Дорогий пісок Київщини: чи зміняться правила гри

ЗаписатияЯк київські обласні депутати воюють з незаконними видобувачами піску на території Київщини, яка позиція у цьому питанні прокурорів та екологів, і чим закінчуються подібні викриття, з’ясовував «Ні корупції!».

Спроба обшуку: гучно і безрезультатно

У п’ятницю, 15 квітня, представники Київської обласної прокуратури та Служби Безпеки України в Києві та Київській області намагалися провести обшук та забрати документи з кабінету голови Київської обласної ради Ганни Старикової. За інформацією прес-служби Київської обласної ради (КОР), силовики намагались потрапити до кабінету Г.Старикової і провести там обшук попри те,  що в судовому рішенні, яким вони керувалися, голова Київської обласної ради не згадувалась.

Згадувався лише номер кабінету №742, який, як виявилось, належить саме Г.Стариковій.

«Силовики керуються судовим рішенням щодо фактової кримінальної справи, у якій фігурує працівник обласної ради, якого підозрюють у шахрайстві. У рішенні суду місцем його роботи вказано кабінет №742, який насправді є кабінетом голови обласної ради», - повідомляє прес-служба КОР.

До того ж, за словами керівника відділу зв’язків з громадськістю КОР Лариси Гревньової, кабінет під цим номером – це кімната відпочинку голови облради. «Обшуку і виїмки документів не було. Правоохоронці зайшли, побачили, що тут стоїть кавоварка і холодильник, і пішли. Це – неробоче приміщення», - зазначила Л.Гребньова.

У прес-службі Київської обласної прокуратури відхрестилися, що безпосередньо в кабінеті Голови Київської облради прокуратура Київщини жодних обшуків не проводила.

«Натомість, повідомляємо, що у рамках кримінального провадження, розпочатого за ч. 3 ст. 190 (шахрайство) КК України, правоохоронні органи здійснюють обшуки в приміщенні Київської обласної ради. Відомості до ЄРДР були внесені за заявами громадян, які вказували на причетність заступника керуючого справами - начальника управління правової роботи Київської облради до незаконних оборудок із земельними ділянками на території Вишгородського району Київської області. Наголошуємо, що обшуки проводяться не тільки за місцем роботи посадовця, а також і за іншими місцями, де він працював.

Окрім розпочатого кримінального провадження стосовно службовця, органами прокуратури складено адміністративний протокол про вчинення ним корупційного правопорушення за ч. 172 (4) Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності). Наразі ця справа слухається в суді, проте службовець ще жодного разу не з’явився на судове засідання»,- зазначили в прес-службі обласної прокуратури Київщини.

За інформацією «Киеввласть», спроба обшуку в кабінеті голови КОР пов’язана із рослідуванням, в якому фігурують керівник юридичного відділу КОР Олександр Колодій і бізнес-партнер народного депутата Івана Фурсіна Ігор Тинний.

Згідно з рішенням Печерського районного суду м.Києва, правоохоронці прийшли робити обшук у справі, в якій фігурує Олекснадр Колодій з подачі керівництва ТОВ «Інвестиційна компанія «Впровадження», яка звинувачує О.Колодія у шахрайстві. Співзасновниками цієї ТОВ є Ігор Тинний і Олена Пермякова.

Сама Старикова пов'язує спробу обшуку з ініціативою Київської обласної ради з боротьби з нелегальним видобутком піску.

«Київська обласна рада оскаржить постанову Кабінету міністрів №1173 про порядок надання дозволів на користування надрами. Ця постанова дає зелене світло нелегальному користуванню надрами, оскільки запроваджує механізм «мовчазної згоди» місцевих рад. І, наприклад, бюджет Київської області, через нелегальний видобуток піску недоотримує значні кошти у вигляді несплаченого екологічного збору. Ми закликали своїх колег із різних регіонів України приєднатися до нашого позову», - зазначила голова КОР.

Депутатські запити

«Ні корупції!» з’ясував, яким же чином Київська обласна рада бореться з нелегальним видобутком піску і які має результати у цій боротьбі на конкретному прикладі.

Так, 3 березня під час пленарного засідання позачергової другої сесії Київської обласної ради VIІ скликання, Київська обласна рада підтримала депутатський запит О.Л. Горгана до Прокуратури Київської області, Головного управління Державної фіскальної служби в Київській області, Головного управління Національної поліції в Київській області та до Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, у якому обласний депутат повідомляв про «неприховане, безкарне, масштабне розкрадання надр» на території Вишгородського району Київщини.

«Біля села Хотянівка Вишгородського району Київської області, на узбережжі річки Десна, за допомогою плавзасобів та земснарядів з маркуванням «Компанія «СОБІ» відбувається безконтрольне видобування піску в колосальних масштабах. Частина намитого піску складується на березі та в подальшому вивозиться вантажним транспортом дорогами загального користування, частина перевозиться баржами в невідомому напрямку.

Намив піску здійснюється під виглядом днопоглиблювальних та берегоукріплювальних робіт, на які начебто існують відповідні дозволи, проте за масштабами надровидобування роботи, що проводяться, під категорію днопоглиблювальних робіт підпадати не можуть.

<…> Активістами районної організації ГО «Зелений корпус» протягом 2014-2015 років задокументовані чисельні факти щодо величезних обсягів видобутку піску на зазначеній території. Такі неприховані зловживання прямо свідчать про корупційну причетність до цих злочинів проти довкілля посадових осіб, до компетенції яких віднесено контроль за надровидобуванням та дотриманням природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання», - йдеться у тексті депутатського запиту О.Л.Горгана.

