Чим більший хабар, тим менше шансів на покарання – ТІ

DOLL-44Чим більший хабар розслідують правоохоронні органи, тим більше шансів, що чиновника виправдають. В українській ТОП-п'ятірці найбільших хабарів, які перебували на розгляді судів і перевищували суми в один або два мільйони гривень, за минулі два роки за грати потрапив лише один вимагач. Інші підсудні були виправдані або відбулися випробувальним терміном.

Такі дані наводять міжнародна організація “Transparency International Україна” та “Перша інстанція”, які проаналізували вироки хабарникам, винесені протягом останніх двох років – з березня 2014 року по лютий 2016 року включно – за статтею 368 Кримінального кодексу (вимагання / одержання неправомірної вигоди).

Як відзначають дослідники, середній термін ув'язнення за хабарництво склав близько п'яти років.

Як відомо, максимальний термін покарання за хабар становить 12 років в'язниці. Такого терміну за останні два роки не отримав жоден (!) обвинувачений, в тому числі і серед тих, хто отримав хабар у розмірі понад мільйон гривень.

Можливо, 12 років в'язниці – занадто суворе покарання за хабар, але це лише ще один аргумент на користь того, що потрібно змінювати законодавство”, – роблять висновок дослідники.

Вони також відзначають, що в судах немає узагальненої практики покарання хабарників. Так, наприклад, штрафом в 17 тисяч гривень суди карали тих, хто отримав хабар у розмірі менше однієї тисячі гривень (як один із начальників пасажирських поїздів “Укрзалізниці” за перевезення товару), так і тих, хто брав десятками тисяч (наприклад, заступник начальника відділу матзабезпечення Адміністрації Держспецслужби транспорту отримав 25 тисяч гривень, а старший оперуповноважений сектору карного розшуку МВС Хмельницького міськвідділу – 35 тисяч).

“Перша інстанція”