Експерти депутатам: “Не хочете декларувати майно — геть із влади”.

Декларація депутатів

Зображення: TI

У грудні до Конституційного суду України з поданням звернулись 48 народних депутатів. Вони просять суд визнати низку норм закону "Про запобігання корупції" в частині системи електронного декларування неконституційними. Експерти пояснюють, які законодавчі норми депутати хочуть скасувати і що буде, якщо суд стане на їхню сторону?

Олександр ЛємєновОлександр Лємєнов, співзасновник ГО "Центр локального самоврядування", менеджер антикорупційної групи РПР

Подання для Конституційного суду підписали найближчі 48 соратників Віктора Януковича. Серед них більшість народних депутатів парламентської фракції "Опозиційний блок" та їхні позафракційні сателіти. Вони намагаються не тільки убезпечити себе від кримінальної відповідальності за порушення порядку заповнень декларацій, а точніше, за приховування майна у своїх деклараціях, а й хочуть зберегти систему колективної безвідповідальності за незаконне збагачення.

Більшість із цих депутатів не можуть в юридичному полі пояснити походження нерухомості, автомобілів, земельних наділів, які були отримані упродовж їхньої державної служби.

Серед тих, хто підписав це подання, є керівник фракції "Опозиційного блоку" Юрій Бойко. Він багато часу провів у будівлі під куполом та в  уряді. Провідні ЗМІ називають його кінцевим бенефіціаром низки активів у сфері хімічної промисловості, житлово-комунального господарства та енергетики.

Окрім лідера "Опоблоку", свої підписи під поданням до Конституційного суду поставили мільярдер Вадим Новинський, брати Добкіни, Наталя Королевська, Сергій Ларін, Тетяна Бахтєєва, Олександр Вілкул, Юрій Воропаєв, Євген Бакулін та інші одіозні персони українського політикуму.

Evhen ChernyakЄвген Черняк, аналітик "Transparency International Україна"

Подане у грудні подання до Конституційного суду за законодавством мало бути розглянутим протягом трьох місяців. На жаль, на сьогодні розгляд досі триває. Ми сподівались, що розгляд буде проведений в інтересах національної безпеки і боротьби з корупцією.

Із законодавства хочуть вилучити низку норм, які серйозно зменшать ефективність електронного декларування. Наприклад, у першу чергу хочуть вилучити доступ до бази декларацій, яка має бути в онлайн-доступі досяжною для кожного громадянина України. Скаржники вважають, що це не протрібно і база має бути закритою.

Також є бажання вилучити низку повноважень новоствореної Національної агенції з питань запобігання корупції (НАЗК): щодо повної перевірки декларацій та щодо моніторингу стилю життя.

До прикладу, якщо буде зазначена в декларації неправдива інформація, то у разі задоволення Конституційним судом цих вимог,  Нацагенство не матиме повноважень для перевірки,  де ж саме порушення і чи є воно взагалі.

Також скаржники бажають вилучити норми щодо кримінальної відповідальності за берхню в деклараціях. Тобто, це продовження цього логічного ряду. Не можна буде встановити саме порушення і не буде відповідальності за це. Тобто, це буде ідеальною ситуацією для корупціонерів, які уникнуть відповідальності.

Нова декларація містить набагато ширший перелік відомостей, які потрібно внести. Вона набагато краща, ніж попередня. Скаржники бажають вилучити положення з декларації щодо недобудованих будинків, цінного рухомого майна (автомобілів, картин), щодо грошових активів готівкою, яка є у службовця.

Скаржники дуже багато апелюють до Конституції України, до порушення прав людини і нарікають, що буде порушено їхнє права на приватність. Ця теза не витримує жодної критики. Вони самі навіть в конституційному поданні зазначають, що право на приватність може бути обмежене в інтересах національної безпеки України. Відповідно до чинного законодавства про нацбезпеку, корупція визнана однією з найбільших загроз для національної безпеки України. Вони таким чином нівелювали свою позицію.

Подібні випадки були в багатьох країнах світу, коли посадовці намагались оскаржити такі речі щодо декларування. Конституційні суди, Верховні суди США, Німеччини, Сінгапур приймали рішення в інтересах національної безпеки, боротьби з корупцією і зазначали, що посадовець обтяжений певними зобов'язаннями перед суспільством. Він має проводити нормальну політику і право на належний ефективний для суспільства уряд є більш доцільним та вищим за цінністю, ніж право окремого індивіда, який знав, на що йшов. Все дуже просто. Не хочете декларувати - йдіть з влади. Це буде найкращий правовий вихід із цієї ситуації.

Якщо подання суд задовільнить, то не буде жодної відповідальності за те, ЩО ти вносиш в декларацію. Це буде диверсією проти електронного декларування.

_DSC1560Олександра Дрік, голова ради громадської організації "Громадський люстраційний комітет"

Чому ця загроза є реальною? Тому що третина чинного складу Конституційного суду - це досі ті самі люди, які допомогли Януковичу узурпувати владу. Два роки тому Верховна Рада проголосувала за постанову, якою рекомендувала звільнити усіх суддів Конституційного суду за порушення присяги судді. За цю постанову також голосував тоді народний депутат Петро Порошенко, який після того, як став президентом, не зробив нічого для того, аби звільнити суддів,  призначених за президентською квотою.

Цією постановою Верховна Рада також доручила Генеральній прокуратурі розпочати розслідування того рішення, яке приймали судді Конституційного суду і за результатами двох років розслідування Генеральна прокуратура повідомила, що у неї є докази вчинення суддями Конституційного суду кримінального правопорушення. А це ухвалення неправомірного рішення, яке призвело до тяжких наслідків.

Як ви знаєте, в Конституційному суді зараз перебуває не лише провадження про електронне декларування, а й цілих два провадження по люстраційному закону. І це, на жаль, свідчить про те, що колишні регіонали, які хочуть повернутись до влади, і ті нинішні представники олігархів у всіх органах влади на чолі з президентом України, дуже хочуть, щоб процес очищення влади не відбувся.

Я хочу закликати усіх уважно слідкувати за цією справою. Тому що від того, чи зможемо ми захистити люстраційний закон та електронне декларування в Конституційному суді, залежить, чи відбуватиметься очищення влади в України.

Ми дуже сподіваємось, що судді не будуть ставити під загрозу безвізовий режим, для запуску якого система електронного декларування була однією з ключових вимог.

Записав: Микола Мирний, для "Ні корупції!"