Місцевим радам можуть розширити “земельні права”

ZEMLЗа законопроект №4355 "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України, що стосуються розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням та охороною земель" 19 квітня 2016 року у першому читанні проголосував 251 народний депутат.

Законопроект пропонує розширити повноваження органів місцевого самоврядування в сфері земельних відносин за рахунок обмеження відповідних повноважень органів виконавчої влади.

Зокрема, законопроект пропонує надати сільським, селищним та місцевим радам право розпоряджатися землями державної власності за межами населених пунктів в якості делегованих повноважень (крім земель оборони, земель природно-заповідного фонду тощо).

Пропонується сільським, селищним та місцевим радам дозволити змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності не тільки в межах населеного пункту, але й за його межами.

Законопроектом визначається порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, який пропонується надати виконавчим органам сільських, селищних, міських рад, центрального органу, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин; визначається порядок встановлення (відновлення) меж територіальних громад тощо.

"Інтерфакс-Україна"

Довідка “Ні корупції!”

Як відомо, на цей час місцеві ради мають право розпоряджатися землями державної власності лише в межах своїх населених пунктів. Порушення цієї вимоги може тягти за собою кримінальне переслідування.

Зокрема, “Ні корупції!” інформував, що в кінці лютого 2016 року працівники Управління захисту економіки Національної поліції Львівщини встановили, що у 2006 році землевпорядник однієї з сільрад Яворівського району розглядав технічну документацію з відведення у приватну власність громадян 7-и земельних ділянок загальною площею понад 2 гектари, а потім, порушивши Закон, віддав їх у приватне користування.

Відповідно до підготовлених документів, дані земельні ділянки знаходяться в межах населеного пункту, проте фактично всі ділянки розташовані за його межами.

Відповідно до земельного законодавства, виділена земля могла надаватись у власність лише органом виконавчої влади, а не місцевого самоврядування.

За даним фактом відкрито кримінальне провадження за статтею 367 (службова недбалість) Кримінального кодексу України, накладено арешт на незаконно зайняті земельні ділянки. Зловмиснику загрожує покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від 2-х до 5-ти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років та зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого”, повідомляв Департамент захисту економіки Нацполіції .