Лейкоз корів: хвороба чи спроба чиновників нажитися на праці селян?

cherk-zolot-lejkoz-cow

На Черкащині у селі Домантове Золотоніського району майже чотири десятки селянських корів чиновники хочуть пустити під ніж. Це більше половини стада – у селі утримують понад сім десятків корів. Підставою для забою є начебто виявлена у тварин хвороба – лейкоз великої рогатої худоби.

Як зазначають місцеві епізоотологи, нині наука розробляє методи ефективної боротьби з цим недугом. Поки що вітчизняні ветеринари в силах боротися загалом за здоров’я стада. За здоров’я окремої тварини ми боротися не в змозі. Лейкоз, кажуть науковці, - це хронічна хвороба пухлинної природи, що протікає безсимптомно або характеризується лімфоцитозом і злоякісним розростанням кровотворних і лімфоїдних клітин у різних органах. Лікування хворих на лейкоз тварин не проводять. Вони приречені на забій.

cherk-zolot-cow-lejkoz-03

У Золотоніському районі торік ветеринари виявили 39 лейкозних корів, із них у Домантовому - 25. За офіційними повідомленнями місцевої влади, на забій здали 34 тварини. Тобто, як зазначає у коментарі «Ні корупції» районна держпродспоживслужба, п’ятеро хворих тварин залишили у селі. До них варто додати ще 14 корів з лейкозом, у яких виявили лейкоз минулого, 2014 року, й не забили.

cherk-zolot-cow-lejkoz-04

Місцеві селяни не вірять у достовірність аналізів, проведених у місцевій лабораторії. Люди підозрюють, що на їхній праці хочуть нажитися.

«Якщо туберкульоз, лейкоз у Черкаській області здається на три м’ясокомбінати, м’ясо тварин, яких визнали позитивними на лейкоз, але вони ще не хворі, а позитивно реагуючі за результатами відповідних аналізів, їхнє м’ясо здається без обмеження у ціні і прийомці», - повідомив Євгеній Дозорець, в.о. начальника держпродспоживслужби у Золотоніському районі.

Селяни кажуть, що таких лояльних заготівельників ще жодного разу не бачили. 12 років пан Костянтин у Домантовому тримає корів. У його господарстві їх десять. Три нещодавно вибракували, бо вони хворі на лейкоз. «Якщо м’ясо беруть на забій по 32 грн., то від лейкозної корови по 12. Маємо різницю у мінус 20 грн. А це в межах 20 тисяч на одній туші у середньому», - бідкається чоловік.

«Для селянина, який ходить в одних штаніх, звиняйте за вислів, - я оці штани як з міста привіз, коли сюди приїхав 12 років назад, вони у мене парадно-вихідні - так і є. За модою тут ніхто не слідкує, тут треба мати хороші кирзяки, шоб у багнюці і кізяку ходить по вуха. Отакий труд селянина, який класично зв’язаний різними обмеженнями нашою державою», - каже Костянтин.

Люди змусили чиновників з району приїхати до села, щоб ті роз’яснити ситуацію.

cherk-zolot-cow-lejkoz-37

Світлана, жителька села Домантове: «Ми не віримо, що 42 корови можуть бути лейкозні!»

Її сусідка Інна обурюється: « Аналізи робили минулої весни, літо ходили корови, чого не робиться аналіз осінню? Щоб люди зиму не держали тоді той скот. Зиму п’ємо молоко, беруть молоковози, п’є Золотоноша, Черкаси, Канів, а весною виявляється, що його пить не можна було!»

cherk-zolot-cow-lejkoz-19

«Люди хочуть або самотужки боротися, або просимо нам допомоги якої-небудь ззовні. Бо ми тут…, на нас ніхто не зважає, ми ніхто», - каже місцева жителька Надія Іванівна.

«У мене були лейкозні дві корови, я здав їх, сказали, я здав. Купив у Драбівцях, там і не чули про лейкоз. Купив «гольштинку», хорошу корову і теличку ще, привіз сюди – тут лейкоз!», - шокований ситуацією пан Василь з Домантового.

«Корівці моїй 12 років уже, і на цьому молоці виросла внучка, сім років, і зараз їсть сир сметану, і нічого, все нормально», - каже пенсіонерка з Домантового пані Світлана. Віднедавна годувальниця її родини Квітка – теж у списку лейкозних тварин.

cherk-zolot-cow-lejkoz-18

«Ми так співчуваємо вам шановні, серце оце колотиться…» - так лірично пробує почати розмову Олена Давиденко, завідувачка лабораторії, яка виявила позитивну реакцію на лейкоз у крові домантівських корів.

Люди не ймуть віри щирості чиновниці, тоді пані задіює усі свої наукові знання та досвід, пробує переконати селян, що за 26 років роботи добре знає свою справу, і помилки в діагнозі – виключені.

«Реакція стоїть 72 години, от скількись там позитивних. Як бачимо, що є позитив хоча б одна проба, повністю переставляєм усе, для своєї впевненості. Тому що я державна людина, я даю експертизу. Остаточний результат по закону буде готовий через 5-7 днів», - каже Олена Давиденко.

