З фіскальної бази зникло 500 000 файлів. Збитки – мільярди доларів

Фото зі сторінки Hubs

Фото зі сторінки Hubs

1 квітня 2016 року голова Державної фіскальної служби Роман Насіров підписав наказ №278 "Про результати перевірки". Незважаючи на скромність назви, зміст документа, який вдалося знайти виданню Hubs, вражає. Як випливає з тексту наказу, “в результаті збою в роботі АІС “Управління документами” (з 6 по 11 грудня 2015 року) на рівні ДФС втрачено близько 3 Терабайт інформації: близько 531 тисячі електронних документів, 26 тисяч даних у реєстраційних картках, 4,1 тисячі реєстраційних карток, 3,1 тисячі контрольних карток" та інше.

З урахуванням ціни питання не можна виключити і корупційної складової, яка мала наслідком, наприклад, навмисне знищення якоїсь конкретної інформації, замасковане під втрату величезного масиву. Але це вже — сфера компетенції Національного антикорупційного бюро”, – припускає видання Hubs.

Примітно як те, що “збій” тривав цілих шість діб, так і те, що обсяг безповоротно втраченої інформації вимірюється терабайтами.

Кількість втраченої внутрішньої кореспонденції і на рівні територіальних органів не встановлено, говориться в документі. І ця розшифровка свідчить про те, що навіть у самій ГФС не знають, яка саме інформація була втрачена. Або – нібито не знають", - говорить автор публікації Семен Куликов.

Ще більш примітно, що розпорядження №22-р про проведення перевірки вийшло лише 3 лютого 2016 року, тобто, через два місяці після катастрофи у веденні баз даних, коли вона, мабуть, і була виявлена. За межі самої ДФС скандал з безповоротною втратою інформації не вийшов зовсім.

З технічної сторони подію пояснюють виникненням та накопиченням помилок в системі зберігання даних Hitachi VSP, які призвели до неможливості створення резервної копії системи і втрати даних.

Як свідчать результати перевірки, причиною надзвичайної події стали “перегріви серверного обладнання, спричинені неналежною роботою системи охолодження, збої в роботі, вимикання електроенергії, відсутність документації на обладнання, розміщене в серверному приміщенні, відсутність обслуговування системи зберігання даних”.

gfs-nakaz

Якщо грунтуватися на даних перевірки, то можна зробити відповідний висновок про системні грубі порушення у зберіганні інформації в держоргані, через який проходять основні дані про рух податків у країні: інформація про більш ніж 85% доходів зведеного бюджету, дані про нарахування податкових зобов'язань та їх погашення, інформації про відшкодування ПДВ та порушення податкового законодавства, щодо реєстраційних даних платників податків та їх відносинах з контрагентами, і ще безліч іншої інформації.

Немає сумнівів, що ціна усієї цієї інформації в сукупності вимірюється навіть не мільярдами, а десятками мільярдів доларів, зазначає видання.

Найбільш ймовірно, що величезний масив інформації був дійсно безповоротно втрачений. До речі, з наказу №278 випливає, що перші збої в роботі систем проявилися ще влітку 2014 року. Ніяких заходів вжито не було. Як не було і перевірок щодо попередніх випадків втрати інформації. Ймовірно, що цим, як мінімум, повинні зацікавитися чиновники в Держспецзв'язку.

Головним наслідком перевірки стало звільнення заступника директора департаменту розвитку IT Д.В.Дороніна, який і бів призначений “крайнім”, а також винесення дисциплінарних стягнень декільком співробітникам.

За матеріалами Hubs