Тоді ж, 3 березня, Київська обласна рада підтримала направлення депутатського запиту О.Є. Кищука, у якому він просив прокурорів та екологів розібратися із ситуацією на території Пухівської сільської ради Броварського району Київщини, де через незаконний намив піску з Десни, який прикривається днопоглибленням і берегоукріпленням, уже кілька років поспіль руйнуються береги Десни, знищуються нерестилища риби, а земля, що тягнеться уздовж Десни, використовується не за призначенням.

За інформацією О.Кищука, одна з найбільший компаній, що проводить цю незаконну діяльність, - це ТОВ «Будіндустрія сервіс ЛТД», що належить російському громадянину.

«На землях державного лісового фонду, наданих в постійне користування ДП «Вищедубечанське лісове господарство», а саме у кварталі 905 виділ 11, 12 Хотянівського (Лівобережного) лісництва (за лісовпорядкуванням 2003 року Пірнивське лісництво квартал 181 виділ 1) в адміністративних межах Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області відбувається грубе порушення діючого законодавства. Зараз, прикриваючись незаконно виданими державними актами на цю землю, ТОВ «Будіндустрія сервіс ЛТД» намиває з річки Десна на землі державного лісового фонду пісок, чим забруднює лісові землі і знищує будь-яку рослинність та природні ландшафти у безпосередній близькості до річки Десна, влаштувало під’їзні дороги для великогабаритних вантажних автомобілів для вивезення намитого піску, чим порушує структуру ґрунту.

Вище вказана ділянка, що належить до лісового фонду, була незаконно роздана у приватну власність громадянам (рішення Рожнівської сільської ради від 13 листопада 2012 року №836), потім частина ділянок перепродана ТОВ «Будіндустрія сервіс ЛТД».

<…> Окрім того, викликає сумніви законність діяльності інших компаній, які здійснюють видобування піску: ТОВ «Будінвестіндустрія ЛТД», ТОВ «Будводошлях», ТОВ «Гідробудшлях», ТОВ «Альфабудінвест», ТОВ «Собі», ТОВ «Ажур», ТОВ «Укртрестбудсервіс», ТОВ «Кіба України», ТОВ «Радекс», ТОВ «Чистий грунт», - йдеться у тексті депутатського запиту.

Діяльність усіх цих компаній, що були перераховані у запиті, депутат попросив перевірити прокурорів і екологів.

«Ні корупції!» перевірив, як прокурори і екологи реагують на депутатські запити та як вони звітують перед Київською обласною радою. У КОР відзвітували, що їх почули лише прокурори.

старикова

Так, прокурори відзвітували, що внесли відповідні відомості щодо ТОВ «Будінвестіндустрія ЛТД» до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом кримінального правопорушення. Нині розслідуванням займаються у Головному управління Національної поліції в Київській області. Результатів щодо розслідування відносно інших фігурантів депутатського звернення у ГПУ не повідомили.

прокуратура

Екологи відповіли, що нині обласним депутатам нічим зарадити не можуть. Бо для того, щоб провести позапланові перевірки, необхідно обгрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав. Одначе і при цьому позаплановий захід здійснюється лише за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. До того ж, треба чітко зазначити назву суб’єкта господарювання, код ЄДРПОУ, адресу та вид господарської діяльності. Тобто, користуватися відкритим Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань екологи, очевидно не вміють, а відтак, звітуються, що «проведення перевірки неможливе».

екологи

Тенденція

І поки київські обласні депутати, прокурори та екологи обмінюються письмовими люб’язностями, 15 квітня журналісти «СтопКору» на своїй сторінці у ФБ написали, що викрили схему напівлегального видобутку та незаконного збуту піску в Броварському районі біля с. Погреби. Там приватне товариство видобуває копалини у промислових масштабах.

5За словами журналіста Олександра Мамая, нелегальний бізнес прикривають правоохоронці. Вийшло так, що журналісти зафіксували видобуток піску, викликали правоохоронців. Натомість замість копів до них приїхали представники фірми, що здійснює видобуток піску.

«Під час зйомок ми викликали на місце поліцію, прочекали годину, однак правоохоронці так і не з'явились. Натомість власник підприємства підіслав до нас свого юриста. Той почав розказувати, що в компанії є так званий інвестиційний договір на днопоглиблювальні роботи та благоустрій прибережної території. Коли ж я поставив питання про безліч вантажних автівок - юрист розгубився і не зміг нічого відповісти, сказав, що не економіст, тож, не в курсі. А ще доводив, що це ніякий не пісок, а суміш із високим вмістом гумусу», - розповів Олександр Мамай.

У цій ситуації вагоме слово може дійсно сказати голова КОР Ганна Старикова, яка планує оскаржити постанову КМУ від 16 грудня «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності», тобто, про порядок надання дозволів на користування надрами. За словами Старикової, саме цей документ «дає зелене світло нелегальному користуванню надрами, оскільки запроваджує механізм «мовчазної згоди» місцевих рад».
Та наразі таке оскарження лише у планах  депутатів Київщини.

А нинішнє листування обласних депутатів з правоохоронцями і констролюючими органами поки що нагадує лише імітацію боротьби з нелегальними видобувачами піску без жодних конкретних результатів.

Про те, як відбувається видобуток піску у селах Броварського району Пухівці і Погребах та до чого тут "діамантові прокурори" читайте ТУТ.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»