніяких документів про зміни до розпорядження №75 про включення в комісію Оласюк Ольги немає.

Складається логічне враження: хитромудрі комбінації чиновникам Володимир-Волинської РДА, напевно, були потрібні для того, щоб на конкурсі «перемогла» потрібна людина.

Однак спочатку вони забули, що члени конкурсного журі не мають права брати участь в самому конкурсі. Їх функція – визначити переможця. І лише за день до проведення конкурсу голова РДА виправляє цю помилку і видає розпорядження про виключення зі складу оргкомітету особи, яка і стала переможцем.

Маніпуляції з документами і переможцями звичайного конкурсу на рівні райдержадміністрації абсолютно нівелюють такий захід. І ставлять під сумнів завдання культивації високих морально-ділових якостей у чиновників. Якщо кращого державного службовця обиратимуть таким чином, ми ніколи не побудуємо нову країну і не сформуємо нову еліту.

Петро Герасименко, для "Ні корупції!"