З незрозумілих причин, результат аналізу, за словами власників корів, їм повідомили аж через два тижні. Чому так зволікали, ніхто з чиновників ні нам, ні селянам так і не пояснив, попри неодноразові запитання-прохання про це.

cherk-zolot-cow-lejkoz-28

Державний дільничний ветлікар Оксана Прудиус у поширенні хвороби звинувачує власників худоби. У коментарі «Ні корупції» пані Прудиус апелює до конкретного випадку. Наскільки він показовий? Ветлікар не має щодо цього жодного сумніву, до аргументів селян – байдуже, та й документально вердикт уже готовий.

«В чотирнадцятому році ось були три корови, в 15 році – всі одна позитивна, друга негативна, в шістнадцятому році одна тварина, вони сказали, що вони здали, виявляється в шістнадцятому році – одна лейкозна. То откуда береться лейкоз? То, значить, не всі здали!», - розповідаючи про конкретного власника корів, робить висновки Оксана Прудиус.

cherk-zolot-cow-lejkoz-35

Фахівці наполягають, що хвороба поширилася унаслідок перезараження. Відповідальність за це, кажуть ветеринари, власне на громаді, яка, нібито мала би сама контролювати подальшу долю хворих тварин.

«Якщо не вилучити хвору тварину, хвороба поширюватиметься. Якщо люди сумніваються, вони мають право протягом 15-ти днів з часу оголошення результатів аналізу здати повторний аналіз в арбітражну лабораторію у Києві власним коштом. Минулого року ця сума становила 90 грн», - повідомляє «Ні корупції» Євгеній Дозорець, в.о. начальника Держпродспоживслужби у Золотоніському районі.

cherk-zolot-cow-lejkoz-24

Чиновник зазначає, що лабораторія у Києві неупереджена. «Вона не знає прізвища, вони інкогніто прийняли матеріал, записали номер вхідний, не знаючи, звідки ця людина, звідки ця проба. Згідно з інструкцією, з моменту, коли я, інспектор, отримаю з лабораторії результат, я пишу припис, що людина повинна закрити цю тварину в себе. Без реалізації молока і тільки до двох років», - розповідає Євгеній Дозорець.

Домантове лейкоз ВРХ

Інструкція з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу, п.2.5.

Справді, якщо у власника худоби є сумніви стосовно результатів аналізів на лейкоз, відповідно до п.2.5. Інструкції з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу, Інститут з лабораторної діагностики проводить арбітражне дослідження. Але, УВАГА, не пізніше, ніж через 15 діб після першого взяття крові. До того ж, результати арбітражних досліджень є остаточними.

cherk-zolot-cow-lejkoz-29За словами ж пана Дозорця, такі аналізи проводять протягом 15 днів після оголошення результатів.
Що це - незнання службової інструкції, чи умисел?

Про обмовку версію упускаємо, адже перепитували у чиновника, з якого моменту відраховують ті злощасні 15 днів, які, зрештою, на думку більшості селян, погоди у Домантовому не зроблять, -оскільки і власники худоби, «позитивної на лейкоз», і наші джерела мають сумніви щодо незацікавленості у підтвердженні результатів районної лабораторії арбітражною.

Та й самі чиновники кажуть, що результати майже завжди підтверджуються, лише в окремих випадках виявляють незначні помилки, але це трапляється дуже рідко.

cherk-zolot-cow-lejkoz-55

Досить інертна та безпорадна у вирішенні цього питання місцева влада. «Виходи є завжди. Треба зробить передослідження. Написать заяву, зробим аналізи повторно, і далі буде видно, шо робить. Це лейкоз, це серйозне захворювання», - каже Віктор Білялов, сільський голова Домантового.

«Не віримо у справедливість цих аналізів. Все робиться для того, щоб людські господарства знищити. Будемо шукати на Київській трасі правду, разом з коровами та молоком хочемо зробити пікет», - погрожують місцеві селяни.

Переважна більшість селян Домантового живуть за рахунок власного підсобного господарства. Корови для цих людей - і годувальниці, і члени родин.

cherk-zolot-cow-lejkoz-51

Поки чиновники апелюють до статистичних даних, наукових понять та совісті власне самих власників тварин, селяни пропонують шляхи вирішення проблеми.

Один з яких - це можливість пересвідчитись у неупередженості результатів аналізів в обраній ними лабораторії, нехай навіть і за межами України.

cherk-zolot-cow-lejkoz-20

Люди також вимагають вигідного механізму компенсації збитків у разі виявлення лейкозної корови.

Такий механізм, до прикладу, має сусідня Білорусія. Там господарю хворої тварини дають 10 днів, після закінчення яких представник державної ветеринарної служби, заготівельник і представник страхової компанії або стабілізаційного фонду по утриманню і наданню розвитку тваринництва забирають корову, залишаючи відповідні документи. Решту коштів, необхідних для придбання здорової корови, людині надає держава.