Затримання черкаського генерала Пустовара. Хабар чи “підстава”?


cherk-pustowar-16-9

«На моє переконання, ситуація, що склалася, носить провокативний характер з метою моєї дискредитації як керівника Головного управління Національної поліції у Черкаській області. Як керівник поліція я займав принципову позицію у сфері боротьби із незаконним обігом наркотиків, у сфері протидії гральному бізнесу. За період, поки я очолював міліцію, а потім поліцію, я заборонив своїм співробітникам проводити перевірку підприємців, проводити перевірки на ринках», - заявляє підозрюваний у намаганні дати хабара службовим особам Владислав Пустовар.

28 березня цього року генерала поліції, в.о начальника ГУ НП України Владислава Пустовара затримали начебто при спробі передати 2 тис доларів США та талонів на 400 літрів пального якомусь високопосадовцеві. Головного поліцейського Черкащини підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 369 КК України (пропозиція та надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище).

cherk-xabar-mvs-grn

Операцію проводив Департамент розслідування та нагляду у кримінальних провадженнях у сферах державної служби та власності Генеральної прокуратури України спільно з Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України.

Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід для в.о. начальника ГУ Національної поліції в Черкаській області Владислава Пустовара – тримання під вартою. Як заставу для звільнення з-під арешту суд визначив 400 мінімальних заробітних плат, що сьогодні становить 551 200 грн.

Кримінальне провадження, на думку пана Пустовара, є сфабрикованим і має усі ознаки замовлення. Усіх подробиць він розголосити не в праві, щоб не зашкодити слідству, у якому проходить як підозрюваний. Проте деякими нюансами все ж поділився.

edr-rejestПо-перше, каже генерал, відомості про кримінальне правопорушення до єдиного реєстру досудових розслідувань внесене 18 березня 2016 року, тобто, за 10 днів до його затримання. (28 березня слідчі органи генпрокуратури України оголосили про підозру у скоєнні кримінального правопорушення ч.4 ст.369 КК України – РЕД.).

Атестація працівників Черкаського ГУ НП, як стверджує Владислав Пустовар, повинна була проводитись у червні поточного року. Після внесення до єдиного реєстру досудових розслідувань  її перенесли на кінець березня.

Усе це свідчить про створення ситуації та її моделювання під події, переконаний обвинувачений.
Нагадаємо, неправомірна вигода (хабар), у наданні якої підозрюють пана Пустовара, нібито, була призначена заступникові глави Національної поліції України за його сприяння під час проходження атестації підлеглими виконувача обов’язків начальника ГУНП в Черкаській області, а саме, заступником начальника ГУНП в Черкаській області – начальником слідчого управління та начальником управління кадрового забезпечення.

«У матеріалах провадження вказано, що особа, якій я, нібито, надавав неправомірну вигоду, повинна була вчинити певні дії, направлені на безперешкодне проходження атестації працівниками черкаської поліції, однак атестація працівників поліції проводиться незалежним центром, до складу якого не входять працівники органів МВС. До всього, склад комісії не розголошується. Тож виникає питання: за що надавалась неправомірна вигода особі, яка до прийняття рішення не має відношення?», - зазначає генерал поліції.

Того понеділка, 28 березня, коли він приїхав до Києва і зайшов у кабінет до вказаного керівника, як переконує, з ним були чотири аркуші паперу – штатний розпис працівників ГУ НП, показники роботи ГУНП за три місяці цього року. "Грошей у мене було при собі 31 гривня, документи та кредитні карти".

cherk-pustowar-01

«Гроші, виявлені під час обшуку, не мої, і я їх ніколи у руки не брав, там нема моїх відбитків пальців, і я буду наполягати на проведенні експертизи, щоб довести цей факт», - каже пан Пустовар.

Не знає він, звідки узялися картки на пальне у кабінеті, в якому проводили затримання.

Загалом, сума з якою «взяли» генерала, йому видається підозріло смішною.

«Якщо мені інкримінують 2 тисячі доларів хабара, якщо це поділити на 55 осіб (кількість працівників, які би мали пройти атестацію – РЕД.), то це виявляється, що за атестацію у нас дають хабарі по 36 доларів за людину», - резюмує Владислав Пустовар.

cherk-xabar-mvs-dollar

«Після розмови, приблизно з 10.00 до 11.30, як я розумію, посадова особа думала, що я буду пропонувати хабар. Після того, як цього не сталося, я поїхав до Черкас. З півдороги мене повернули назад до Києва і розіграли цей весь спектакль. В цей час, коли мене затримали (десь о 12.30), через годину моїй дружині зателефонували і повідомили, що стоять у мене під дверима з обшуком. Якщо з центру Києва до центру Черкас можна доїхати за час, то я не знаю, на яких транспортних засобах вони пересувалися. Це підтверджує те, що після того, як не вдалося спровокувати мене на надання неправомірної вигоди, механізм був запущений, зворотньої команди ніхто не міг дати, і вирішили  це все інсценізувати»,- каже  Пустовар.

cherk-xabar-mvs

Підозрілим для колишнього оперативника є те, що досі не оприлюднені відеоматеріали із його затримання.

