Як Одеська міська рада приховує проекти своїх рішень

IMG_5640

Два місяці тому ми писали про способи усунення громадськості від аналізу проектів рішень, які використовує Одеська міська рада. З того часу пройшло ще дві сесії, і ми дізналися про цю проблему більше. Для кращого розуміння матеріалу радимо спочатку прочитати першу статтю на цю тему.

Фотографія міського голови Одеси Геннадія Труханова обрана нами як ілюстрація блогу не випадково. Насправді цей чоловік найкраще уособлює собою міську раду, оскільки  він у  ручному режимі керує усіма значними процесами, що в ній відбуваються.

До перелічених минулого разу способів приховування проектів рішень нам довелося додати ще цілу низку. Давайте розглянемо всі способи по порядку.

Спосіб 1. «Безіменна могила».

За двадцять робочих днів до пленарного засідання кожної сесії міська рада публікує архів з безіменними документами. Виглядає це ось так:

sessia_27_04 оприлюднені за 20 днів

Оформлені таким чином проекти рішень майже ніхто з громадян на читає, оскільки не видно назв документів. А відкривати всі 57 документів по черзі, тільки щоб прочитати назви і зрозуміти, чи цікавить певний проект рішення, це складне завдання навіть для дуже мотивованої людини, не кажучи вже про пересічних громадян. З кожною сесією оприлюднених таким чином проектів стає все більше (на 4-й сесії – 41, на 5-й – 49, на 6-й – 57). Логіка міської ради проста: чим більше проектів накидати в «безіменну могилу», тим складніше в них розібратися, тим менше охочих читати проекти рішень і контролювати міську владу.
Для того, щоб боротися з цим неподобством, громадська організація «Антикорупційний офіс» створила постійний гугл-документ, в який ми одразу після оприлюднення вставляємо назви проектів і розміщуємо самі проекти за гіперпосиланням у назві.

Спосіб 2. «Інформаційне сміття».

Після того, як ми створили гугл-таблицю з проектами рішень і почали в ній відмічати їх подальший розгляд,  ми виявили цікавий факт. Приблизно половина рішень з «безіменної могили» на сесію взагалі не виносяться. А оприлюднюються вони лише для того, щоб створити враження, що мерія виконує норми закону і оприлюднює проекти за 20 робочих днів. Причому, відсоток проектів, які внесені «для кількості», від сесії до сесії майже не змінюється.

Наприклад, перед 3-ю сесією в «безіменній могилі» було оприлюднено 41 проект, із яких у порядок денний включили тільки 19 (46%). Перед 4-ю сесією було винесено 49 проектів, із яких у порядок денний включили лише 25 проектів (51%). Перед 6-ю сесією в «безіменній могилі» було вже 57 проектів, з яких на сесію винесено лише 28 (49%). Тобто, приблизно половина проектів рішень оприлюднюються просто «для кількості».

І міська рада навіть не робить собі клопоту якось це «інформаційне сміття» приховати. Майже всі ці проекти розміщуються в списку компактно. Наприклад, оприлюднене для 5-ї сесії «інформаційне сміття» мало номери підряд з 28 по 49. На 6 сесію проекти, включені «для кількості», мали номери з 23 по 50. Як правило, «інформаційним сміттям» є однотипні проекти рішень про присвоєння адрес різним земельним ділянкам.

Співробітнику Антикорупційного офісу Аркадію Топову навіть вдалося зняти на відео, як за подібною схемою в порядок денний вносять дві адреси, просто для кількості:

На відео голова земельної комісії Олег Бриндак говорить: «Нам дайте два адреса. Мы их внесем, чтобы был пункт повестки дня. А потом дадим поправками. Что-то такое не вызывающее: из Суворовского, Малиновкого..» (мова іде про віддалені від центру райони, які не викличуть зайвої уваги громадськості).

Вже ближче до сесії «інформаційне сміття» замінюють на «потрібні» проекти рішень. І якщо проекти не порівнювати, то підміну складно помітити. Але в гугл-документі Антикорупційного офісу  чітко видно, що за 20 робочих днів оприлюднюються одні проекти рішень, а на сесію виносяться вже зовсім інші.

Спосіб 3 «Інформація щодо проектів».

