Третина українських вчителів вважає освіту найкорумпованішою сферою

Хабар-не-подяка

Лише 1 % українських вчителів, що взяли участь в опитуванні проекту «Я не дякую хабарем», дали однозначну - стверджувальну (так, постійно) - відповідь на питання «Чи зустрічаєтеся Ви із побутовою корупцією у повсякденному житті». Натомість, понад 54% тільки після деяких вагань та роздумів визнали, що побутова корупція таки є елементом їхнього життя. 

В опитуванні, яке проводилося серед учителів за підтримки Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, взяли участь 118 респондентів зі шкіл Львова та області. Понад 60% учасників анкетування зазначають медицину як найбільш корумповану сферу. Друге місце посідає  сфера надання державних послуг (довідки, посвідчення, дозволи) – 31%. Освіту відзначили 30 % респондентів (за можливості відзначення кількох варіантів відповідей).

Метою опитування, розробленого та проведеного проектом «Я не дякую хабарем», є відстежування тенденцій у ставленні освітян до побутової «традиційної» корупції. Окрім питань із варіантами відповідей, респондентам було запропоновано прокоментувати питання-кейси, відповіді на які не завжди можуть бути цілком однозначні. Пропонуємо ознайомитися із цими питаннями та статистикою відповідей на них.

Ситуація 1: Голова батьківського комітету просить класного керівника зібрати благодійні внески на потреби школи та передати їх бухгалтеру, оскільки не може бути присутнім у школі в цей час. Чи може така ситуація трактуватися як неправомірна вигода?

cats

Ситуація2: Учень має проблеми із хімією. Мама учня домовляється із вчителькою хімії про додаткові заняття, учителька призначає ці заняття в своєму вчительському кабінеті в приміщенні школи. Чи може така ситуація трактуватися як  неправомірна вигода?

cats1

Ситуація3: У школі збирають внески на ремонт вікон у класах, гроші збирає голова шкільного батьківського комітету, прізвища осіб, що здали кошти, записує у блокнот. Гроші передає директору, директор спільно з виконробом вибирають та замовляють вікна. Чи може така ситуація трактуватися як  неправомірна вигода?

cats2

Ситуація 4: У школі з платною формою навчання класний керівник збирає кошти на оплату навчання. Чи може така ситуація становити неправомірну вигоду?

cats3

Ситуація5: У школі з платною формою навчання збирають кошти у розмірі 100 грн. з одного учня для привітання учительського колективу із Днем знань. Чи може така ситуація становити неправомірну вигоду?

cats4

«Особисте привітання - не корупція, а повага до людини», - зазначали деякі респонденти. – «Важливо розуміти тонку межу між хабарем та словом подяки».

Проект «Я не дякую хабарем» створений для громадської підтримки тих категорій громадян, що відмовляються практикувати традиційну (побутову) корупцію у Львівській області.

15 квітня у рамках проекту було запрошено 15 директорів шкіл Львова та області для дискусії на тему побутової корупції та обговорення схожих кейсів і результатів анкетування. "За допомогою хабаря ми створюємо паралельну систему зв’язків у суспільстві, систему довіри. Це прогалина у суспільних відносинах. І я пробую створити собі «додатковий місток довіри». Корупція – це подвійний стандарт. Якщо основна дорога – із вибоїнами, ми завжди шукатимемо обхідну стежку", - зазначає тренерка Орися Біла.

Під традиційною (побутовою) корупцією ми маємо на увазі дрібні хабарі, що у свідомості людей вважаються подякою за швидке та якісне (у їхньому розумінні) надання державних послуг чи особливу увагу (наприклад, коробка цукерок вчителю чи 50 грн. дільничному лікареві). Так історично склалося, що у Львівській області такі хабарі є традиційними і не засуджуються публічно.

Діяльність проекту "Я не дякую хабарем" організовує ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»