Хто ж такий Пустовар? Як пише офіційний сайт ГУ НП у Черкаській області, генерал поліції третього рангу Пустовар Владислав Володимирович народився у 1974 році, має дві вищі освіти: економічну та юридичну. У 1994 році працював помічником оперуповноваженого відділу тактичної розвідки і оперативних розробок УБОЗ УМВС України в Черкаській області.
cherk-pustowar-11У 1996 по 1998 роках працював оперуповноваженим відділення оперативних розробок УБОЗ УМВС України в Черкаській області, з 1998 по 2001 роки – оперуповноваженим відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Черкаській області, З 2001 по 2003 роки – оперуповноваженим в особливо-важливих справах відділу по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Черкаській області. З 2003 по 2012 роки очолював відділ по боротьбі з корупцією УБОЗ УМВС України в Черкаській області. У 2012 році Владислава Володимировича призначено начальником управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Черкаській області.
У березні 2014 року був призначений начальником УМВС України в Черкаській області. До 28 березня 2016 перебував на посаді в.о. начальника ГУ НП у Черкаській області.

Громадськість міста, зважаючи на той досвід, який отримав генерал упродовж служби в органах МВС, досі не може зрозуміти, як він міг попастися на, нібито, підставному хабарі.

Владислав Пустовар каже, що пов’язує своє затримання виключно зі своєю професійною діяльність. Причетність до цього міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова Пустовар відкидає. Каже, якби той хотів, знайшов би більш дієвий спосіб.

фото з сайту zmi.ck.ua

фото з сайту zmi.ck.ua

Громадськість Черкас обурило це резонансне затримання. Лише протягом наступного дня після арешту в обласному центрі пройшли три мітинги на підтримку генерала Пустовара – зранку під стінами обласної прокуратури, по обіді – на центральному майдані міста.

На сьогодні - це єдиний в Україні прецедент, коли громада постала на захист поліцейського, колишнього міліціонера.

Причин чимало. Варто пригадати як Владислав Пустовар потрапив у крісло головного міліціонера.

Наприкінці лютого 2014 року тоді ще в.о. міністра внутрішніх справ Арсен Аваков звільнив начальника  черкаської міліції Володимира Ліпандіна. На його місце призначено полковника Леоніда Бойка.

Проти такого призначення виступила громадськість області, київські активісти. Зокрема, автомайданівець Сергій Хаджинов звинуватив Бойка у тому, що той виконував накази  начальника УМВС за часів Януковича. Нагадаємо, в часи Черкаського Майдану у найбільш гострі та переломні моменти – штурм місцевої ОДА та протистояння на дамбі через Дніпро, постраждали місцеві та київські активісти, журналісти.

Під тиском громади Леонід Бойко навіть написав дві заяви на звільнення. Втім, зазначив, що остаточну його долю має вирішити міністр. За кілька днів після призначення у ЗМІ оприлюднили фото розкішного особняка новопризначеного начальника міліції. З усього видно, що чиновник жив не на зарплату.

Походження маєтку виданню Прочерк він пояснив банально: «Я працював у Вінницькій області, в Херсонській області. Я продав свого часу квартиру в Херсоні, в Черкасах продав і купив недобудований будинок. Зі мною проживає родина. В мене дружина займається бізнесом, тесть займається бізнесом. І я цього не приховую.»

будинок Леоніда Бойка - Черкаси

будинок Леоніда Бойка фото з Прочерку

Громадськість закликала Авакова переглянути кадрове рішення і узгодити кандидатуру очільника обласної міліції із черкаським Майданом. Народна Рада тоді висунула на посаду начальника УМВС області Владислава  Пустовара. У Міністерстві внутрішніх справ зважили на думку громади та у березні 2014 року призначили очільником обласної міліції пана Пустовара.

«Під час революції Пустовар В.В. не виконував жодного злочинного наказу та не задіяв спецпідрозділ у боротьбі з народом. Побачивши реального конкурента, Бойко Л.Л. безпідставно звільнив з посади начальника УБОЗ УМВС Пустовара В.В., повідомивши про це його за годину до представлення нового очільника УБОЗ. При тому, що за керівництва Пустовара В.В. УБОЗ Черкащини зайняв 7-ме місце серед спецпідрозділів БОЗ України у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією за минулий рік», - характеризує відстороненого нині від посади керівника видання Антикор.

До речі, 30 березня, за два дні після затримання, пана Пустовара звільнили з-під арешту під заставу у трохи більше півмільйона гривень. Хто її вніс, підозрюваний не каже, лиш зазначає – це скинулися кілька його друзів.
Слідство триває. Чекаємо його результатів?