Мама, шо же делать? Як змусити Одеську міськраду виконувати закон

Труханов звонки

Генадій Труханов - міський голова Одеси. Фото: Фейсбук

Закон «Про доступ до публічної інформації» вимагає від органів місцевого самоврядування опубліковувати проекти рішень за 20 робочих днів до їх розгляду (близько календарного місяця).

З часу ухвалення цього закону пройшло вже 5 років, але вчасного оприлюднення усіх проектів рішень місцевих рад досі не відбувається. 

Два місяці тому ми писали про способи усунення громадськості від аналізу проектів рішень, які використовує Одеська міська рада. З того часу пройшло ще дві сесії, і ми дізналися про цю проблему більше. Ми виявили близько десятка різноманітних способів-хитрощів, за допомогою яких депутатам вдається позбавляти  громадськість  можливості завчасно отримувати проекти рішень майбутніх сесій  та розбиратися в їх змісті.

Що з цим робити? Як вплинути на чиновників, від яких залежить вирішення того питання?

Наразі ми бачимо три способи боротьби за доступ до проектів рішень

1. Судове оскарження
Вивчивши практику і порадившись з юристами, ми знайшли кілька можливостей.
а). Звернутися до суду з вимогою заборонити міській раді виносити на сесію проекти рішень, які не оприлюднені за 20 робочих днів.

Складність полягає у тому, що звернутися можна тільки після того, як з’явиться порядок денний сесії, в якому будуть наявні неоприлюднені вчасно проекти рішень. Оскільки ж  порядок денний з’являється тільки за 10 календарних днів до сесії, то лишається надто мало часу на оскарження. За таким механізмом ми звернулися до суду 21 квітня, і до сесії, яка була 27 квітня, наш позов розглянутий ще не був.

б). Звернутися до суду з вимогою скасувати ухвалені рішення, які не були вчасно оприлюднені.

Складність цього підходу полягає в тому, що рішення треба скасовувати по одному. І крім часу на засідання, за кожен позов треба сплатити судовий збір в розмірі 0,4 мінімальних зарплати (551 грн). До того ж, подавати судовий позов може лише особа, якої це рішення стосується напряму. Тобто, щоб скасувати 12 ДПТ (детальне планування території), що були ухвалені 3 лютого без належного оприлюднення, треба знайти 12 осіб, що мешкають саме на території, для якої розроблюється ці ДПТ, і більше шести тисяч гривень.

2. Винесення проблеми в публічну площину.

Треба віддати належне Одеському міському голові Труханову, він достатньо відкритий до запитань. Принаймні, після кожної сесії на брифінгу ми озвучуємо кількість проектів, що не були оприлюдненні належним чином або взагалі були винесені «з голосу», і задаємо запитання міському голові, чому міська рада порушує закон.

Судячи з усього, йому це не дуже подобається, але він щоразу дає відповідь, що міська рада все менше і менше виносить проектів «з голосу», а також повідомляє різні причини невчасності оприлюднення проектів.
Відео з брифінгу після 4-ї сесії:

Після 5 сесії ми спитали міського голову, чому з 70 проектів, що були в порядку денному, вчасно оприлюднені були менше половини:

Нам відповіли, що за 20 робочих днів було оприлюднено 49 проектів рішень. А коли ми повідомили, що більшість із цих проектів у порядок денний не потрапили (як «інформаційне сміття»), то Труханов розповів нам, що публікація могла бути «на стенді».

Ми зробили запит на інформацію, де ж шукати цей стенд, і з нетерпінням чекаємо на відповідь).

Також ми надіслали до міської ради запит щодо того, коли і в який спосіб був оприлюднений один із проектів рішень Одеської міської ради. На що отримали відповідь що визначений мерією розпорядник цією інформацією не володіє.

Про-оприлюднення-ДПТ

Це не дивно, бо не можна володіти тим, чого не існує, оскільки проект не оприлюднювали.

Після 6-ї сесії ми вже поінформували міського голову, що подали до суду через неоприлюднення більше, ніж 30 проектів рішень.

На що нам відповіли: «если суд поправит нас, то мы примем во внимание».

Судячи з усього до рішення суду все буде лишатися по-старому. І знаючи лояльність Приморського суду до мерії, шансів отримати рішення на нашу користь небагато. Але ми сподіваємося, що міському голові колись набридне виправдовуватися після кожної сесії, і в цьому питанні почнуться позитивні зрушення.

3. Законодавчі зміни

Шоб вирішити це питання назавжди, необхідно внести зміни в закон «Про доступ до публічної інформації», що унеможливлять описані нами  способи усунення громадськості від аналізу проектів рішень.

Також треба передбачити суттєву відповідальність для особи, яка включає такі проекти в порядок денний або виносить ці питання на голосування на пленарному засіданні сесії. Бо закон без санкції – це декларація, а не закон.

Олексій Чорний, для “Ні корупції!”

Для підготовки цієї статті використовувалися матеріали, зібрані в рамках проекту «Громадський контроль діяльності Одеської міської ради», що реалізується організацією «Антикорупційний офіс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».