В Управлінні ДМС Вінницької області просять плату за незрозумілі послуги

ДМС Вінниця

В Управлінні Державної  міграційної служби Вінницької області, під час оформлення посвідки на тимчасове проживання справляється плата за незрозумілу послугу в розмірі 25 гривень.

 З даним непорозумінням стикнулася особа, що оформлювала в Управлінні посвідку на тимчасове проживання в Україні. Задля оформлення даної послуги до переліку необхідних документів також входить встановлена законом оплата.

На офіційному сайті Державної міграційної служби вказано, що при оформленні посвідки вартість її отримання складає: послуга - 52.49 грн., вартість бланка – 21.30 грн., державне мито – 2 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Тобто, всього разом 107.79 грн. : 73.79 грн. + 34 грн. (1 неоподаткований мінімум громадян – 17 грн).

При поданні усього необхідного пакету документів, що потребує законодавство для даної послуги, працівники сектору міграційної роботи Управління ДМС Вінницької області без пояснення цільової направленості платежів (тобто, що, куди, і за що треба платити), надавали папірець з необхідними реквізитами для сплати.

Фото 1

На фото можна побачити, що надруковано три «платіжки» :

  • Перша – за оформлення та видачу посвідки на тимчасове проживання. Одержувач УДМС України у Вінницькій області (80, 99 грн.).
  • Друга – за сплату державного мита (34.00 грн.).
  • Третя – 25 грн одержувачу ВФ ДП «Документ»

Під час безпосереднього оформлення даної послуги не було часу, можливості та необхідних знань законодавства розібратися, що ж є таке ВФ ДП «Документ» - кому і за що ми йому платимо. А тому особою, що оформляла посвідку, слухняно було сплачено по всіх рахунках, що містилися на роздрукованому папірці.

Коли я почала цікавитися даним питанням, то виявилося, що питання щодо діяльності і надання послуг  ДП «Документ» неодноразово підіймалося журналістами «Ні корупції» .

На офіційному сайті  ДМС України сказано, що саме Державне підприємство «Документ» створено з метою ефективної організації надання послуг міграційно-паспортних питань.ДП Документ

За розпорядженням Кабінету Міністрів України, ДП «Документ» входить до сфери управління ДМСУ. З цього ж офіційного сайту з’ясовуємо: «Основним завданням підприємства є сприяння ДМСУ у виконанні її функцій, зменшення навантаження на відповідні підрозділи та удосконалення сервісу надання послуг. Це досягається шляхом поліпшення умов обслуговування через автоматизацію процесів із застосуванням сучасних інформаційних систем. У тісній співпраці з ДМСУ ДП «Документ» успішно впроваджує нові сервіси та стандарти надання послуг, полегшуючи та пришвидшуючи процеси оформлення паспортних документів для населення».

Але, відповідно до офіційного сайту  самого ДП «Документ», підприємство надає наступні послуги:ДП Документ послуги

- оформлення закордонного паспорту;

- оформлення закордонного паспорту для осіб, що не досягли 16 річного віку;

- посередницька послуга проставлення апостиля;

- реалізація страхових продуктів ДП "Документ";

- послуги по здійсненню представницьких функцій у підрозділах МВС України з питань оформлення інформаційної довідки про відсутність або наявність судимостей.

Тобто, отримувачу послуг від Міграційної служби стає незрозумілим, яким чином ДП «Документ» має відношення до оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні?  І чому необхідно сплачувати за послуги підприємства при оформленні вищезгаданої послуги?

Варто також зазначити, що у приміщенні Управління ДМС Вінницької області наявний термінал для оплати. І громадяни, оформлюючи паспорти для виїзду за кордон, його активно використовують для оплати послуг (проте не особисто, а за інструкцією і під наглядом співробітників ДМС). Під час оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні співробітники ДМС повідомили, що за допомогою терміналу не можна оплатити дану послугу, а це можливо лише в банку (не без комісії , звісно).