Цей спосіб застосовується для земельних питань. Проекти рішень не оприлюднюються. Замість них перед кожною сесією оприлюднюються таблиці. Вони мають нумерацію як проекти рішень, проте це лише зведені таблиці з частиною інформації щодо десятків рішень. Ці «псевдопроекти» мають одну і ту саму нумерацію на різних сесіях і починаються всі однаково: «Інформація щодо проектів рішень Одеської міської ради про …
- предоставление в собственность (аренду) физическим лицам земельных участков (пункт порядку денного 6.2);

- надання дозволу юридичним особам, фізичним особам-підприємцям на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (пункт порядку денного 6.3);

- предоставлении в аренду, постоянное пользование земельных участков юридическим лицам, физическим лицам – предпринимателям (пункт порядку денного 6.4);

- надання дозволів суб’єктам господарювання на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (пункт порядку денного 6.5);

- внесення змін до раніше прийнятих рішень Одеської міської ради (пункт порядку денного 6.6);

- поновлення договорів оренди землі та внесення змін до договорів оренди землі, перегляд орендної плати (пункт порядку денного 6,7).

Двомовність переліку  - це не моя помилка. Міська рада так їх і оприлюднює.

Наведу приклад такого "юридичного дива", оприлюдненого перед останньою сесією під назвою «проект рішення 6.6»:

proekt_6.6 [Режим ограниченной функциональности] - Microsoft Word

Як бачите, це не проект рішення, а назва двох проектів. В чому суть змін, про які іде мова, ми дізнаємося тільки коли будуть оприлюднені ухвалені рішення. Отака у нас прозора міська рада(((.

А ось у якому вигляді одесити дізнаються про їх землю, яку Одеська міська рада здає в оренду:

proekt_6.4 [Режим ограниченной функциональности] - Microsoft Word

В цій таблиці відсутня більшість інформації, яка зазначена в проекті рішення. З принципових моментів відсутні: кадастровий номер (без якого не можна дізнатися, де конкретно розташована ділянка), підстави для виділення цієї ділянки певній особі  і найголовніше – вартість орендної плати, яку буде сплачувати особа.

Наприклад, рішення про виділення землі депутату Етнаровичу (секретар фракції «Доверяй делам») і його родичам займає 4 сторінки, але замість проектів цих рішень, громада мала доступ тільки до 2 рядочків. Зокрема, тільки з оприлюдненого рішення ми дізналися про те, що депутат отримав ділянку за 5% від її нормативної грошової оцінки.

488-VII_ot_16.03.16 ФОП Етнарович О.В [Режим ограниченной функциональности] - Microsoft Word

Скільки ж це виходить у гривнях, нам дізнатися не вдалося досі, оскільки проекти договорів, які мають долучатися до рішень, міська рада не оприлюднює, і на запит не надає.

А завод «Одескабель» отримав земельну ділянку взагалі за 3% від її нормативної грошової оцінки, про що ми також змогли дізнатися тільки з оприлюдненого рішення. Керівник цього заводу – батько депутата від партії «Доверяй делам» Іоргачова. Антикорупційний офіс вже писав про те, що цей депутат не любить повідомляти про наявність у нього конфлікту інтересів.
Подібним чином під виглядом 6 пунктів порядку денного на кожній сесії протягуються десятки земельних питань, які не оприлюднені належним чином.

Спосіб 4. «Правки до повної зміни змісту».

Суть способу полягає в тому, що з моменту оприлюднення проекту в нього можуть внести будь-які зміни, і громадськість дізнається про це лише на сесії з фрази «Ставиться на голосування проект рішення № Х з поправкою депутата або комісії У. І якщо Х ми вже бачили, то що з себе являє поправка Y можна дізнатися лише згодом, порівнявши ухвалене рішення і проект, який оприлюднювався. Причому, депутати про подібні зміни дізнаються часто також в останній момент.

Fwd В дополнение к ранее направленным материалам IV сессии_7 - oleksiychornyygmail.com - Gmail - Google Chrome

Це скрін листа, який надійшов депутатам на скриньки в день 4-ї сесії міської ради. Повага до депутатів у подібних випадках проявляється не підписом, а тим, що їм пропонують розібратися в 24 приєднаних документах прямо перед сесією, яка почалася в цей самий день (3 лютого) о 10 ранку.

