Нова ціна газу: необхідність чи подарунок для мафії?

yak-vikoristovuvati-prirodniy-gaz“Кабмін підвищує ціни на газ для населення. Гройсман уже розповів про нові тарифи, і 27 квітня 2016 року уряд може затвердити відповідне рішення, повідомляє УНІАН.

Інформацію підтверджує і "Экономическая правда". Як зазначає видання, підвищення планувалося з 1 квітня цього року до 75% паритету, однак уряд Арсенія Яценюка відклав його на місяць.

"У розпал політичної кризи залишив це непопулярне рішення для наступників. Така собі маленька помста", – саркастично пояснив співрозмовник “Экономической правды” в Мінфіні.

По суті, підвищуючи тарифи до 100%, Кабмін зробить навіть більше, ніж, начебто, від нього вимагає МВФ.

"Щоб пройти весь негатив одразу і не розтягувати на два роки. Але люди ще не пристосувалися до нинішніх цін. Плюс цього року була тепла зима. Я боюся, що ми увійдемо в кризу неплатежів", – пояснив у розмові з виданням один з членів уряду.

Ще один момент з тарифами напряму стосується субсидій для населення на оплату комунальних послуг. З одного боку, підвищення тарифів означає збільшення витрат держбюджету на виплату субсидій. З іншого боку, підвищення ціни призводить до підвищення рівня енергоефективності.

Є очікування, що цього року населення масово відреагує на підвищення тарифів у 2014-2016 роках, і почне економити. Прорахувати цей ефект складно, але в кінцевому результаті зниження споживання може частково нівелювати необхідність збільшення субсидій, йдеться в публікації.

Водночас екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий впевнений, що “нове підвищення цін на газ для населення, яке заплановане з 1 травня, – це просто здирництво, адже не має під собою реальних підстав”. Про це він заявив у коментарі інформагентству ZIK.

На його думку, адміністративне зростання цін у будь-якому разі дестабілізує економіку.

Новий прем’єр Володимир Гройсман сказав, що вони забезпечать макроекономічну фінансову стабільність, але це залишається пустими словами. Насправді вони підвищують ціни, і тим самим будуть підштовхувати далі інфляцію й падіння рівня життя. А це означає скорочення внутрішнього споживчого ринку, а за ним – скорочення всього внутрішнього ринку. Тобто, це продовження стагнації, падіння виробництва. Зокрема, в цьому році ми спостерігаємо непередбачуване багатьма керівниками падіння виробництва у сільському господарстві”, – зазначив економіст.

Інша сторона цієї проблеми, за словами Ланового, – це те, що підвищення цін на газ “дає можливість нафтогазовій мафії беззастережно підвищувати будь-які свої витрати, які будуть покриватися цими підвищеними тарифами”.

Також, за його словами, немає підстав пояснювати підвищення тарифів для населення вимогами МВФ: “Немає таких вимог. Завдання перед урядом полягає в тому, щоб скоротити офіційний дефіцит бюджету і нелегальний дефіцит, пов’язаний з тим, що в 2014 році у нас з бюджету понад 100 мільярдів гривень давали “Нафтогазу”, щоб він нібито перекривав різницю у цінах. Але, будь-ласка, “Нафтогаз України”, не купуйте цей дорогий газ, не спекулюйте внутрішнім газом, розподіляйте газ таким чином, щоб внутрішнє виробництво забезпечило внутрішнє споживання”.

На думку економіста, якщо промисловість не може вкластися у світові ціни газу і випускати прибуткову продукцію, такі підприємства неперспективні, їх треба модернізувати і реконструювати.

"У нас створена модель, коли бюджет і НБУ фактично надають валюту для потреб цього промислового комплексу і цим, по-перше, спустошують валютну систему, а по-друге, підтримують на плаву неконкурентоспроможні застарілі виробництва. Це і є корупція, зловживання службовим становищем, сприяння монополістам і таким, як правило, олігархічним промисловим підприємствам", – підкреслив Лановий.

Довідка “Ні корупції!”

Як відомо, з 1 травня уряд планує підвищити “соціальну” ціну на газ.

Кубометр палива замість 3,60 грн для населення та 2,99 грн для централізованих котелень буде коштувати 5,50 грн.

"Ні корупції!" - за матеріалами ЗМІ