На здану поспіхом попередниками школу потрібно ще 20 млн грн

cherk-drabiv-school-20mln_00

Школа, помпезно відкрита шість років тому у Драбові на Черкащині, потребує термінового ремонту. Стіни просідають, фасад - у тріщинах, усередині приміщення цвіль, через дах тече вода. Покрівлю необхідно терміново ремонтувати, б’ють на сполох учителі та чиновники. А заразом - добудувати і другу чергу навчального закладу – актову та спортивну зали. На це потрібно майже двадцять мільйонів гривень, запевняють у районній держадміністрації.

cherk-drabiv-school-2mln_01

 «Тільки дощ іде, так і лиє, протікає криша, цвіль, без кінця його протираємо, директор тут у нас не винна, ні при чому, тут винні наші попередні керівники. Які тут керували раніше, оце вони і винні. Як вони оце приймали цю школу. Ця пліснява, грибок на стінах і стелі впливає на нас і на наше здоровя. Ми кожні дві неділі його тремо. Ми його повитирали недавно. Подивіться знову, яка цвіль - бідкається кухар шкільної їдальні Олена.

cherk-drabiv-school-2mln_02

З дощем і талими водами волога потрапляє до приміщення, каже жінка. До того ж, у їдальні та кухні досить холодно, тому надії на те, що проблема щезне без втручання фахівців – примарна. Не набагато ліпша ситуація й у навчальних кімнатах.

cherk-drabiv-school-2mln_08

 «Зараз є грибок, який є в класі,  і він впливає на стан здоров’я дітей, є дітки, які мають захворювання серцеві і астматичні», - розповідає Олена Потапенко, учителька Драбівської школи-гімназії.

cherk-drabiv-school-2mln_07

Адміністрація закладу переконана, що причина усіх бід  криється у неякісній покрівлі, яка вже на другий рік після урочистого відкриття школи почала руйнуватися.

«Через  неправильне примикання парапетів  на даху вода стікає не по трубах, а йде прямо на стіни. Руйнуються стіни будівлі - і зявляється грибок. Напевно, що це упущення будівельників. І однозначно треба, щоб фахівці долучилися до виконання цих робіт», - каже Людмила Бугай, директор Драбівської ЗОШ.  

cherk-drabiv-school-2mln_04

У школі навчається майже шість сотень дітей. Це єдиний загальноосвітній заклад у селищі. Довгобуд з 18-тирічною історією ввели в експлуатацію майже шість років тому. Це перша черга зданої школи, кажуть місцеві чиновники. Другою мали би стати ремонт даху, що тече та побудова актової та спортивної зал.

cherk-drabiv-school-2mln_06

«Сьогодні не можемо сказати, що ця школа аварійна. Але, якщо подивитися в історію будівництва цього закладу, можна дещо зрозуміти. Будувати школу почали у 1992 році. А першу чергу завершили у 2010 році. Будували протягом 18 років у межах коштів, які виділяли на це тоді. До так званої першої черги зданої школи увійшли навчальний корпус та їдальня. Були недоліки. Дах сьогодні потребує ремонту. І це найбільш болюча проблема. У другу чергу повинні ввійти ремонт даху та добудова актової та спортивної зали. З моменту здачі школи у 2010 році питання здачі другої черги так і залишилося у повітрі - через відсутність фінансування.

cherk-drabiv-school-2mln_09

Через неякісну покрівлю маємо руйнування фасаду приміщення», - каже Людмила Рудик, заступник голови Драбівської РДА.

cherk-drabiv-school-2mln_03

«Це питання внесено у програму розвитку соціально-економічного Черкащини на цей рік, виготовлено проектно-кошторисну документацію на цю другу чергу, яка складає 18 мільйонів 127 тисяч. Проблему такого масштабу район не може вирішити, бо цих коштів нема ні в районному, ні в обласному бюджеті», - додає Людмила Рудик.

cherk-drabiv-school-2mln_05

Трохи історії. Навесні у 2010 році головою обласної адміністрації став представник Партії регіонів Сергій Тулуб. За його ініціативи в області почали активно впроваджувати програму «Будуймо нову Черкащину». За кілька місяців найпроблемніші в області довгобуди здали в експлуатацію. Саме у 2010 році завершили вісімнадцятирічне будівництво Драбівської школи та обласної дитячої лікарні, яку споруджували майже 20 років. Звісно, що тоді довелося вносити зміни у кошториси, економити на всьому, щоб під аплодисменти довести ефективність та переваги нової влади на чолі з Януковичем-Азаровим.  Фасад школи досі зберігає пам’ять про ті часи. Щоправда, одне речення уповноважені особи обачно замалювали. Втім, що то за напис, під шаром фарби, здогадатися неважко.

cherk-drabiv-school-2mln_11

Що ж до підрядників, які кілька разів мінялися, та кошторису робіт у 2010 році,  керівництво школи та району киває головами – не знаємо, некомпетентні. Все  - у віданні обласного управління капітального будівництва.

cherk-drabiv-school-2mln_10

Скільки конкретно грошей було відмито на експрес-добудові школи, здогадатися важко. Зрозуміло лише, що це була цифра з шістьома нулями. У лютому 2014 року, одразу по тому, як Янукович і його команда втекли з України, прокуратура оголосила в розшук голову Черкаської ОДА Сергія Тулуба у рамках провадження,  відкритого за частиною п’ятою статті 191 Кримінального кодексу України  - це привласнення державного майна в особливо великих розмірах.

tulub-serg-geroj

Сергій Тулуб

Втім, кримінальне провадження, яке стосується розкрадання бюджетних коштів під час будівництва об’єктів соціально-культурної сфери Черкащини, зареєстрували ще у листопаді 2013 року, повідомили тоді в обласній прокуратурі.

Наприкінці лютого тоді ще прокурор Черкаської області Геннадій Дем’яненко поінформував, що до списку підозрюваних потрапив пан Тулуб.

За словами пана Дем’яненка, у ході розслідування мали би оприлюднити прізвища й інших чиновників, причетних до корупції в рамках державної програми "Будуємо нову Черкащину".

Тоді наші джерела отримали інформацію, що було розкрадено майже 135 млн грн. під час будівництва та реконструкції шкіл, садочків, лікарень в області у 2010-2013 рр.

Втікача досі не знайшли, тож таємницю Драбівської школи та інших зданих поспіхом об’єктів соціальної сфери області, надійно поховано.

cherk-drabiv-school-2mln_13

А драбівським школярам залишається уповати на недощове літо, суху осінь та теплу безсніжну зиму.

cherk-drabiv-school-2mln_12

«Три влади вже нажилися на школі оцій та дітях, то вже й четверта карман собі готує», - обурюється дідусь учня школи Іван Степанович.

Тож, на милості природи варто надіятися, як і на щирість намірів чиновництва?