На 5 сесії міської ради щонайменше 12 проектів рішень містили поправки, зміст яких громадськості не відомий, оскільки під час голосування за проект рішення міський голова лише озвучує, скільки правок внесено до проекту, але не озвучує їх зміст:

Спосіб 5. «Неоприлюдення порядків денних і невчасність оголошень».

Прочитавши про спосіб «Правки до повної зміни змісту» читач може спитати, що заважає громадянину прийти на засідання постійної комісії, коли розглядається проект рішення, який його цікавить, і дізнатися, які правки в нього вносять? Заважає те, що комісії не оприлюднюють порядків денних своїх засідань, і громадськість не знає, які саме питання будуть розглядатися в який день. Хоча завчасне оприлюднення порядків денних прямо передбачено пунктом 7, частини 1, статті 15 закону «Про доступ до публічної інформації», жодна постійна комісія Одеської міської ради цього не робить.
Щоб боротися з цим неподобством, волонтери Антикорупційного офісу ходять на кожне засідання постійних комісій і знімають все, що там відбувається на відео. Це відео, разом з коротким описом і наявними документами можна знайти в розділі «Комісії ОМР» на сайті Антикорупційного офісу.

Але навіть наші волонтери, які постійно відслідковують сайт міської ради, інколи не встигають потрапити на засідання комісій. Причина полягає в невчасності публікацій оголошень про час і місце засідання комісій. Згідно з частиною 10 розділу 3 Положення про постійні комісії Одеської міської ради такі оголошення мають оприлюднюватися за 3 робочих дні. По факту ж вони оприлюднюються  часто за кілька годин до початку комісії.

Засідання комісій

А деякі комісії, наприклад, комісія по архітектурі, дозволяють собі проводити засідання взагалі нікого не повідомляючи. В зв’язку з чим Антикорупційний офіс звернувся в комісію по законності міської ради.

Були також спроби депутатів заборонити нашим волонтерам знімати відео і провести закрите засідання комісії. Але ми досить швидко відновили статус-кво.

Спосіб 6 «Оприлюднення не розпорядниками».

Одеська міська рада надала нам офіційну відповідь щодо того, чому вони не оприлюднюють проекти рішень за 20 робочих днів.

Відповідь 1 з виділенням

Тобто, офіційна позиція Одеської міської ради полягає у тому, що проекти, розроблені міським головою, депутатами і постійними комісіями міської ради, можуть не оприлюднюватись, оскільки вони не є розпорядниками. А оприлюдненню мають підлягати лише проекти рішень, винесені виконкомом. За такою логікою Одеської міської ради оприлюдненню має підлягати лише 5% рішень міської ради, оскільки за перші 4 сесії міська рада ухвалила 416 рішень, і з них лише 22 проекти рішень були винесені виконавчим комітетом.
Зрозуміло, що це є хибним трактуванням закону, оскільки таке трактування порушує право громади на доступ до інформації.

Спосіб 7 «Винесення з голосу».

Ми докладно розписали в попередній статті, чому у депутатів немає права виносити з голосу проекти рішень, які не були вчасно оприлюднені.

На брифінгу після 4-ї сесії, відповідаючи на наше запитання, чому 35 проектів рішень сесії взагалі не були оприлюднені і внесені в порядок денний з голосу, мер розповів нам, що ми погано знаємо закони, але пообіцяв, що кількість рішень, які виносяться «з голосу», буде зменшуватись. Дійсно, в цьому питанні відбулися невеличкі позитивні зміни. На 5-й сесії таких проектів було 7, а на 6-й сесії – 8. І приблизно половину таких проектів рішень почали оприлюднювати хоч за один чи два дні до сесії. Але немає ніякої гарантії, що на наступній сесії питань «з голосу» не буде знову 35, або 135, оскільки наразі мерія є абсолютно безкарною в питанні порушення закону про доступ до публічної інформації.

Чи можливо змусити чиновників виконувати закон, і як це зробити, - у нашому наступному матеріалі "Мама, шо же делать?.."

Олексій Чорний, для "Ні корупції!"

Для підготовки цієї статті використовувалися матеріали, зібрані в рамках проекту «Громадський контроль діяльності Одеської міської ради», що реалізується організацією «Антикорупційний офіс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».