Я вирішила отримати відповіді від Управління ДМС у Вінницькій області і направила запит, задавши 2 питання:

  1. На якій підставі при оформленні документів для отримання іноземцю чи особі без громадянства посвідки на тимчасове проживання необхідно сплачувати 25.00 грн. до ВФ ДП «ДОКУМЕНТ» код ЗКПО 36351254 р/р 26008000012797 банк ПАТ «Кредіт Агріколь Банк»? Яке цільове призначення даних коштів? І чи є дана сплата загальнообов’язковою?
  2. Який порядок використання і функціонування терміналу оплати послуг у приміщенні Управління ДМС у Вінницькій області? Чи можливо скористатися даним терміналом для оплати послуг при оформленні документів для отримання іноземцю чи особі без громадянства посвідки на тимчасове проживання? Для оплати яких послуг використання терміналу неможливе?

Зрозуміло, що моє перше питання є логічним і закономірним після ознайомлення з інформацією на офіційних сайтах ДМС. Друге питання щодо терміналів я задала, щоб з’ясувати, яким чином функціонують термінали у приміщенні ДМС, за які послуги там можливо здійснювати платежі. Адже, можливо, немає необхідності йди в банк через дорогу від Управління та сплачувати за всі послуги з комісією за кожну операцію.

Відповідь на задані питання я отримала наступну:

«По - перше уся  необхідна інформація діяльності та повноважень Управління ДМС України у Вінницькій області, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», міститься  на загальнодоступній офіційній веб- сторінці Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області  та на офіційній веб-сторінці Державної міграційної служби України.

Отже, Управлінням ДМС України у Вінницькій області, всім громадянам  України та іноземним громадянам,  органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям  надається   вільний, прозорий, відкритий та безперешкодний доступ до інформації, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».  Поряд з цим,  громадяни які ознайомилися із  інформацією та повноваженнями і діяльністю Управління ДМС України у Вінницькій області, на загальнодоступній офіційній веб-сторінці, не позбавленні свого права на звернення за відповідними роз’ясненнями  на телефон гарячої лінії  ( тел.; 043267-43-06) Управління ДМС України у Вінницькій області, та особистого письмового звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

По - друге  відповідно до  вимог  Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Управління ДМС України у Вінницькій області  є орендарем  приміщень за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 4 та вул. Театральна, 10 згідно  договору оренди, який  укладено  Управлінням ДМС України у Вінницькій області з регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій області.

Отже,  крім Управління ДМС України у Вінницькій області, відповідні договірні відносини, щодо надання  частини приміщення в оренду може укласти будь-яка установа, організація, підприємство, якому  регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій області  погодить та надасть відповідні дозволи.

При цьому,  в Управління ДМС України у Вінницькій області  відсутні достатні правові підстави для втручання в діяльність працівників інших установ, організацій, підприємств.

По - трете повідомляємо Вам, що Управлінням ДМС України у Вінницькій області  від громадян та іноземців не вимагається здійснення жодних додаткових чи не визначених платежів, окрім які встановлено та передбачено чинними нормативно правовими актами України.

Враховуючи вищевикладені обставини, дії Управління ДМС України у Вінницькій області відповідають нормам чинного законодавства та направленні на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.10.2011 року за № 1098 та Наказу МВС України від 15.07.2013  року за № 681, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.2013 року за №1335\2386».

Чесно кажучи, після відповіді Управління ДМС у Вінницькій області мали би прояснилися питання, що мене цікавили. Проте, продивляючись законодавчі акти, що регулюють  оформлення посвідки, офіційні сайти і т.д., я ніде не зустріла згадки про обов’язковість оплати при оформленні послуги коштів до ДП ДОКУМЕНТ.

Тому я доходжу висновку, що ЦЯ ПОСЛУГА НЕ Є ОБОВ’ЯЗКОВОЮ. І виходить, що ми самі сплачуємо її ДОБРОВІЛЬНО. Тому я наполегливо рекомендую при отриманні різноманітних послуг, оформленні документів і т.д. цікавтеся, за що і куди ви платите, продивляйтеся інформацію на офіційних сайтах щодо встановлених платежів і не потрапляйте на «гачок» «добровільних внесків». Адже, по – суті, з вас ніхто не вимагає обов’язкової сплати. Ви самі чітко і слухняно сплачуєте кошти туди, куди вам сказали працівники державних органів.

Людмила Неверицька, для "Ні корупції!"